Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jubileuszowy Festiwal Wielu Sztuk w okrągłe urodziny Karakuliambro

Justyna Tota
Justyna Tota
Gościem specjalnym festiwalu jest Kira Gałczyńska,  „Koncert wydarzenie” będzie w wykonaniu ArtON Quartet
Gościem specjalnym festiwalu jest Kira Gałczyńska, „Koncert wydarzenie” będzie w wykonaniu ArtON Quartet Materiały promujące X ESA
Zrodzony z pasji, tworzony przez wiele sztuk - tak najkrócej można określić rozpoczynający się dziś festiwal Europejskich Spotkań Artystycznych, w których wezmą udział Kira Gałczyńska, Anna Seniuk, Alexis Galpérine, Dana Chivers, Barbara Marcinkowska. Wyjątkowych gości spotkać można w Bydgoszczy i Ostromecku.

[break]
Marką tego festiwalu są ludzie - wyjątkowi - o nazwiskach znanych (wskazać tu można choćby goszczącą w zeszłym roku Ritę Gombrowicz) lub dopiero odkrywanych talentów, pochodzący z różnych środowisk kulturowych - wszak to Europejskie Spotkania Artystyczne. W tym roku Festiwal Wielu Sztuk uczci pamięć Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, powodów ku temu jest co najmniej kilka. Oprócz 110. rocznicy urodzin wybitnego poety, jest też jego twórczość, która doskonale wpisuje się w formułę wielości festiwalu.

- Od najmłodszych lat twórczość tego poety odgrywała wielką rolę w moim życiu. Cudowna poezja przepełniona uczuciem, muzyką i pięknem, surrealistyczny humor, fantazja, ogromna wiedza i kultura Gałczyńskiego towarzyszyły mi w najtrudniejszych momentach mojego życia - wyjaśnia prof. dr Barbara Marcinkowska, inicjatorka i dyrektor artystyczna Europejskich Spotkań Artystycznych.

A skoro spotykamy się wokół twórczości Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, to nie może zabraknąć córki poety, która najlepiej i najwięcej może powiedzieć o nim nie tylko jako artyście, ale i zwykłym człowieku. Gościem specjalnym będzie bowiem Kira Gałczyńska - dziennikarka, pisarka oraz edytorka twórczości swych rodziców. Spotkanie z panią Kirą - w sobotę, festiwal rozpoczyna się jednak już dziś i obfituje w niemniej interesujące spotkania.

Dzisiejszy wieczór w Pałacu w Ostromecku (ul. Bydgoska 9) o godz. 18 otworzy wernisaż wystawy Piotra Tołoczko - pochodzącego z Torunia artysty malarza, zajmującego się również grafiką i rzeźbą. Jak sugeruje nazwa wystawy, w pracach artysty muzyka połączy się z grafiką. Z kolei muzyka i słowa godzinę później współgrać będą podczas koncertu, na którym utwory poetyckie Gałczyńskiego swym aksamitnym głosem recytować będzie Anna Seniuk. Poezji towarzyszyć będzie muzyka mistrzów takich, jak Bach, Paganini, Giuliani czy de Falla w wykonaniu wirtuozów instrumentów - wybitnego skrzypka francuskiego Alexisa Galpérinea, amerykańskiego gitarzysty Dana Chiversa oraz koncertującej na świecie wiolonczelistki Barbary Marcinkowskiej.

Niezwykle interesująco zapowiada się sobota. Tego dnia w sali Muzeum Wodociągów (ul. Gdańska 242) odbędzie się „Koncert wydarzenie”, jakim bez wątpienia będzie występ bydgoskiego ArtON Quartet z udziałem Barbary Marcinkowskiej. - Utwór Schuberta na dwie wiolonczele jest niezmiernie rzadko grany, a tu na dodatek będą wykonawcy z najwyższej półki - rekomenduje Barbara Kozber, dziennikarka TVP Bydgoszcz i koordynator festiwalu, tłumacz.

Nie zdążymy ochłonąć od muzycznych wrażeń, a już trzy godziny później (19.00) w Ostromecku spotkanie z Kirą Gałczyńską, które poprowadzi znana bydgoszczanom poetka i eseistka Jolanta Baziak.

Trzeci dzień festiwalu odbywać się będzie w Ostromecku i - można by rzec - należeć będzie do młodych utalentowanych. Najpierw o godz. 11 swe muzyczne umiejętności, zaprezentują nam koncertowo uczestnicy sobotniego master classes, prowadzonego przez wymienionych wcześniej wirtuozów. Akompaniować młodym uzdolnionym będzie zaprzyjaźniona z festiwalem pianistka Agata Nowakowska-Gumiela. Natomiast słynny „Teatrzyk Zielona Gęś” K. I. Gałczyńskiego o godz. 16 zobaczymy w wykonaniu Teatru „Różowe Pudelki” z Gimnazjum nr 9 w Bydgoszczy, za które młodzież zdobyła II miejsce podczas tegorocznych XXIV Konfrontacjach Teatralnych w Pałacu Młodzieży.
O swoich doświadczeniach w pracy artystycznej z tekstami Gałczyńskiego opowie również aktorka TPB Małgorzata Witkowska, wykład „Gałczyński - inaczej” wygłosi także dr Natalia Mrozkowiak z Instytutu Kulturoznawstwa WSG.

Festiwal zakończy (od godz. 17.30) wernisaż Barbary Marcinkowskiej, która we Francji nie tylko rozwijała swój kunszt muzyczny, ale także rozbudziła swe uzdolnienia malarskie.

Warto wiedzieć: Do pałacu autobusem

16.10. (pt.) godz. 17.15 - o tej godzinie spod siedziby MCK (ul. Marcinkowskiego 12-14) rusza autobus, który zawiezie wszystkich zainteresowanych na festiwalowe wydarzenia do Pałacu Nowego w Ostromecku, gdzie odbędzie się: godz. 18.00 - wernisaż wystawy Piotra Tołoczko „Muzyka i Grafika”; godz. 19.00 - koncert „Muzyka i Poezja”, w programie poezja K.I. Gałczyńskiego oraz utwory J. S. Bacha i N. Paganiniego. Wykonawcy: Anna Seniuk - recytacje, Alexis Galpérine - skrzypce, Dana Chivers - gitara, Barbara Marcinkowska - wiolonczela.

17.10. (sob.) godz. 18.15 - to godzina odjazdu autobusu spod MCK (organizator zapewnia też powrót) na spotkanie z Kirą Gałczyńską, które poprowadzi Jolanta Baziak w Pałacu Nowym w Ostromecku. Uwaga, wcześniej - o godz. 16.00 - „Koncert wydarzenie” w sali Muzeum Wodociągów (ul. Gdańska 242).

18.10. (ndz.) - do Ostromecka można dojechać, korzystając z rozszerzonej oferty komunikacji miejskiej i busów z Dąbrowy Chełmińskiej.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!