Z okazji Międzynarodowego Święta Pracy 1 Maja i rocznicy wstąpienia Polski do UE pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa na Starym Rynku w Bydgoszczy odbył się wiec środowisk lewicowych. Odegrano i odśpiewano hymn państwowy oraz „Odę do radości”, oficjalny hymn UE.
Pod pomnikiem złożono wiązanki kwiatów, a przedstawiciele partii i organizacji uczestniczących w spotkaniu (m.in. związków zawodowych i młodzieżówki) wygłosili okolicznościowe przemówienia.
Wśród nich byli Piotr Hemmerling, przewodniczący Rady Wojewódzkiej Nowej Lewicy i wicewojewoda, Mirosław Kozłowicz, przewodniczący Rady Miejskiej NL w Bydgoszczy i wiceprezydent miasta oraz Harald Matuszewski, przewodniczący Rady OPZZ w naszym województwie.
Przypomnijmy, że od końcówki XIX wieku 1 maja to tradycyjne święto ludzi pracy, czyli klasy robotniczej, a od 1950 r. święto państwowe. Wielu starszym zapewne źle się kojarzy, m.in. z obowiązkowymi pochodami w czasach słusznie minionych, ale swoje korzenie ma jeszcze w XIX wieku, gdy toczyła się walka z kapitalistami o lepsze warunki pracy i życia robotników.
Święto w 1889 r. wprowadziła II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 r. w Chicago w Stanach Zjednoczonych, gdy robotnicy walczyli w ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy. Doszło tam do starć, zginęli policjanci i nieznana do dziś liczba demonstrantów. Odbyły się pokazowe procesy, podczas których na śmierć skazano 7 przywódców związkowych.
