MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ich troje i zabytki. Od Bacha do Baksa

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Podczas wakacji Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego staje się uczelnią... wędrującą. Ze swojego pięknego, historycznego gmachu przenosi się do innych zabytkowych obiektów.

Podczas wakacji Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego staje się uczelnią... wędrującą. Ze swojego pięknego, historycznego gmachu przenosi się do innych zabytkowych obiektów.

<!** Image 3 align=none alt="Image 193171" sub="Maria Lewandowska. Fot. archiwum artystki">

Powodem jest cykl koncertów zatytułowany „Akademia w zabytkach Bydgoszczy”, podczas których występują artyści związani z uczelnią. To już kolejna taka doroczna muzyczna wędrówka po najciekawszych architektonicznie świątyniach w centrum miasta. Pierwsza odbyła się w 2007 roku.<!** reklama>

W tym roku przygotowano cztery wieczory z utworami kameralnymi i solowymi. Na pierwszym z nich w katedrze bydgoskiej zagrał zespół muzyki dawnej Laboratoire de la Musique. Następny odbędzie się w kościele pw. św. Andrzeja Boboli przy placu Kościeleckich. W kolejnych tygodniach muzyka zabrzmi w kościele Zbawiciela przy ul. Warszawskiej i ponownie w katedrze.

Do kościoła pw. św. Andrzeja Boboli na koncert już w najbliższą środę 25 lipca zaprasza troje artystów: altowiolistka Jadwiga Stanek, harfistka Maria Lewandowska i skrzypek Bolesław Siarkiewicz. Jadwiga Stanek jest asystentką na bydgoskiej akademii, którą ukończyła z wyróżnieniem sześć lat temu. Pracuje też w Filharmonii Pomorskiej, współpracuje z Orkiestrą Kameralną Capella Bydgostiensis, Orkiestrą Symfoniczną Opery Nova i Toruńską Orkiestrą Symfoniczną.

Bydgoszczanka Maria Lewandowska, absolwentka Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. A. Rubinsteina, studia ukończyła z wyróżnieniem w klasie harfy Katarzyny Staniewicz-Wasiółki w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Jest laureatką III miejsca na III Konkursie Duetów z Harfą w Cieszynie. Podczas tego samego konkursu zdobyła też nagrodę za prawykonanie dedykowanego jej utworu „Spells and Hexes” wrocławskiego kompozytora Sebastiana Ładyżyńskiego. Współpracuje m.in. z Operą Nova.

Bolesław Siarkiewicz, absolwent bydgoskiej akademii w klasie skrzypiec prof. Jadwigi Kaliszewskiej, zmarłej niedawno mistrzyni pedagogiki skrzypcowej, jest adiunktem na macierzystej uczelni. Dużo koncertuje jako solista i kameralista.

W obu tych rolach skrzypek wystąpi również w środę. Zagra jedne z najsłynniejszych utworów na skrzypce solo i dwie kompozycje kameralne. Samotnie wykona III Partitę E-dur Jana Sebastiana Bacha. W skład tej kompozycji wchodzi m.in. słynne Preludium, wymagające mistrzowskiej techniki smyczkowej. Zabrzmi też czwarta z sześciu popularnych sonat na skrzypce solo belgijskiego kompozytora z przełomu XIX i XX wieku, Eugene’a Yysaye’a. Notabene cykl został zainspirowany sonatami skrzypcowymi wielkiego kantora z Lipska. Z Jadwigą Stanek Bolesław Siarkiewicz zagra „Sonatę Impromptu” na skrzypce i altówkę Williama Alwyna, dwudziestowiecznego angielskiego kompozytora i dyrygenta, autora muzyki symfonicznej, operowej i kameralnej, człowieka wielu talentów, bo również poety i poligloty.

Natomiast obie panie - Jadwiga Stanek i Maria Lewandowska - zagrają razem „Fantasy Sonatę” na harfę i altówkę Arnolda Baksa, zmarłego ponad pół wieku temu angielskiego kompozytora o bardzo bogatym dorobku zwierającym zarówno dzieła symfoniczne i kameralne, jak i muzykę filmową, baletową i teatralną.

  • Środa, 25 lipca, godz. 19, katedra bydgoska, ul. Farna 2

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!