[break]
Projekt szaletu stworzyła firma, która opracowała nową koncepcję parku, czyli „Pestka” Marty Safader ze Szczecina. Na prawie trzystu stronach znaleźć można nie tylko rysunki techniczne, ale także propozycje wykonania poszczególnych zabiegów remontowych wraz ze zdjęciami i sugestie dotyczące wyboru środków do konserwacji, np. bardzo zawilgoconych i zagrzybionych murów. Najważniejsze, że z zewnętrznej obudowy szaletu (którego architektoniczny zarys powstał w 1996 roku) znikną rozpadające się betonowe gazony, rezerwuary wilgoci.
- Nowa elewacja będzie szaro-piaskowa. Znaczną część budynku otoczą ciemnobrązowe pergole, od strony parku pojawią się przy nich ławki i siedziska - wyjaśniają pracownicy Biura Prasowego UM Bydgoszczy.
Dobra wiadomość jest taka, że przy schodach zamontowane zostaną dwie platformy dla wózków inwalidzkich. Wcześniej budynek nie był dostępny dla niepełnosprawnych. Wewnątrz natomiast pojawią się stanowiska z przewijakami dla dzieci.
Wracając do estetyki, projektantka zadbała o ty, by roślinnością obrośnięty był także 52-metrowy taras na dachu. Ozdobią go turzyce (trawy ozdobne wielogatunkowe) i winobluszcz zaroślowy. Po remoncie toaleta w parku im. Kochanowskiego będzie jedną z najelegantszych w mieście, które zarządza obecnie dziesięcioma publicznymi ubikacjami. Przypominamy ich lokalizacje: plac Wolności, Pod Blankami, Węgierska, Broniewskiego, Wyspa Młyńska, Czerkaska, Bulwary koło Marcinkowskiego, bulwary przy dworcu PKP, plac Piastowski. Najnowsze są kabiny WC na Bulwarach i koło PKS (działają na zasadzie: wrzuć monetę, na ściance zapisano instrukcję w 3 językach, mają podgrzewaną podłogę, są wygodne dla niepełnosprawnych, wstęp kosztuje 1 zł, podobnie jak w pozostałych szaletach). Godziny otwarcia miejskich toalet są różne. Większość czynna jest od 9.00 do 17.00, ale zdarzają się wyjątki, na przykład obiekt na Wyspie Młyńskiej czeka na klientów do późnych godzin wieczornych, natomiast toaleta przy placu Piastowskim (jedna ze starszych w mieście, także wymagająca o remontu, przynajmniej na zewnątrz) zaprasza już od 7.00. Poza podanymi godzinami, ratunku można szukać w miejscach oczywistych: restauracjach, hotelach, na stacjach benzynowych...
