https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jest konflikt ekologów i leśników z parkiem przemysłowym o 11 hektarów drzew

Wojciech Mąka
Park przemysłowy dostał zewolenie na wycinkę 11 hektarów lasu
Park przemysłowy dostał zewolenie na wycinkę 11 hektarów lasu Tomasz Czachorowski
Bydgoski Park Przemysłowy podchodzi coraz bliżej osiedli mieszkaniowych. Dostał zgodę na wycięcie 11 ha lasu. Ekolodzy i leśnicy protestują, ale na razie bez efektów.

Jadąc ulicą Glinki na wprost, dojeżdżamy do starej bramy nieistniejących już zakładów Chemicznych „Zachem”. Teraz to Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny, który ostatnimi laty bardzo rozwija skrzydła. Tak bardzo, że chce wyciąć 11 hektarów lasu po prawej stronie starej zachemowskiej bramy.
[break]

Wystąpili o zgodę do ministerstwa...

Sprawa jest już tak ważna, że oparła się o Ministerstwo Ochrony Środowiska. O zgodę na przyszłą wycinkę drzew zwrócił się do niego park przemysłowy.
- Problem polega na tym, że kiedy istniał Zachem, las stanowił naturalną strefę ochronną dla miasta, teraz jest tak, że przemysł zaczyna zbliżać się do bloków mieszkalnych na Wyżynach - mówi Marek Zientak, prezes Bydgoskiego Forum Ekologicznego. Ekolodzy oraz Koło Łowieckie „Leśnik” ostro protestują.

- W tym rejonie jest bardzo wiele terenów, które już zostały pozbawione drzew, park wyciął już przecież 200 lub nawet 300 hektarów - mówi Marek Zientak. - Są tereny inwestycyjne po dawnych Zachemie. Dlaczego w tę stronę nie rozwijać parku?

- Wspomniany teren 11 hektarów lasu jest w wieczystym użytkowaniu Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego - mówi Anna Mikicka, szefowa Działu Marketingu BPPT. - W związku ze strategią rozwoju parku, wystąpiliśmy o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - prace nad planem trwają. Ministerstwo Ochrony Środowiska - po zapoznaniu się z dokumentacją - wyraziło zgodę na zmianę planu zagospodarowania.

W praktyce oznacza to tyle, że las może zostać zamieniony na tereny nierolnicze. Czyli, że będzie można go wyciąć.

... i do ministerstwa trafiła też skarga

Tymczasem skarga myśliwych i Bydgoskiego Forum Ekologicznego trafiła do Ministerstwa Ochrony Środowiska. Napisano w niej m.in., że: „Na terenie przylegającym do BPPT istnieją ogromne powierzchnie terenów po upadłych Zakładach Chemicznych Zachem, które w pierwszej kolejności powinno się przeznaczyć na tereny przemysłowe. Las, o wylesienie którego wnioskuje prezydent Bydgoszczy, może dalej spełniać swoją rolę przyrodniczą w postaci terenów zielonych, oddzielających osiedla mieszkaniowe od terenów przemysłowych”.

Pod koniec stycznia w BPPT była nawet specjalna delegacja z ministerstwa. Razem z przedstawicielami Nadleśnictwa Bydgoszcz i Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych oglądano tereny pod wylesienie. - Ministerstwo zgodziło się na te plany, bo co to znaczy dla urzędników tych „kilka” drzewek - kpi Marek Zientak.
Oficjalne stanowisko ministerstwa jest takie, że wniosek o zmianę przeznaczenia lasu jest zasadny.

- Na razie nie zakładamy konkretnego terminu wylesienia, mimo zmiany miejscowego planu zagospodarowania - mówi Anna Mikicka. - W przyszłości, w momencie pozyskania konkretnego inwestora, nie wykluczamy wylesienia.

Przy okazji Anna Mikicka przypomina, że park razem z Nadleśnictwem Bydgoszcz kolejny raz organizuje ekologiczno-społeczną akcję pod nazwą „Czysta Puszcza Bydgoska”. Do udziału w niej zaprasza bydgoszczan. Akcja polega na zbieraniu śmieci. Rok temu z Puszczy Bydgoskiej zebrano blisko 70 worków odpadów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zdzich
Przerażenie ogarnia gdy się spogląda na gospodarkę leśną . Lasy są na potęgę eksploatowane . Nie uwzględnia się ekosystemów i samoodnawialności . Że nie można " golić " starych zasobów leśnych , a w ich miejsce sadzić młodniki . W Bydgoszczy nawet w strefie ochronnej Brdy tuż nad Wodociągami przeprowadzono wycinkę lasu a ukształtowany w okresie polodowcowym jar zasypano cmentarną ziemią ( ul.Baranowskiego - Piaski ).
Z
Zenek
Na Zachemie też trzeba wyciąć las żeby inwestować.
j
jan
Przykro, że muszę Cię uświadomić ale Twoje myślenie nie zastąpi analiz bppt
L
Loc
Mało kto sobie uświadamia w jakiej skali uprawiana jest w Polsce rabunkowa gospodarka leśna. Znikają wartościowe drzewostany , a w ich miejsce pojawiają się grządki leśne . Ale już wiatrołomy nikogo nie interesują.
k
krokus
Mysle ze na polanach pozachemowskich jest jeszcze duzo miejsca na fabryki i nie trzeba dodatkowo wycinac lasu.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski