Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Choroba refluksowa - tego nie można jeść mając tę chorobę. Mamy listę - tych produktów żołądek nie zniesie

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Dieta przy chorobie refluksowej. W galerii znajdziesz listę zakazanych i zalecanych produktów
Dieta przy chorobie refluksowej. W galerii znajdziesz listę zakazanych i zalecanych produktów pixabay.com
Choroba refluksowa przełyku to jedna z najczęstszych chorób układu pokarmowego. Na czym ona polega i jakie są jej objawy? Zobacz, jaka dieta zalecana jest u chorego. Zwróć szczególnie uwagę na zakazane produkty i te, które są wskazane. Znajdziesz je w galerii.

Od 10 do nawet 30 procent populacji w krajach rozwiniętych cierpi na chorobę refluksową przełyku. Jest ona jedną z najczęstszych chorób układu pokarmowego. Jej istotą jest uporczywe cofanie się kwaśnej treści żołądkowej przełyku. Objawy refluksu występują zarówno u mężczyzn, jak i kobiet, i nasilają się po 40 roku życia (co nie oznacza, że nie mogą wystąpić u młodszych). W cięższych przypadkach powodują powstawanie nadżerek w żołądku lub wrzodów.

Objawy choroby refluksowej

Choroba refluksowa to stan, w którym przełyk jest podrażniony lub zmieniony zapalnie przez cofającą się do przełyku treść żołądkową. Jej objawami są:

  • zgaga – uczucie pieczenia za mostkiem,
  • puste lub kwaśne odbijania,
  • kwaśny smak w ustach,
  • uczucie cofania się treści pokarmowej,
  • nudności,
  • wymioty,
  • bóle nadbrzusza,
  • bóle zamostkowe.

Dieta przy chorobie refluksowej - lista

By zmniejszyć dolegliwości stosuj zasady zdrowego żywienia, eliminując jednak te produkty, które nasilają dolegliwości. Mogą to być potrawy tłuste, pikantne, kwaśne, mocna kawa, czekolada, słodycze, napoje gazowane i alkoholowe. Przygotowując posiłki, unikaj smażenia na rzecz gotowania, duszenia, pieczenia.

Bardzo ważne jest pozbycie się nałogów. Stosując odpowiednią dietę, można wspomóc leczenie. Bardzo ważna jest również codzienna dawka ruchu. Odpowiedni sposób odżywiania i regularna aktywność fizyczna pomagają utrzymać masę ciała w normie. Przy nadwadze lub otyłości utrata zbędnych kilogramów jest niezwykle istotne w terapii choroby. W poniższej galerii znajdziesz listę zakazanych i zalecanych produktów.

Wskazówki dobrych nawyków żywieniowych przy chorobie refluksowej przełyku

  1. Zrezygnuj z ostrych i kwaśnych pokarmów – mogą one nasilać zgagę poprzez podrażnienie błony śluzowej przełyku. Unikaj ostrych przypraw o dodatków do potraw. Zrezygnuj z kwaśnych warzyw i owoców.
  2. Unikaj tłustych i smażonych potraw – tłuste pokarmy spowalniają opróżnianie żołądka, co powoduje nasilenie objawów choroby. Nie smaż na głębokim tłuszczu. Podczas przygotowywania potraw unikaj m.in. tłustych serów, sosów. Zrezygnuj z ciast bogatych w tłuszcz oraz z dużą ilością kremu.
  3. Uważaj na czekoladę i inne słodycze – mogą one zaburzać pracę dolnego zwieracza przełyku i sprzyjać nasileniu objawów refluksowej.
  4. Jedz mniejsze porcje, ale regularnie – obfite posiłki powodują rozciąganie się ścian żołądka, zaburzają pracę dolnego zwieracza przełyku i sprzyjają cofaniu treści pokarmowej. Należy spożywać 4-6 posiłków dziennie o podobnej porze dnia.
  5. Jedz w spokoju – jedząc w pośpiechu, połyka się powietrze, co może powodować częstsze występowanie dolegliwości. Należy dokładnie przegryzać pokarm – to sprzyja lepszemu trawieniu. Ostatni posiłek powinno się zjeść najpóźniej 2-3 godziny przed snem.
  6. Zastąp napoje gazowane wodą niegazowaną – dwutlenek węgla może zwiększać ciśnienie w żołądku. Należy popijać wodę niegazowaną niewielkimi łykami między posiłkami.
  7. Unikaj spożywania alkoholu – pamiętaj, że alkohol nasila objawy choroby, ponieważ zmniejsza napięcie dolnego zwieracza przełyku i pobudza żołądek do wydzielania kwasu żołądkowego.
  8. Zrezygnuj z palenia tytoniu – palenie papierosów zwiększa częstotliwość występowania objawów tego schorzenia.
  9. Pamiętaj o codziennej aktywności ruchowej – zadbaj o umiarkowaną, rekreacyjną aktywność ruchową dostosowaną do możliwości i preferencji. Pozwoli to utrzymać prawidłową masę ciała oraz wpłynie pozytywnie na funkcję przepony. Jeżeli zgaga dokucza w nocy, staraj się spać z uniesioną górną częścią tułowia oraz w miarę możliwości na lewym boku.

Warto podkreślić, że reakcja na pokarmy jest kwestią indywidualną, zależną od organizmu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera