Świętowanie rozpoczęło się od mszy św. w katedrze bydgoskiej, a po niej sprzed katedry wyruszył orszak z insygniami koronacyjnymi na Stary Rynek, gdzie została ustawiona scena, na której odbyła się ceremonia koronacyjna księcia Bolesława.
Budowanie narodowej tożsamości
„Naszym celem było upamiętnienie tego przełomowego w dziejach Polski wydarzenia oraz dziękczynienie za 1000 lat Korony Polskiej, którą zachowaliśmy mimo rozbicia dzielnicowego, zaborów, okupacji niemieckiej i sowieckiej. Obchody takich rocznic są również sposobem na budowanie i wzmacnianie tożsamości narodowej” - napisali organizatorzy.
- Przed tysiącem lat Bolesław Chrobry, poprzez akt inicjacji chrześcijańskiej, chrzest święty, wprowadził Polskę w skład znaczących państw i narodów europejskich. Oczywiście, stało się to po wielkim wysiłku ojca, władcy Polan Mieszka I, który zjednoczył wszystkie te plemiona i księstwa, by ukoronować nasze państwo - podkreślił ks. dr Piotr Wachowski, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy.
Marsz rodzinny
Z okazji bydgoskiej koronacji organizatorzy wydali specjalny biuletyn pamiątkowy, na którym można było otrzymać okolicznościową pieczątkę. Biuletyn był rozdawany przez wolontariuszy bezpośrednio przed rozpoczęciem wydarzenia.
Po zakończeniu uroczystości koronacyjnych ze Starego Rynku wyruszył Marsz dla Życia i Rodziny pod hasłem „Przyszłość dzieci w naszych rękach”. Uczestnicy przeszli ulicami miasta, dochodząc na teren bazyliki św. Wincentego a Paulo, gdzie odbył się festyn rodzinny.
Organizatorami obchodów były Diecezja Bydgoska oraz Fundacja Światło-Życie Ośrodek w Bydgoszczy.
