https://expressbydgoski.pl
reklama

„Gorczycki – Opera Omnia”: pierwsze kompletne nagranie dzieł polskiego mistrza baroku

Materiał informacyjny Fundacja Instytut Państwa i Prawa

Fundacja Instytut Państwa i Prawa realizuje przełomowy projekt „Gorczycki – Opera Omnia”, którego efektem będzie pierwsze w historii kompletne nagranie wszystkich zachowanych dzieł ks. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego – najwybitniejszego polskiego kompozytora epoki baroku, przez dekady kapelmistrza Katedry Wawelskiej, nazywanego często „polskim Haendlem”.

Większość twórczości Gorczyckiego pozostaje nieznana i nigdy dotąd nie została zarejestrowana. Projekt ma na celu przywrócenie jego dziełom należnego miejsca w polskim i europejskim dziedzictwie muzycznym. Przedsięwzięcie realizowane jest dzięki grantowi badawczemu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Warto wspomnieć, że postać kompozytora jest nierozerwalnie związana z Krakowem i Małopolską, a jego dorobek artystyczny stanowi ważny element dziedzictwa kulturowego regionu. Z tego powodu, decyzją Zarządu, Województwo Małopolskie zostało Partnerem Głównym projektu, a patronat honorowy nad nim objął Łukasz Smółka – Marszałek Województwa Małopolskiego.

W ramach projektu powołano zespół badawczy złożony z wybitnych ekspertów, pod kierownictwem naukowym i artystycznym prof. dr. hab. Stanisława Krawczyńskiego – trzykrotnego rektora Akademii Muzycznej w Krakowie i jednego z najwybitniejszych polskich dyrygentów. W skład zespołu wchodzą również: ks. prof. dr hab. Robert Tyrała, dr hab. Małgorzata Janicka-Słysz, prof. AMKP, dr hab. Zbigniew Pilch, prof. AMKP oraz dr hab. Tomasz Ślusarczyk.

Wysoki poziom artystyczny wykonania zapewniają muzycy Filharmonii Krakowskiej oraz Capella Regia Rorantistarum, wspierani przez czołowych wykonawców muzyki dawnej z kraju i zagranicy.

Rezultatem projektu będzie ekskluzywne, pięciopłytowe wydawnictwo obejmujące całość zachowanej twórczości Gorczyckiego. Dodatkowo, 30 kwietnia 2025 roku na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie odbędzie się konferencja naukowa poświęcona kompozytorowi.

Projekt obejmuje również koncerty, z których pierwszy odbędzie się w Katedrze Wawelskiej 29 kwietnia 2025 roku o godzinie 19:00. Już teraz zapraszamy na Wawel wszystkich wielbicieli muzyki, bowiem wstęp na koncert jest bezpłatny. Drugi koncert zaplanowano na jesień w kościele św. Katarzyny na krakowskim Kazimierzu, a wydarzenie to stanowić będzie podsumowanie całego przedsięwzięcia. Wydarzenie to będzie podsumowaniem całego przedsięwzięcia.

Projekt stanowi wyjątkowe połączenie badań naukowych, pracy artystycznej i misji popularyzacyjnej – przywraca pamięć o jednym z najważniejszych twórców muzyki dawnej w Polsce.

Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Nauka dla Społeczeństwa II”

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski