W Kujawsko-Pomorskiem od początku pandemii zanotowano 8401 przypadki zarażenia koronawirusem, a 116 osób zmarło.
Prawie 7,5 tys. nowych zarażonych koronawirusem w Polsce
W całej Polsce tylko w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 7482 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych i o 41 zgonach.
Rekordowym dniem był 17 października - 9622 przypadków zarażenia oraz 132 zgony z 16 października.
U nas 473 nowe przypadki
W poniedziałek (19 października) potwierdzono zakażenia koronawirusem u 473 osób z województwa kujawsko-pomorskiego.
Wśród zakażonych jest:
- 126 osób z Bydgoszczy,
- 12 z Grudziądza,
- 19 z Inowrocławia,
- 27 z Torunia,
- 28 z Włocławka,
- 19 z powiatu aleksandrowskiego,
- 9 z powiatu brodnickiego,
- 22 z powiatu bydgoskiego,
- 12 z powiatu chełmińskiego,
- 2 z powiatu golubsko-dobrzyńskiego,
- 4 z powiatu grudziądzkiego,
- 20 z powiatu inowrocławskiego,
- 13 z powiatu lipnowskiego,
- 5 z powiatu mogileńskiego,
- 22 z powiatu nakielskiego,
- 15 z powiatu radziejowskiego,
- 18 z powiatu rypińskiego,
- 2 z powiatu sępoleńskiego,
- 26 z powiatu świeckiego,
- 19 z powiatu toruńskiego,
- 12 z powiatu tucholskiego,
- 7 z powiatu wąbrzeskiego,
- 17 z powiatu włocławskiego,
- 14 z powiatu żnińskiego.
Dane 3 kolejnych osób ustala sanepid.
Liczba chorych może wzrosnąć do 15-20 tys. nowych przypadków dziennie
Na konferencji prasowej Adam Niedzielski podał szacunki, wedle których liczba dziennych zachorowań na COVID-19 może za tydzień sięgnąć 15-20 tys. zł osób. Stąd obawy, że zabraknie miejsc w szpitalach.
Ministerstwo Zdrowia szuka łóżek covidowych
Dzisiaj minister zdrowia skupił się na informowaniu o planach zwiększenia liczby łóżek covidowych, czyli tych przeznaczonych dla chorych na Covid-19.
Wedle planów resortu 10 tys. takich łóżek ma powstać w szpitalach powiatowych. Kolejne 3 tysiące miejsc dla chorych na COVID-19 ma zostać wyodrębnionych w szpitalach wojewódzkich.
Resort zdrowia chce też zaangażować w pomoc szpitale prywatne, które też mają mieć obowiązek przygotowania łóżek covidowych.
Rząd nie planuje zamykać cmentarzy
Minister zdrowia poinformował też, że rząd nie planuje zamykać cmentarzy na Wszystkich Świętych. Nie będzie też dodatkowego dnia wolnego na ten okres, który rozważano.
Wicemarszałek województwa z koronawirusem
W regionie potwierdzono, że zarażony koronawirusem jest wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego, Zbigniew Sosnowski. Zarażony jest także jego asystent. Poza nimi - kolejne 7 osób zatrudnionych w urzędzie marszałkowskim
