W środę (4 marca 2020 r.) w największych bydgoskich szpitalach, w tym w Centrum Onkologii i dwóch uniwersyteckich im. dr. Antoniego Jurasza i dr. Jana Biziela nie wprowadzono żadnych dodatkowych obostrzeń, w tym ograniczenia odwiedzin pacjentów.
- Wykrycie koronawirusa nie zmieniło procedur - wyjaśnia prof. Janusz Kowalewski, dyrektor Centrum Onkologii w Bydgoszczy. - Szpital jest przygotowany, zwiększyliśmy liczbę dozowników do mycia rąk, przygotowaliśmy izolatkę z oddzielnym wejściem i wyjściem.
Osobom, które mają bóle głowy, gorączkę i duszności radzi się pozostanie w domu i powiadomienie "sanepidu". Natomiast w szpitalu im. Jurasza ...
- Wprowadziliśmy procedury zalecane przez Ministerstwo Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego w związku z możliwością pojawienia się pacjentów zarażonych koronawirusem. Na przełomie stycznia i lutego szpital miał już opracowany i wdrożony specjalny schemat postępowania z pacjentem podejrzanym o zakażenie koronawirusem w celu zminimalizowania ryzyka przeniesienia zakażenia na inne osoby do chwili przybycia zespołu ratownictwa medycznego, który przewiezie pacjenta do Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego w Bydgoszczy. Na bieżąco stosujemy się do wytycznych Ministra Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz jesteśmy w stałym kontakcie z Centrum Zarządzania Kryzysowego przy wojewodzie - informuje Marta Laska, rzeczniczka Jurasza.
W szpitalu im. Biziela, jak nam powiedziała jego rzeczniczka Kamila Wiecińska, sytuacja jest na bieżąco monitorowana. Dyrekcja rozważa możliwość wprowadzenia ograniczeń odwiedzania pacjentów.
Infolinia NFZ
W Kujawsko-Pomorskim Oddziale Wojewódzkim NFZ w Bydgoszczy dowiedzieliśmy się, że zainteresowane osoby mogą uzyskać informacje dzwoniąc na infolinię 800 190 590. Uzyskają tam m.in. numery telefonów do najbliższych stacji sanitarno-epidemiologicznych oraz szpitali.
Bydgoski NFZ rozdaje również specjalne ulotki informacyjne. Wiele z nich umieszczono już w aptekach, szpitalach, środkach komunikacji miejskiej i budynkach należących do spółdzielni mieszkaniowych.
Przypomnijmy, że osoby zakażone koronawirusem mają objawy zbliżone do tych, które wywołują infekcje grupopodobne, czyli wysoka temperatura (powyżej 38 st. Celsjusza), kaszel i duszności.
Instrukcja ministra
Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalną instrukcję do tych osób, które wracają z północnych Włoch i Azji do kraju.
- Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w północnych Włoszech, Chinach, Korei Południowej, Iranie, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze lub Tajwanie i zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, to bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego – zaleca minister zdrowia.
Przebieg choroby
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20 proc. osób. Do zgonów dochodzi u 2-3 proc. osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.
Zapobieganie zakażeniu
W profilaktyce skuteczne jest częste mycie rąk, przy użyciu mydła i wody, a jeśli nie ma do nich dostępu, należy używać płynów bądź żeli na bazie alkoholu (min. 60 proc.).
Ważne jest to, by podczas kaszlu i kichania zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody.
Warto też pamiętać o tym, by zachować co najmniej 1 metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę.
