Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

[INWESTYCJE] Projektanci mają na Stary Fordon niezły plan

Redakcja
Rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące rewitalizacji Starego Fordonu. Mieszkańcy z dystansem podchodzą do propozycji urzędników.

- Pokazywano nam już wcześniej naprawdę dużo. Dekadę temu wizję szklanych domów w masterplanie dla Starego Fordonu kreślili Holendrzy. Nic z tego nie wyszło. Później były wizualizacje Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. Teraz mamy projekt przygotowany przez architektów z Nadarzyna - mówi Jarosław Kubiak, przewodniczący Rady Osiedla Stary Fordon.
[break]

Remonty ulic

Projekt przygotowany na zlecenie miasta obejmuje zarówno rewitalizację dróg, jak i zieleni pomiędzy ul. Bydgoską a nadbrzeżem Wisły.

Pierwszą ulicą, na której planowane są prace - prawdopodobnie w przyszłym roku - jest ulica Bydgoska, na odcinku od posesji nr 35 do skrzyżowania z Rynkiem. Wysłużona kostka kamienna zostanie zastąpiona nawierzchnią bitumiczną. W ramach inwestycji zostaną także przebudowane ulice przyległe do Bydgoskiej, to jest: Filomatów, Frycza-Modrzewskiego i Zakładowa. Wybudowana zostanie także ul. Ordynacka, na odcinku od ul. Sikorskiego do ul. Cierpickiej. Przy ulicy Rybaki zaplanowano niewielki parking. Wszędzie mają być odnowione zjazdy do posesji oraz chodniki, a także oświetlenie i kanalizacja deszczowa.

Miejsce na relaks

Tereny położone bezpośrednio nad Wisłą zostaną podzielone na kilka stref. Pierwszą strefę stworzy promenada, na której powstaną chodniki i ścieżki rowerowe. Nowa trasa ma być poprowadzona na umocnionym nasypie u podnóża skarpy o szerokości 6,5 metra. Wzdłuż promenady powstaną dwie siłownie plenerowe oraz elementy małej architektury: ławki, kosze na śmieci i stojaki na rowery.

Drugą strefą - sportową - będzie obszar zlokalizowany na wysokości ulic Filomatów i Frycza-Modrzewskiego. Znajdą się tu: boisko do siatkówki plażowej, skatepark, ścianki wspinaczkowe, letnia siłownia i plac zabaw dla dzieci. Zarówno teren sportowy, jak i promenada wraz z dojściami zostaną oświetlone. Ponadto projekt zakłada budowę parku rowerowego. Dalej na północ znajduje się trzecia strefa, czyli wielka polana rekreacyjna, sięgająca do wylotu przedłużenia ulicy Ordynackiej. Będzie można na niej organizować zajęcia grupowe, pikniki i zabawy terenowe. Polana ma służyć także większym imprezom, także o charakterze artystycznym.

Zgłaszają zastrzeżenia

- Na pewno złożymy uwagi do projektu. Przede wszystkim, zaskakuje nas brak jakiejkolwiek infrastruktury dla wodniaków. Przydałaby się choćby niewielka przystań dla kajakarzy i niewielkich
jednostek, na przykład tramwaju wodnego. Nie jestem także przekonany, że lokalizowanie polany rekreacyjnej za budynkiem więzienia to najlepszy pomysł. Wszystkie pikniki i imprezy już dziś odbywają się na placu kilkaset metrów bliżej mostu. Nie trzeba zmieniać tego, co dobrze funkcjonuje już dziś - mówi Jarosław Kubiak.

Robert Szatkowski, prezes Stowarzyszenia Bydgoski Wyszogród, dodaje: - Chciałbym dowiedzieć się, z jakich materiałów zostanie wykonane nabrzeże. Jeśli znów w przetargu zadecyduje cena, a nie jakość, to może okazać się, że bulwary nie wytrzymają zbyt długo. To teren szczególny, bo narażony na zalewanie. Ważne też, aby został zamontowany w tym miejscu monitorig. W przeciwnym razie skończy się tak, jak w pobliskim parku Milenijnym, gdzie nawet ławki zostały rozkradzione - dodaje.

Uwagi do projektu można składać od 11 marca do 29 marca 2016r., pisemnie na adres Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy lub mailem na adres: [email protected].
Zobacz galerię: Tak zmieni się Stary Fordon

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!