Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Kula, która chybiła" - recenzuje Ewa Czarnowska-Woźniak

Ewa Czarnowska-Woźniak
Ewa Czarnowska-Woźniak
Atrakcyjne dwa w jednym - Czytelnicy jeden po drugim otrzymali dwa kolejne odcinki "Czwartkowego Klubu Zbrodni"
Atrakcyjne dwa w jednym - Czytelnicy jeden po drugim otrzymali dwa kolejne odcinki "Czwartkowego Klubu Zbrodni" Fot. Autorka
Oto mistrz świata w kryptowalutowych przestępstwach i emerytowany, słynący z bezwzględności pułkownik KGB siedzą zgodnie przy herbatce nad pewnymi dokumentami finansowymi. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że jeden drugiego zamierzał jeszcze całkiem niedawno zabić. Jeszcze dziwniejsze jest jednak to, że miejscem akcji jest mieszkanko blisko 80-letniej lokatorki angielskiego osiedla spokojnej starości (którą, tak na marginesie, jeden z nich też próbował - !- zamordować). A ona im tę herbatkę zaparzyła…

Zobacz wideo: Rysownik i ornitolog z Bydgoszczy wydał wyjątkową książkę – "Ptaki Kilona"

od 16 lat

Witajcie w universum "Czwartkowego Klubu Zbrodni", którego członkowie, seniorzy z Coopers Chase, mają do rozwikłania kolejną kryminalną, ociekającą krwią, zagadkę. A właściwie dwie, bo do rąk ich stęsknionych wielbicieli trafiły jedna po drugiej powieści bestsellerowego cyklu Richarda Osmana. Najpierw dostaliśmy „Człowieka, który umarł dwa razy” (w niej nieoczekiwanie na osiedlu i w centrum wydarzeń pojawia się pierwszy mąż Elisabeth, jednej z wiekowych bohaterek, podobnie jak ona… emerytowany szpieg brytyjski), a wkrótce „Kulę, która chybiła”. To tu właśnie na orbitę głównego śledztwa Czwartkowego Klubu Zbrodni, trafią wspomniani na wstępie Wiking i Wiktor. Ich relacja jest smakowitym tłem pierwszoplanowej intrygi, którą tym razem założyli sobie do wyjaśnienia Elisabeth, Joyce, Ron i Ibrahim. Warto tu wspomnieć, że tę czwórkę (agentkę wywiadu, pielęgniarkę, działacza związkowego i psychiatrę) oraz galerię ich znajomych, wykonujących „przypadkowo” bardzo pomocne w śledztwie zajęcia, poznaliśmy w pierwszej części serii, „Czwartkowym Klubie Zbrodni” właśnie. Wiemy stamtąd, że pomysł pobudzający starsze ciała i umysły zakładał cotygodniowe spotkania w świetlicy nowo wybudowanej, luksusowej osady dla seniorów. Dzięki koneksjom Elisabeth, starsi państwo zabierali się wtedy do lektury dokumentacji dawnych, nierozwikłanych przez właściwe służby, spraw. Jak się łatwo domyślić, ze spektakularnym skutkiem.

To też może Cię zainteresować

Wsparciem tych sukcesów niezmiennie pozostaje przekonanie otoczenia (i sprawców!), że staruszkowie nie mają prawa do przenikliwości i logicznych wniosków. Nie doceniają ich życiowego doświadczenia i przebiegłości, tak często protekcjonalnie wykpiwanej… A nawet dobrotliwego wścibstwa, jak u współnarratorki Joyce, autorki laptopowego pamiętniczka i entuzjastki… kryptowalut, której spostrzeżenia wyciągnięte z kolorowych pism, seriali i małomiasteczkowych plotek bywają bezcennymi zwrotami w śledztwach. Wypisz, wymaluj kultowa żona porucznika Columbo lub panna Marple! Odniesienie do twórczości Agathy Christie jest tu uprawnione, ponieważ od cyklu Richarda Osmana dostaniemy wszystko to, za co kochamy najlepiej sprzedająca się autorkę wszech czasów, tyle że z nowoczesnym twistem. I w tej historii morderstwa młodej dziennikarki telewizyjnej badającej podatkowe przekręty, jak i – z pewnością – w następnym odcinku cyklu, już zapowiedzianym przez Richarda Osmana.
Richard Osman, Człowiek, który umarł dwa razy oraz Kula, która chybiła, Wydawnictwo Agora, Warszawa 2023

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo