Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historia wody czerpania w zabytkowej hali pomp. Dla Czytelników mamy podwójne zaproszenia

Justyna Tota
W zabytkowej hali pomp Muzeum Wodociągów jest wiele do zwiedzania na zewnątrz, jak i wewnątrz obiektu. Kto wygra bilet na sobotnią wycieczkę, dodatkowych ciekawostek dowie się od przewodnika
W zabytkowej hali pomp Muzeum Wodociągów jest wiele do zwiedzania na zewnątrz, jak i wewnątrz obiektu. Kto wygra bilet na sobotnią wycieczkę, dodatkowych ciekawostek dowie się od przewodnika Dariusz Bloch
W sobotę wycieczka z przewodnikiem z cyklu „Poznaj industrialną Bydgoszcz”. Dla Czytelników „Expressu” są dwa podwójne zaproszenia do Muzeum Wodociągów, które powędrowały już do autorów poprawnych odpowiedzi. W przyszły czwartek kolejny konkurs z wejściówkami na wycieczkę do Wieży Ciśnień Muzeum Wodociągów. Zapraszamy.

Osoby, którym uda się za pośrednictwem lokalnych mediów wygrać wejściówkę na sobotnią wycieczkę po Szlaku TeH2O w ramach cyklu „Poznaj industrialną Bydgoszcz”, wybiorą się tym razem do dawnej hali pomp Muzeum Wodociągów przy ul. Gdańskiej 242, gdzie można poznać historię tego, jakimi sposobami bieżąca woda w naszych kranach na przestrzeni wieków się pojawiała.

W zabytkowej hali, jak i na zewnątrz niej, są wyjątkowe eksponaty. - To, między innymi, drewniane rury wodociągowe, których próżno szukać gdziekolwiek na wystawie. Innym reliktem wartym zobaczenia jest działająca (!) replika rurmusa, czyli urządzenia, którym pobierano kiedyś wodę z Brdy. Na zewnątrz Muzeum Wodociągów jest także nie tylko Las Gdański, ale i... las hydrantów i to z różnych epok, każdy niepowtarzalnie stylizowany. Inną pokaźną kolekcją w muzeum jest kolekcja włazów kanalizacyjnych. Te z pozoru zwykłe płyty zaprojektowano tak, by były możliwie jak najbardziej atrakcyjne. Na przykład, niektóre z włazów powstawały na okoliczność jakiegoś jubileuszu - wymienia Kinga Puchowska, koordynator Szlaku TeH2O.

Konkurs
Kto zaprojektował budynek stacji wodociągów „Las Gdański”? Na maile czekamy dziś pod adresem: [email protected]. Dwie poprawne odpowiedzi nagrodzimy podwójnymi biletami. Zwycięzców poinformujemy o godzinie zbiórki.

Przypominamy, że bydgoski Szlak Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH20 uczestniczy w dwóch prestiżowych konkursach, w których może wygrać dzięki głosom internautów.

W konkursie World Travel Awards nasz Szlak TeH20 walczy o nagrodę w kategorii Europejski wiodący projekt rozwoju turystyki. Konkurentów ma silnych, bo są to ośrodek wypoczynkowy Costa Navarino w Grecji i rajem w Arouca w Portugalii, figurujący na liście UNESCO Global Geopark. Dlatego bydgoskiemu szlakowi przydadzą się głosy, które można oddać na stronie www.worldtravelawards.com/nominees/2017/europe. Aby zagłosować na Szlak TeH2O, należy zarejestrować się, a następnie wyszukać na liście kategorię „Europe’s Leading Tourism Development Project” i nazwę szlaku „Bydgoszcz Water, Industry and Craft Trail TeH2O”.

Oddać głos na Bydgoszcz można też w konkursie National Geographic Traveller na 7 Nowych Cudów Polski. Do 31 sierpnia można głosować (dana osoba może oddać jeden głos na dobę) na stronie 7cudow.national-geographic.pl/, Szlakowi TeH2O w konkursie przydzielono nr 4, jak na razie w rankingu jest poza pierwszą dziesiątką, dlatego bardzo potrzebuje naszych głosów.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera