- Zagrożone bezpieczeństwo dzieci to jest coś, co powinno zaalarmować miejskie służby - zauważa Czytelnik, który zwrócił się do nas w związku z niepokojącym spostrzeżeniem dotyczącym niedawno zbudowanego terenu rekreacyjnego w Starym Fordonie.
W ostatnim czasie dotarły do nas również zdjęcia innego mieszkańca Fordonu. Widać na nich wystające z gruntu elementy uzbrojenia. Znajdują się tuż obok ramp, na których sportowo wyżywają się rolkarze, deskorolkarze i młodzi cykliści na rowerach bmx.
Skatepark miał być bezpieczny
- Inwestycja oddana niedawno i już pojawiła się partanina wykonawcy skateparku. A może projektanta? - pyta Czytelnik. Pytanie nie jest jednak prowokacyjne, na fotografiach widać wyraźnie niebezpieczne metalowe elementy.
"Zostały odsłonięte pionowe blachy elementy konstrukcji stabilizującej grunt obok betonowej platformy z najazdem", czytamy w liście przysłanym do redakcji. Dalej znajduje się doprecyzowanie, że chodzi o "część najbliżej wyjścia w stronę mostu" i pobliskiego dyskontu.
- Czy ktoś miał rozum przy projektowaniu i odbiorach technicznych, czy też wykonawca po prostu zamaskował to tanim kosztem? - dopytuje bydgoszczanin. Dodaje: - Tanim, po prostu zasypując ziemią elementy konstrukcyjne. Teraz pionowe, ostre i grube blachy z poszarpanymi krawędziami wystają po obu stronach skoczni w odległości jakieś 30-40 cm od ścianki.
ZDMiKP złoży reklamację u wykonawcy?
Upadek dziecka przy nieudanej próbie lądowania na platformie, to ciężki uraz głowy lub nogi - zaznacza autor fotorelacji. Z pytaniem o to, czy miasto zajmie się zabezpieczeniem terenu, czy może wystąpi do wykonawcy skateparku z reklamacją, zwróciliśmy się do Urzędu Miasta Bydgoszczy.
Marta Stachowiak, rzeczniczka bydgoskiego ratusza odpowiada, że inwestorem w tym przypadku jest Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy i to tam trzeba zadać pytanie na ten temat. Czekamy na odpowiedź od ZDMiKP.
Przypomnijmy, że wskazane miejsce zostało zagospodarowane w ramach jednego z największych przedsięwzięć rewitalizacyjnych w Bydgoszczy w ostatnich latach. W Starym Fordonie oprócz skateparku powstały place zabaw, ścianki wspinaczkowe i alejki spacerowe. W ciągu ul. Promenada powstał ciąg pieszo-rowerowy, a cały teren jest oświetlony i monitorowany. To wynik prac związanych z rewitalizacją Starego Fordonu.
Nad brzegiem Wisły zbudowano boisko do siatkówki plażowej i ścieżka dydaktyczna. Bydgoszcz wzbogaciła się o pierwszą mobilną zaporę przeciwpowodziową przy ul. A. Frycza-Modrzewskiego. Miejsca będzie przygotowane na wypadek nadejścia wysokiej wody tak, aby szybko mogły zostać zabezpieczone.
W ramach realizowanej inwestycji, informuje miasto, zasadzonych zostało prawie 200 drzew. Wśród nich między innymi charakterystyczne dla terenów zalewowych wierzby, a także częściej sadzone w mieście klony, lipy i dęby.
Zagospodarowanie terenów sportowo-rekreacyjnych nad Wisłą to jeden z wielu elementów rewitalizacji Starego Fordonu. W ostatnich latach przebudowany został Rynek, ulica Bydgoska i powstało nabrzeże, które umożliwia cumowanie łodzi. Wyremontowano też szereg miejskich budynków. Na wszystkie inwestycje związane z rewitalizacją tej części Bydgoszczy Miasto wydało ponad 60 mln zł.
