https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Covid-19 XEC - nowy wariant koronawirusa stwierdzony w Polsce. Takie są objawy zachorowania

Grażyna Rakowicz
W Polsce odnotowano już przypadki nowego wariantu koronawirusa Covid-19 XEC.
W Polsce odnotowano już przypadki nowego wariantu koronawirusa Covid-19 XEC. Łukasz Kaczanowski/Polska Press
Nowy wariant koronawirusa - Covid-19 XEC pojawił się już w Polsce. Do Kujawsko-Pomorskiego jeszcze nie dotarł, ale wiadomo jakie są jego objawy. Zobacz, czym obecnie charakteryzuje się zakażenie koronawirusem. Lekarze zwracają uwagę na kilka ważnych symptomów, które mogą być mylone z innymi chorobami.

Covid-19 XEC po raz pierwszy wykryto w czerwcu tego roku w Indiach. W Europie pojawił się najpierw w Niemczech, teraz jest obecny m. in. w Danii czy Wielkiej Brytanii. Szybko rozprzestrzenia się też w Stanach Zjednoczonych.

Zobacz także:Prof. Janusz Kowalewski: - Trzeba dbać o swoje płuca, bo łatwo możemy je zniszczyć

Covid-19 XEC - nowy wariant koronawirusa. Takie ma objawy

Osoba zakażona kolejnym, zarazem nowym podwariantem Covid-19 XEC nie ma przede wszystkim apetytu. Czym jeszcze się charakteryzuje zakażenie?

  • mocno „zatkany” nos,
  • bardzo męczący kaszel.

 

- Natomiast pozostałe objawy jak gorączka, ból gardła czy mięśni są takie, jak przy innych chorobach układu oddechowego – wskazuje Łukasz Betański, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (WSS-E) w Bydgoszczy. Potwierdzając jednocześnie, że w Kujawsko-Pomorskiem podwariant XEC jeszcze nie został odnotowany.

Covid-19 XEC jest już w Polsce? Są nowe dane

W Polsce – jak podaje Ministerstwo Zdrowia – we wrześniu takich przypadków było 7.

Za to liczba zakażeń poprzednimi podwariantami koronawirusa, zarówno w kraju jak i w regionie rośnie. Jak podaje WSS-E w Bydgoszczy (dane z 25 września) w Kujawsko-Pomorskiem, od 1 do 15 września odnotowano - 3 168 przypadków Covid-19. Od 1 do 31 sierpnia - 2 997, natomiast od 1 do 31 lipca – 605 zakażeń wirusem SARS-CoV-2.

Medycy wyczulają, że te pierwsze objawy podwariantu Covid-19 XEC, czyli brak apetytu mogą być mylące, bo towarzyszą one również zakażeniom wirusowym czy bakteryjnym. Także grypie. I przekonują, że kiedy pojawi się ta niechęć do jedzenia, to warto się skontrolować i wykonać test na koronawirusa.

Przekonują też do tego, aby – w przypadku wystąpienia objawów wskazujących na Covid-19 (nie wszyscy się testują) czy też po stwierdzeniu obecności wirusa – nie pojawiać się w skupiskach ludzkich. Co najmniej przez tydzień, od wystąpienia tych pierwszych objawów. I żeby na co dzień pamiętać o częstym myciu rąk.

Zwłóknienie płuc po Covid-19? Lekarze uspokajają

Wskazuje się, że po Covid-19 może dojść do zwłóknienia płuc. - Tu trzeba rozróżnić pojedyncze zwłóknienia w płucach od rozległego włóknienia płuc, które zdarza się rzadko – mówi dr Błażej Przybysławski, pulmonolog z Centrum Onkologii w Bydgoszczy. 

I przyznaje: - Faktycznie trafiają do nas pacjenci, ale z tym zwłóknieniem pojedynczym. Są zaniepokojeni, bo naczytali się w sieci o tym, że rokowanie w tym włóknieniu płuc jest gorsze aniżeli w niektórych nowotworach. Nie kryją wręcz przerażenia tą sytuacją. Dlatego też doktor uspakaja: - Te pojedyncze zwłóknienia nie stanowią jakiegoś większego problemu zdrowotnego.

Z informacji Błażeja Przybysławskiego wynika, że rozległe włóknienie płuc dotyczy około 30 do 40 proc. pacjentów, u których po przechorowaniu Covid-19 utrzymują się duszność czy kaszel. - Czynnikami ryzyka włóknienia płuc po Covid-19 jest również palenie tytoniu, pobyt w oddziale intensywnej terapii a zwłaszcza wspomaganie oddychania respiratorem - dodaje pulmonolog. - Konieczność takiego leczenia świadczy o cięższym przebiegu koronawirusa, stąd też mogą pozostać w płucach trwałe ślady w postaci pojedynczego włóknienia lub nawet to włóknienie rozległe płuc.

W blisko 20 proc. zmiany powstałe w wyniku włóknienia mogą się samoistnie cofnąć, ale też mogą pozostać do końca życia. Dlatego w przypadku duszności i przewlekłego kaszlu oraz nowych zmian widocznych w RTG klatki piersiowej, utrzymujących się po Covid-19 warto monitorować płuca pod kontrolą specjalisty, aby upewnić się, że nie dochodzi w nich do pogorszenia.

Takie są powikłania po Covid-19

Spośród pacjentów, którzy przeszli koronawirusa spora część trafia do lekarzy z nadreaktywnością oskrzeli. - Osoby te mają objawy sugerujące astmę, mają gorszą tolerancję wysiłku, napadowy kaszel, świszczący oddech - wymienia Błażej Przybysławski. -Na szczęście aplikując tym pacjentom odpowiednie leki wziewne, z tymi objawami łatwo możemy sobie poradzić – podkreśla doktor. 

I przypomina, że w ogóle warto kontrolować swoje płuca. - Przyjmuje się, że RTG należy wykonać raz na rok. A jeśli płucom nic nie dolega, nie mamy na przykład problemu z oddychaniem czy też kaszlu, to nawet raz na 2 lata – wskazuje pulmonolog.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski