Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdy szalet jest zamknięty, za potrzebą idziemy do pubu albo pod drzewko

Redakcja
Budowa szaletu w parku im. Kochanowskiego zbliża się ku końcowi. Budynek został otoczony eleganckimi ciemnobrązowymi pergolami
Budowa szaletu w parku im. Kochanowskiego zbliża się ku końcowi. Budynek został otoczony eleganckimi ciemnobrązowymi pergolami Filip Kowalkowski
W Bydgoszczy jest zbyt mało szaletów - twierdzą nasi Czytelnicy. Obecnie działa ich dziewięć, a w czerwcu zostanie otwarty dziesiąty, przy al. Mickiewicza.

[break]
Na problem zwrócił uwagę pan Kazimierz, mieszkaniec osiedla Leśnego. - Byłem załatwić kilka spraw w centrum miasta. W okolicy parku Kochanowskiego poczułem, że muszę się udać za potrzebą. Niestety, szalet, który miał być otwarty w maju, wciąż jest zamknięty. Najbliższa miejska toaleta znajduje się na placu Wolności, więc nie dałbym rady dojść tam, bo bardzo mnie przypiliło. Na szczęście pracownicy budowlani pozwolili mi skorzystać z toi-toia. Uważam, że toalet powinno być więcej, szczególnie w centrum miasta, jeśli chcemy, aby panował tu porządek. Gdyby nie uprzejmość budowniczych, musiałbym iść chyba pod drzewko albo krzaczek do parku - opowiada Czytelnik.

Toaleta na finiszu

Obecnie w Bydgoszczy czynnych jest dziewięć szaletów miejskich, a dziesiąty - przy alei Mickiewcza, jest właśnie remontowany. - Szalet, znajdujący się na obrzeżach parku Kochanowskiego, będzie otwarty prawdopodobnie w czerwcu - mówi Krystian Noskowski, kierownik referatu komunalnego w Wydziale Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Szalet znajdujący się na obrzeżach parku Kochanowskiego będzie otwarty prawdopodobnie w czerwcu. - Krystian Noskowski

Budynek tego szaletu składa się z dwóch części: męskiej i damskiej. Z uwagi na to, że był w złym stanie technicznym, przeprowadzono w nim generalny remont z całkowitą wymianą stolarki oraz wszystkich posadzek, tynków i okładzin. Wymienione zostały też izolacje oraz całe pokrycie stropodachu. Wewnątrz budynku wykonano już większość prac remontowych. Obiekt został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. - Z uwagi na długą drogę dojścia nie było możliwe zaprojektowanie rampy zjazdowej. Dlatego szalet zostanie wyposażony w dwie platformy schodowe, montowane do ściany zewnętrznej. Wewnątrz obiektu progi nie będą przekraczały 2 cm, zaś szerokość przejść umożliwi swobodny dostęp do kabiny przeznaczonej dla osoby niepełnosprawnej - czytamy w komunikacie ratusza.

Budowniczowie pracują teraz nad elewacją budynku. Usunięto otaczające budynek betonowe gazony, a ściany pomalowano na kolor szary. Znaczna część szaletu została otoczona pergolami w kolorze ciemnego brązu. Z czasem pojawi się na nich zieleń. Dodatkowo przy pergolach od strony parku staną drewniane ławki.

Całą dobę nad rzeką

Tylko dwa szalety - ustawione na bulwarach nad Brdą - działają całodobowo. Reszta jest czynna tylko do wczesnych godzin popołudniowych. Wieczorem miejskie toalety są pozamykane. Wyjątkiem jest szalet na Wyspie Młyńskiej. Działa przez cały tydzień od godz. 10 do 20. Z uwagi na liczne imprezy organizowane w sezonie letnim, od czerwca przez całe wakacje będzie czynny dłużej, do 22, a w piątki i soboty do godz. 23.

Skorzystanie z szaletu miejskiego kosztuje złotówkę. - Jak na tę cenę standard jest w porządku, na pewno jest czyściej niż jeszcze kilka lat temu - ocenia jeden z klientów szaletu przy placu Piastowskim.

Za potrzebą do banku

Sprawdziliśmy, gdzie jeszcze można skorzystać z toalety. Bez przeszkód możemy się udać za potrzebą do ubikacji w większości lokali gastronomicznych, pubów i barów. - Nie wyobrażam sobie nie wpuścić kogoś do ubikacji. Udostępniamy ją w nagłych przypadkach bezpłatnie nawet dla osób, które nie są naszymi klientami. Trzeba być człowiekiem - mówi barmanka w jednym z pubów na Starym Rynku. Od tej reguły są jednak wyjątki. - Nachodzą nas bezdomni. Zdarzało się, że niektórzy przychodzili się umyć albo ogolić i zostawiali straszny bałagan. Jeden z pijaczków zostawił w toalecie nawet brudną bieliznę. Skończyło się to interwencją straży miejskiej. Wiemy już, co to za osoby i nie wpuszczamy ich do lokalu - dodaje barmanka.

Za potrzebą można także wejść do toalet w urzędach i innych instytucjach państwowych, np. w sądzie. Drzwi do toalety nie zamkną przed nami także w banku. - Gdy już ktoś przestępuje z nogi na nogę, to pozwalamy mu skorzystać z naszej ubikacji. Przecież taka sytuacja może dotknąć każdego z nas - zapewnia pracownica jednego z banków przy ul. Gdańskiej.

Miejskie szalety: Godziny otwarcia

Broniewskiego (pon. - pt, godz. 9-16, sob. g. 9-15)
Węgierska (pon. - pt. g. 9-15)
Czerkaska (pon. - pt. g. 9-16)
plac Piastowski (pon. - pt., g. 9-16, sob. g. 9-14)
plac Wolności (pon. - pt., g. 9-17, sob. g. 9-14)
Mickiewicza (pon. - pt, g. 9-16)
Pod Blankami (pon. - pt., g. 9-17, sob. g. 9-13)
Wyspa Młyńska (od 1.04 do 31.05 i od 1.09 do 31.10, cały tydzień, g. 10-20, od 1.06 do 31.08, niedz. - czw., g. 10-22, pt. - sob., g. 10-23, od 1.11 do 31.03, sob. - niedz. g. 10-18)
Marcinkowskiego - bulwary (całodobowo)
Pod trasą Uniwersytecką - bulwary (całodobowo)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!