https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

80. rocznica zakończenia II wojny światowej. Na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy złożono kwiaty - zobaczcie zdjęcia

Adam Szczęśniak
Opracowanie:
W czwartek, 8 maja, w Bydgoszczy uczczono 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej.
W czwartek, 8 maja, w Bydgoszczy uczczono 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Arkadiusz Wojtasiewicz
Bydgoszcz uroczyście świętuje 80. rocznicę zwycięskiego zakończenia II wojny światowej. W czwartek na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy złożono kwiaty w hołdzie tym, którzy oddali życie za wolność miasta i ojczyzny.

Świętowanie rozpoczęło się już w środę wieczorem wernisażem wystawy „Opór w Bydgoszczy. Konspiracja w czasie niemieckiej okupacji” w Exploseum.

W hołdzie bohaterom

W czwartek o godz. 8.15 na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy przy ul. Generała Stanisława Grzmota-Skotnickiego zostały złożone kwiaty w hołdzie tym, którzy oddali życie za wolność miasta i ojczyzny.

Z kolei o godz. 9 w Katedrze Bydgoskiej odprawiona została uroczysta msza święta w intencji ojczyzny, a godzinę później w Młynach Rothera rozpoczęła się konferencja historyczna poświęcona 80. rocznicy zakończenia wojny, połączona ze zwiedzaniem wystawy „Inne miasto… Zniszczenia wojenne Bydgoszczy (1939–1945)” w Spichrzach nad Brdą - Muzeum Historii Bydgoszczy przy Grodzkiej.

Główne obchody przewidziane były na godziny popołudniowe (od 16.30) na Starym Rynku. Z pl. Teatralnego miała przejść defilada z uczestnikami trwającego w Bydgoszczy Festiwalu Twórczości Dziecięcej Wojska Polskiego, a po złożeniu kwiatów pod pomnikiem Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej planowano pokaz musztry paradnej i koncert okolicznościowy 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu.

Zmiana w 2015 roku

Przypomnijmy, że od 1945 r. zakończenie IIWŚ świętowano 9 maja. Po 1990 r. nie organizowano oficjalnych uroczystości, jednak w wielu miastach jednostki wojskowe wspólnie z samorządami organizowały własne obchody święta.

Pomimo zmian ustrojowych w Polsce, obchodzone 9 maja Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności pozostało oficjalnym świętem państwowym. W 2014 r. zwrócił na to uwagę dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN Andrzej Zawistowski.

W końcu marca 2015 r. z okazji nadchodzącej 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie, prezes IPN Łukasz Kamiński skierował na ręce marszałka Sejmu RP pismo z prośbą o zniesienie Narodowego Święta Zwycięstwa i Wolności obchodzonego 9 maja. 24 kwietnia 2015 Sejm RP przyjął ustawę o Narodowym Dniu Zwycięstwa obchodzonym 8 maja, jednocześnie znosząc święto 9 maja.

od 7 lat
Wideo

Cezary Tomczyk o drugim mieszkaniu Nawrockiego

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski