Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jubileuszowe Ethniesy w Bydgoszczy będą wyjątkowo miłosne nie tylko w pieśniach

Justyna Tota
Justyna Tota
„Miłość” hasłem 10. Ethniesów, które muzycznie otworzy i zakończy darmowy koncert. Bieżące szczegóły na: www.ethniesy.com
„Miłość” hasłem 10. Ethniesów, które muzycznie otworzy i zakończy darmowy koncert. Bieżące szczegóły na: www.ethniesy.com Festiwal Ethniesy 2023/ materiały MCK
Ethniesy. Festiwal Muzyki Tradycyjnej i Ludowej w Bydgoszczy, jak zawsze, w marcu otworzy Wiosnę Festiwali MCK. Tegoroczna 10. edycja to solidna dawka muzyki, przedpremiera filmowa, spektakl oraz spotkania. Bilety, jak i karnet- na festiwalowe wydarzenia są już w sprzedaży. Koncert na otwarcie i zamknięcie jubileuszowych Ethniesów będzie darmowy.

Zobacz wideo: Rok 2023 w Bydgoszczy ogłoszony został rokiem Andrzeja Szwalbego

od 16 lat

Wiosnę w bydgoskiej kulturze już po raz dziesiąty zaczną Ethniesy. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Tradycyjnej i Ludowej, organizowany przez Miejskie Centrum Kultury. Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa.

„Festiwal miłości”, czyli jubileuszowe Ethniesy

- W tym roku „miłość” jest hasłem przewodnim festiwalu. To 10. jubileuszowa edycja, podczas której chcemy uczcić, podkreślić i docenić istotę miłości, tego uczucia, które uważamy za siłę sprawczą każdego działania. To wartość, bez której nie ma muzyki, sztuki, nie ma relacji - czytamy w oficjalnej zapowiedzi Ethniesów, którego pomysłodawczynią i dyrektor jest Dominika Kiss-Orska.

Do wiosny jeszcze trochę , ale znamy już program jubileuszowych Ethniesów. Jeden z największych festiwali muzyki tradycyjnej i ludowej w Polsce tej wiosny potrwa przez cztery dni - od 16 do 19 marca.

„Simona”. Pokaz przedpremierowy w Bydgoszczy

Festiwal tym razem rozpocznie się od... polskiej przed premiery, bowiem w Kinie „Orzeł” MCK zobaczymy (polska premiera kinowa 30 września) film dokumentalny „Simona” w reż. Natalii Korynckiej-Gruz, która jest także autorką scenariusza i współproducentką filmu. Tytułowa bohaterka to Simona Kossak - legendarna badaczka, która żyła otoczona zwierzętami w Puszczy Białowieskiej.
- Dlaczego uciekła od rodziny - słynnego rodu Kossaków? Jak wyglądało życie pierwszej polskiej eko-aktywistki w latach 70.? Unikalne, często prezentowane po raz pierwszy w filmie, zdjęcia i nagrania z archiwum Simony oraz jej partnera Lecha Wilczka przenoszą nas do prastarej Puszczy i pozwalają doświadczyć wyjątkowego życia z dala od cywilizacji - zapowiadają organizatorzy. Pokaz filmu 16 marca zaplanowano na godz. 18.30 i zapewne będzie połączony z autorskim spotkaniem. Bilety na seans - podobnie jak na pozostałe festiwalowe wydarzenia - są już w sprzedaży na www.bilety24.pl.

Muzycznie Ethniesy dzień później (17.03., godz. 17.30) w Music Cafe Szpulka MCK otworzą Nicponie, którzy na instrumentach jak: banjola, akordeon, kontrabas, tarka i mandolina w pandemii na bazarach i ulicach grali stołeczne szlagiery, ale też powszechnie znane i lubiane melodie. A że grają nieprzyzwoicie dobrze, z powodzeniem zaczęli występować też na festiwalach, wystąpią i w Bydgoszczy.

Polecamy także

I na tym nie koniec muzycznych wrażeń drugiego dnia, a w zasadzie wieczoru Ethniesów - scenę MCK od godz. 19 opanuje Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa „Hańba!”, w której brzmienie podwórkowego instrumentarium wspierają poeci zarówno dobrze znani - Tuwim, Broniewski, jak i mniej popularni - Szenwald, Szymański, Ginczanka, Wittlin. Z kolei autorskimi opracowaniami muzyki ludowej ze wschodniej Wielkopolski muzycznie „poczęstuje” zespół Tuleje. Ten koncert w MCK rozpocznie się godz. 20.15.

Praczas na bydgoskiej scenie festiwalowej

Gwiazdą wieczoru i bez wątpienia całych jubileuszowych Ethniesów będzie Masala Soundsystem - międzykulturowy kolektyw z Warszawy, znany z dwóch dekad, który ma na koncie ponad tysiąc koncertów, w tym na największych festiwalach w Polsce i za granicą, oraz ponad 10 albumów i EP. Praczas, założyciel Masali, wraz z nowym „rdzennym” składem wkroczy na scenę o godz. 21.30, zamykając drugi dzień festiwalu.

Wyjątkowym wydarzeniem będzie dwudniowe (18-19.03.) spotkanie śpiewacze z Barbarą Songin, którego główną tematyką jest oczywiście: Miłość. Jak zapowiada artystka, w saloniku MCK będzie nie tylko wspólne śpiewanie pieśni z różnych stron Polski, ale także próba (w miarę chęci uczestników) do samodzielnej twórczości, słuchanie archiwalnych nagrań i poznawanie ludowych metafor i symboli ukrytych w słowach pieśni, jak i tradycjach (zapisy: [email protected]).

Spektakl ze śpiewaczkami Akademii Głosów Tradycji

10. Ethniesy w programie mają też spektakl „Rodzanice” na motywach powieści Barbary Piórkowskiej „Kraboszki”, z którą będzie okazja spotkać się 19.03. zaraz po wystawieniu sztuki, w jakiej wystąpią śpiewaczki Akademii Głosów Tradycji.

A wracając do koncertów, trzeciego dnia (18.03.) wystąpią takie składy, jak: Radykalna Orkiestra Pomorska, Kirszenbaum i EABS. Na finał zagrają Michalove. Koncert na zakończenie festiwalu, podobnie jak na jego otwarcie, będzie darmowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo