Mimo zmiany nawyków żywieniowych i związanych z aktywnością fizyczną wciąż pijemy za mało wody. Najnowsze badania pokazują, że przeciętny Polak spożywa około litra wody dziennie. Niepokojące jest, że 11 procent Polaków w ogóle nie pije wody, a 80 procent spożywa jej za mało w ciągu dnia. Większość z nas po wodę sięga, dopiero kiedy zaczynamy odczuwać pragnienie. Niestety, często uczucie pragnienia jest oznaką odwodnienia i jest to za późny moment na uzupełnienie wody.
Człowiek w 70 procentach składa się z wody. Dla prawidłowego przebiegu wszystkich procesów życiowych jest zatem ona niezbędna. Regularne dostarczanie wody gwarantuje prawidłowy przebieg funkcji metabolicznych, wpływa pozytywnie na zdrowie i samopoczucie. - Warto pić wodę, ponieważ poprawia metabolizm, przyspieszając i wspomagając procesy trawienia. Tym samym ułatwia odchudzanie, jest pomocna u osób z nadwagą, stosujących diety redukcyjne. Woda zmniejsza uczucie apetytu i ułatwia odróżnienie głodu od pragnienia. Często wydaje nam się, że jesteśmy głodni, a tak naprawdę wystarczy napić się wody, aby zaspokoić uczucie głodu - podkreśla Olga Chaińska.
Nie masz nawyku picia wody? Można go wyrobić - sprawdź w jak...
Woda wspomaga pracę wątroby, pomaga jej w walce z toksynami i z nadmiarem tłuszczu. Jest nieoceniona u osób zmagających się z problemami jelitowymi. Zmniejsza występowanie gazów, wzdęć, łagodzi objawy refluksu oraz zgagi. Dobre nawodnienie organizmu to lepsza pamięć i koncentracja. Woda pomaga przy wzroście czerwonych krwinek, dzięki czemu dotlenienie organizmu się poprawia. - Bez wątpienia osoby pijące duże ilości wody mogą pochwalić się lepiej nawilżoną skórą, co wpływa na jej elastyczność i wygląd, a także redukcję cellulitu - zaznacza dietetyczka.
Mniejsza ilość wody zwiększa gęstość krwi, co oznacza zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi i słabszy przepływ krwi przez naczynia krwionośne. Czujemy się wtedy zmęczeni i pozbawieni energii, mamy problemy z pamięcią i koncentracją.
Właściwa ilość wody wypijana każdego dnia to około 0,33 ml na kilogram masy ciała, co daje nam około 2,5-3 l na dobę ! Ważne jest, by nie wypijać dużej ilości wody naraz. - Często jest tak, że nie pijemy wody przez cały dzień, bo zapominamy, nie mamy czasu. Niestety, woda wypita w dużej ilości od razu zostanie jedynie bardzo szybko wydalona, a nie spowoduje nawodnienia organizmu - tłumaczy Olga Chaińska.
Woda gazowana czy niegazowana?
Woda gazowana czy niegazowana? Wielu z nas woli wodę gazowaną, uważając, że ma lepszy smak i szybciej orzeźwia. Jednak woda gazowana ze względu na wyższą zawartość dwutlenku węgla może powodować wzdęcia, gromadzenie gazów, zgagę czy zaburzenia jelitowe. Dlatego osoby z takimi problemami powinny unikać wody gazowanej i zdecydowanie wybierać wodę niegazowaną.
POLECAMY RÓWNIEŻ:
Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia
