Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodym pomaga przezwyciężać tremę, ale odpoczywać lubi... w ciszy [ZWIERZENIA PRZY MUZYCE]

Magda Jasińska
Jako psycholog muzyki Anna Antonina Nogaj  prezentuje swym uczniom różne strategie radzenia sobie ze stresem
Jako psycholog muzyki Anna Antonina Nogaj prezentuje swym uczniom różne strategie radzenia sobie ze stresem Magdalena Jasińska
Rozmowa z ANNĄ ANTONINĄ NOGAJ, psychologiem i muzykiem - jako psycholog muzyki pomaga radzić sobie z lękiem scenicznym, jako skrzypaczka gra w Zespole Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska.

[break]
Skąd się u Ciebie wzięła pasja muzyki?
Została wyssana z mlekiem matki. Mama, która jest śpiewaczką operową, od poczęcia pielęgnowała we mnie tę muzyczną pasję. Nie mogło być inaczej - musiałam pójść do szkoły muzycznej - to było naturalne. Nie ukrywam, że na początku byłam dość niesubordynowanym dzieckiem, jeśli chodzi o podporządkowanie się pod wszelkie techniczne uwagi związane z aparatem gry skrzypcowej. Ale rodzice dzielnie wytrwali te pierwsze osiem lat edukacji. Bakcyla do ćwiczenia połknęłam dopiero w liceum, kiedy na poważnie zaczęła się współpraca z zespołami.
Jako psycholog muzyki uważasz, że egzaminy szkół muzycznych są dobrodziejstwem czy przekleństwem?
Chociaż egzaminy to trudne sytuacje, są raczej dobrodziejstwem. System szkolnictwa artystycznego zmienia się i atmosfera egzaminów jest często przekształcana w formułę audycji i koncertów w atmosferze po prostu występów publicznych, co zmniejsza poziom odczuwalnego stresu.
Skończyłaś szkołę muzyczną I i II stopnia i co dalej?
Z rozpędu rozpoczęłam studia w Akademii Muzycznej, ale równolegle poszukiwałam rozwoju wśród kierunków humanistycznych, zastanawiając się, co można by powiązać z muzyką. Tak dotarłam do subdyscypliny - psychologii muzyki.

Zakochałam się w psychologii. Pasję do muzyki mogę podtrzymywać dzięki współpracy z Ziemią Bydgoską. - Anna Antonina Nogaj

W psychologii muzyki jest więcej muzyki czy psychologii?
Niezbędne jest ukończenie magisterskich studiów psychologicznych. Natomiast psychologię muzyki mogłam realizować w formie studiów podyplomowych na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie.
Rodzice 5-6-latków zastanawiają się, czy ich dziecko jest zdolne i czy poradzi sobie w szkole muzycznej? Czy doradzasz im?
Staram się podpowiadać i wyjaśniać, jak ważną będą pełnić rolę w procesie muzycznej edukacji swoich dzieci. U małych dzieci trudno w stu procentach określić, które z nich nadają się do szkoły muzycznej, a które nie, bowiem wszyscy z natury rodzimy się z potencjałem w zakresie muzycznych zdolności.
Nigdy nie miałaś dylematu, co wybrać w swoim życiu?
Zakochałam się w psychologii i w jej wszechstronnych możliwościach. Pasję do muzyki mogę podtrzymywać dzięki współpracy z Zespołem Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska.
Na co dzień słuchasz muzyki?
Na zmianę słucham RMF Classic z Radiem PiK, oczywiście. Nie ukrywam, że częste uczestnictwo w koncertach i samodzielna gra dostarczają mi na tyle dużo bodźców muzycznych, że lubię odpoczywać w ciszy. Chyba, że celowo chcę posłuchać nagrania upragnionego utworu lub wykonawcy.
W jaki sposób pracujesz w szkole muzycznej - jaka jest Twoja rola?
Jako psycholog muzyki przede wszystkim zajmuję się trudnościami związanymi z edukacją artystyczną. Prezentuję różne strategie radzenia sobie ze stresem, tremą, z przeciążeniami psychicznymi i fizycznymi - sugeruję różne zmiany zachowań i rytuałów muzycznych, jeśli widzę, że ktoś przejawia swoje nieefektywne strategie postępowania.

Teczka osobowa: Anna Antonina Nogaj

W 2007 roku utworzyła Regionalne Centrum Psychologii Muzyki „Fermata”, które w 2011 roku zostało przekształcone w Specjalistyczną Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną Centrum Edukacji Artystycznej.

Aktualnie pracuje także na stanowisku psychologa w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy oraz w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Poza działalnością pomocową, od 2009 roku organizuje Ogólnopolskie Konferencje Psychologiczne Szkolnictwa Artystycznego oraz prowadzi szeroką działalność warsztatową w polskich szkołach muzycznych.

Magdalena Jasińska zaprasza

do wysłuchania „Zwierzeń przy muzyce” na antenie Radia PiK w środę o godz. 18.10

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!