https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Bydgoszczy odbył się Zjazd Szkół i Placówek Sendlerowskich

Paweł Kaniak
Celem zjazdu była promocja postaci Ireny Sendlerowej oraz kształtowanie u młodzieży postaw opartych na szacunku, empatii, tolerancji i odpowiedzialności.
Celem zjazdu była promocja postaci Ireny Sendlerowej oraz kształtowanie u młodzieży postaw opartych na szacunku, empatii, tolerancji i odpowiedzialności. Arkadiusz Wojtasiewicz
II Regionalny Zjazd Szkół i Placówek Sendlerowskich zorganizowano w piątek 23 maja w Bydgoszczy. Gospodarzem wydarzenia była Szkoła Podstawowa nr 58 im. Ireny Sendlerowej w Bydgoszczy.

Placówki sendlerowskie to te, które noszą imię Ireny Sendlerowej, bohaterki walki o ratowanie żydowskich dzieci podczas II wojny światowej.

Organizatorzy zjazdu obrali sobie za cel popularyzację postaci Ireny Sendlerowej oraz promowanie wśród uczniów uniwersalnych wartości i postaw wobec drugiego człowieka: szacunku, tolerancji, empatii, odpowiedzialności. Ważna była też integracja uczniów szkół bydgoskich i szkół sendlerowskich.

II Regionalny Zjazd Szkół oraz Placówek Sendlerowskich był podsumowaniem projektu „Wynieś serce ponad zło… Odwaga, poświęcenie, dobro - świat wartości Ireny Sendlerowej” realizowanego m.in. w ramach międzyszkolnych warsztatów pn. „Poświęcenie, perspektywa zmienia wiele”, ogólnopolskich konkursów - literackiego i plastycznego, biegu rodzinnego „Ku wartościom”, warsztatów historycznych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Bydgoszczy i szeregu innych działań na forum szkoły i miasta.

Jednym z najważniejszych punktów zjazdu była miejska i regionalna debata uczniowska „Odwaga, poświęcenie, dobro - Irena Sendlerowa zwyczajna? Niezwyczajna?”, która została przeprowadzona w bydgoskim oddziale IPN, z udziałem pracowników tej instytucji oraz historyka dr. hab. nauk humanistycznych, profesora UKW w Bydgoszczy - Tomasza Kawskiego.

Podczas zjazdu odbył się też szereg wydarzeń, m.in.: zewnętrzna wystawa IPN „Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej”, spacer przedstawicieli szkół sendlerowskich z przewodnikiem po Starym Mieście i ul. Gdańskiej, prezentacja przedstawienia „Jej historia - opowieść o dobrym człowieku/opowieść o Irenie Sendlerowej”, podsumowanie ogólnopolskich konkursów, szkolna galeria nadesłanych prac plastycznych i literackich, wystawa ukazująca działania SP nr 58 pt. „Pamiętamy, podziwiamy, próbujemy... 10 lat z naszą Patronką” , wystawa publikacji poświęconych Irenie Sendlerowej przygotowana we współpracy z Muzeum Oświaty w Bydgoszczy.

Do udziału w zjeździe zostali zaproszeni przedstawiciele szkół i placówek sendlerowskich działających w województwie kujawsko-pomorskim (7 placówek) oraz uczniowie wraz z opiekunami z bydgoskich szkół, w tym społeczność Szkoły Podstawowej nr 58 im. Ireny Sendlerowej w Bydgoszczy (uczniowie i rodzice) - łącznie ok. 100 osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pojedynek na marsze. Trzaskowski kontra Nawrocki

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

To paliwo zostanie z nami na dłużej. Polska kończy kluczową inwestycję

To paliwo zostanie z nami na dłużej. Polska kończy kluczową inwestycję

Krzysztof Gawkowski o Nawrockim: Porządny człowiek nie bierze udziału w ustawkach

Krzysztof Gawkowski o Nawrockim: Porządny człowiek nie bierze udziału w ustawkach

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski