Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Licytacja tablic z dawnymi nazwami ulic w Bydgoszczy. Planu 6-letniego, Przodowników Pracy...

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
Tablice wystawione na licytację ZDMiKP w Bydgoszczy.
Tablice wystawione na licytację ZDMiKP w Bydgoszczy. ZDMiKP w Bydgoszczy
Bydgoscy drogowcy wystawili na licytację tablice z dawnymi nazwami ulic. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży zasilą konta fundacji, które wspierają dzieci: Antoniny i Erwina.

Otwarcie ulicy Kujawskiej w Bydgoszczy dla tramwajów.

W poniedziałek (7 grudnia 2020 r.) Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy rozpoczął licytację tablic z nazwami ulic: Przodowników Pracy i al. Planu 6-letniego.

- Stare tablice cieszą się zainteresowaniem kolekcjonerów, dlatego nie wyrzuciliśmy ich tylko wystawiliśmy na licytację – wyjaśnia Tomasz Okoński, rzecznik bydgoskich drogowców.

Bydgoszczanie pomogą dzieciom w potrzebie

Osoby, które wygrają licytację będą musiały wpłacić pieniądze określonej organizacji pozarządowej. W przypadku ul. Przodowników Pracy jest to Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” na opłacenie kosztów rehabilitacji Antoniny.

Natomiast osoba, która wylicytuje najwyższą kwotę za tablicę al. Planu 6-letniego będzie musiała wpłacić pieniądze na konto tej samej fundacji ale na pomoc dla Erwina.

- Po zaksięgowaniu wpłaty i okazaniu potwierdzenia przelewu, nastąpi przekazanie tablicy Zwycięzcy. Możliwa jest wysyłka na koszt kupującego – podkreśla Tomasz Okoński.

Licytacje tablic odbywają się naFacebooku, na profilu Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy i potrwają do piątku (11 grudnia 2020 r.) do godz. 10. Jeśli ta forma pomagania dzieciom zostanie dobrze przyjęta przez internautów, to może na licytacje ZDMiKP trafią kolejne tablice z nazwami ulic.

Przypomnijmy, że zmiana nazw 13 bydgoskich ulic nastąpiła w myśl ustawy dekomunizacyjnej w 2017 r.

ZOBACZ:

Nazwa ul. Marszałka Ferdynanda Focha w Bydgoszczy pojawiła się w 1929 roku. Niemieccy okupanci przemianowali ją na Herman-Göring-Straße. W latach 1945-1948 przywrócono poprzednią nazwę, ale w 1948 komunistyczne władze nadały nową: Armii Czerwonej.Po upadku komunizmu postulowano przywrócenie Focha, ale... W listopadzie 1990 roku jeden z niedawnych opozycjonistów, powszechnie szanowany nauczyciel historii i radny, zaprotestował na posiedzeniu Rady Miasta przeciwko powrotowi nazwy ul. marszałka Focha, twierdząc, że Foch był… hitlerowskim kolaborantem, choć w rzeczywistości zmarł w 1929 roku! Radni, kierując się jego autorytetem, głos ten poparli, dlatego ulicę „ochrzcili” imieniem... Kazimierza Wielkiego. Ostatecznie szybko zreflektowano się i w styczniu 1991 roku francuski marszałek wrócił na swoje dawne miejsce.

Dawne nazwy ulic w Bydgoszczy. Gollob przegonił Duracza, a F...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo