Gościem specjalnym koncertu będzie uczestnicząca w premierowym przedstawieniu Krystyna Prońko. Kiedy 40 lat temu artystka wychodziła na deski Teatru Muzycznego w Gdyni, podejrzewała, że udział w musicalu może oznaczać koniec jej niedługiej jeszcze wówczas kariery. I faktycznie, choć premierowe wykonanie „Kolędy Nocki” zyskało aprobatę słuchaczy, wkrótce po wprowadzeniu stanu wojennego, władze państwowe kazały zdjąć spektakl ze sceny, a samą piosenkarkę odsunięto od pracy w teatrze.
- „Kolęda” powstawała w czasach narodzin „Solidarności” i jest mocno nacechowana propagandowo. Teksty Ernesta Brylla tylko z pozoru są łagodne, pastorałkowe, bo trzeba było jakoś przemycić je przez cenzurę. Ale piętnowały rzeczywistość i to na pewno nie podobało się ówczesnej władzy - tłumaczy Adam Lemańczyk, bydgoski pianista i akompaniator, w którego aranżacjach usłyszymy dziś „Kolędę Nockę”.
Kolęda Nocka w aranżacji Adama Lemańczyka
Nie był to oczywiście koniec muzycznych perypetii Krystyny Prońko. Sama „Kolęda” też przetrwała tę próbę i już w 1982 roku ukazała się na winylu, szybko zyskując status złotej płyty. W 1994 roku wydano ją ponownie, tym razem na krążku CD, a w 2011 roku spektakl doczekał się uwspółcześnionej wersji. Dopisano nowe kwestie i wprowadzono nowych bohaterów, by dostosować „Kolędę” do realiów XXI wieku.
- Mnie urzekła jednak pierwsza wersja. Bo choć z racji wieku nie mogłem być świadkiem tamtych wydarzeń, to teksty Ernesta Brylla i muzyka Wojciecha Trzcińskiego są tak wyraziste, że pozwalają poczuć atmosferę tamtych czasów, nawet tym, którzy ich nie pamiętają. Dlatego opracowując „Kolędę” wyszedłem z założenia, żeby nie naruszać pierwotnych założeń kompozytora. Wprowadziłem pewne zmiany w doborze muzyków, aczkolwiek nie chciałem uciekać za bardzo od pierwowzoru - podkreśla Adam Lemańczyk.
Koncert w Bydgoszczy - zaśpiewają Prońko, Chruściel i Seibert
W wersji, którą pod kierownictwem Adama Lemańczyka zagra Capella Bydgostiensis, Krystyna Prońko zaśpiewa m.in. jeden z największych hitów spektaklu – Psalm stojących w kolejce. W partiach solowych usłyszymy również absolwentów wydziału jazzu bydgoskiej Akademii Muzycznej: Małgorzatę Chruściel, aktorkę musicalową i artystkę słynnej grupy Studio Accantus oraz Tadeusza Seiberta, finalistę 10. edycji programu The Voice of Poland. Całość wzbogacą wspomnienia twórców pierwszej „Kolędy Nocki”.
Koncert odbędzie się bez udziału publiczności i zostanie udostępniony bezpłatnie na kanale YouTube Filharmonii Pomorskiej. Transmisja rozpocznie się w piątek, 18 grudnia, o godz. 19:00, ale nagranie będzie dostępne w sieci do końca sezonu artystycznego. Na koncert zaprasza Enea – mecenas FP.
