Konstytucja 3 Maja Rzeczpospolitej Obojga Narodów została uchwalona w 1791 roku przez Sejm Wielki. Jej autorami byli król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj.
Była pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie i drugą - po amerykańskiej - na świecie. Przekształcała państwo w monarchię konstytucyjną, wprowadzała zasadę trójpodziału władzy. Jak na XVIII wiek, była wydarzeniem rewolucyjnym.
Dumni z bycia Polakami
"Święto Konstytucji 3 Maja to ważny moment, który pozwoli nam jeszcze raz przypomnieć sobie o naszych korzeniach, wartościach i dumie z bycia Polakami" - zapraszał na uroczystości na Starym Rynku Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy.
Świętowanie rozpoczęło się o godz. 11.00 w Katedrze Bydgoskiej pw. św. Marcina i Mikołaja, gdzie odprawiono mszę świętą w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem ks. bp. Krzysztofa Włodarczyka.
Następnie uczestnicy - w tym wojsko i służby mundurowe - przemaszerowali na Stary Rynek. W południe odśpiewano tam hymn - Mazurek Dąbrowskiego, a następnie odbyła się uroczystość patriotyczna z przemówieniami, pocztami sztandarowymi, wciągnięciem flagi oraz koncertem Orkiestry Wojskowej z Bydgoszczy w strojach z epoki.
Dla każdego coś atrakcyjnego
Tłumnie uczestniczyli w tym wydarzeniu mieszkańcy Bydgoszczy, których następnie organizatorzy zaprosili na dodatkowe atrakcje.
Były pokazy musztry konnej historycznych formacji jazdy polskiej (m.in. husarii), inscenizacje grup rekonstrukcyjnych, nie zabrakło stoisk edukacyjnych z prezentacją sprzętu i uzbrojenia oraz zabaw dla dzieci. Chętnych do potrzymania broni czy zrobienia zdjęcia przy historycznej armacie nie zabrakło. Na Starym Rynku i w jego okolicach można też było otrzymać egzemplarz konstytucji RP.
Oprócz wojewody Michała Sztybla, organizatorami obchodów byli także: marszałek województwa Piotr Całbecki (w jego imieniu przemawiał Zbigniew Ostrowski, wicemarszałek), prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski (był zastępca Łukasz Krupa) oraz Szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych - Dowódca Garnizonu gen. dyw. Dariusz Mendrala, który w Warszawie odbierał awans na generała dywizji, a w jego zastępstwie uroczystość od strony wojskowej prowadził gen. bryg. Piotr Wagner.
