Do finału XVII Ogólnopolskiego Konkursu „Ratujemy życie” zakwalifikowały się 32 trzyosobowe drużyny z całej Polski, w tym dwanaście z województwa kujawsko-pomorskiego (Bydgoszcz, Złotniki Kujawskie, Grupa, Kowal, Królikowo, Brąchnowo, Mogilno, Padniewo). Bydgoszcz reprezentowały: Szkoła Podstawowa nr 35 oraz Szkoła Podstawowa nr 58 w klasach 7-8, a także: Szkoły Podstawowe nr 23 i 24 oraz Zespół Szkół nr 29 w klasach 4-6.
W pierwszym etapie uczestnicy rozwiązali test dotyczący zagadnień związanych z udzielaniem pierwszej pomocy w sytuacjach, takich jak m.in. zranienia, krwotoki, omdlenia, utrata przytomności, oparzenia, zachłyśnięcia, utonięcia czy obrażenia układu kostnego. W sobotę, 24 maja, młodzi musieli wykazać się wiedzą i umiejętnościami praktycznymi. Dla każdej z drużyn przygotowano konkretną sytuację – poprzez pozorowany wypadek uczestnicy demonstrowali, jak udzielić poszkodowanym pierwszej pomocy.
Finał konkursu "Ratujemy Życie" w Bydgoszczy. Znamy zwycięzców!
Jak podkreślają organizatorzy, celem konkursu jest zarówno popularyzacja wiedzy na temat pierwszej pomocy, jak też doskonalenie praktycznych umiejętności w tym zakresie oraz kształtowanie reakcji i relacji wobec osób poszkodowanych.
- Dzięki nabytym umiejętnościom dzieci będą mogły pomóc innym, a jednocześnie zachęcić do działania swoich rodziców, którzy często stoją bezradnie wobec nieszczęścia innych - zauważa Barbara Boniek ze Szkoły Podstawowej nr 34, koordynatorka Ogólnopolskiego Konkursu "Ratujemy Życie".
Uczestników oceniali ratownicy Oddziału Klinicznego Medycyny Ratunkowej Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 w Bydgoszczy, pracownicy Wydziału Zarządzania Kryzysowego oraz ratownicy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.
Uczniowie klas IV-VI musieli poradzić sobie z sytuacją, w której podczas przerwy szkolnej na placu zabaw jeden z uczniów wskutek zachwiania równowagi osunął się z huśtawki. Na miejsce dotarła pełniąca dyżur nauczycielka, zaalarmowana przez drugiego ucznia. W wyniku stresu nauczycielka chwyciła się za klatkę piersiową i osunęła na ziemię. Drugi uczeń, zdezorientowany i wystraszony zaistniałą sytuacją siada z brzegu placu zabaw, zaczął szybko oddychać i stracił przytomność.

Debata prezydencka Nawrocki - Trzaskowski
W ocenie komisji w kategorii klas IV-VI najlepiej z zadaniem poradził sobie zespół ze Szkoły Podstawowej nr 34 w Bydgoszczy. Drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Powierciu. N trzecim miejscu uplasowała się drużyna z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Siedlikowie.
Inny scenariusz mieli uczniowie klas VII-VIII. Podczas kręcenia filmiku z użyciem hulajnogi, jadący zbyt szybko influencer stracił panowanie nad pojazdem i wjechał w przechodzącą nieopodal kobietę. W wyniku kolizji u kobiety doszło do urazu ręki i złamania nogi. Na skutek urazu głowy sprawca zdarzenia stracił przytomność. Całej sytuacji przyglądał się operator, który starał się wszystko uwidocznić na nagraniu - jednak podczas tych wydarzeń jadł jabłko, którym nagle zaczął się dławić.
W kategorii klas VII-VIII pierwsze miejsce zajęli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 12 w Warszawie. Na drugim miejscu uplasowała się drużyna ze Szkoły Podstawowej w Dziadowicach. Na trzecim miejscu na podium stanęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Tczowie.
Jak podsumowuje Barbara Boniek, uczestnicy po raz kolejny zaprezentowali wysoki poziom, który - co podkreśla jury - z roku na rok jest coraz wyższy.
Pokazy służb mundurowych - i nie tylko - w Bydgoszczy
Finał konkursu uświetniły pokazy, przygotowane przez Komendę Miejską Policji, Straż Pożarną, Nadleśnictwo Żołędowo, Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Bydgoszczy, UKW w Bydgoszczy oraz Szkołę Mundurową BZDZ.
Organizatorami konkursu są Szkoła Podstawowa nr 34 w Bydgoszczy, Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy, Mundurowa Szkoła Techniczna w Bydgoszczy oraz Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy.