Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

FOD - długa historia bydgoskiego przemysłu w Domu Legend Bydgoszczy

Justyna Tota
Justyna Tota
W Domu Legend Bydgoszczy o najstarszej w Polsce - od ponad 150 lat działającej w Bydgoszczy - Fabryce Obrabiarek do Drewna (FOD), wpisanej w bydgoski Szlak TeH2O, opowie Andrzej Walkowiak. Środowe spotkanie z prezesem spółki Fabryka Obrabiarek do Drewna poprowadzi Małgorzata Stawicka, prezes Fundacji Nasza tradycja - nasza przyszłość i spółdzielni Tuchmet w Tucholi. Początek jak zawsze o godz. 18, wstęp wolny.

Najbliższa środa (13 czerwca) w Domu Legend Bydgoszczy doskonale wpisze się w trwający właśnie Rok Bydgoskiego Dziedzictwa Przemysłowego, bowiem w gościnnym saloniku DLB będzie można posłuchać o arcyciekawej historii bydgoskiego przemysłu, której żywym wciąż przykładem jest FOD, czyli Fabryka Obrabiarek do Drewna.

O dziejach FOD-u, ale zapewne także o obecnym rytmie pracy fabryki oraz jej przyszłości opowie prezes spółki Fabryki Obrabiarek do Drewna Andrzej Walkowiak, spotkanie z którym poprowadzi Małgorzata Stawicka - prezes Fundacji Nasza tradycja - nasza przyszłość.

Wiedza oraz anegdoty z życia FOD przekazane przez prezesa Andrzeja Walkowiaka będą doskonałym „przygotowaniem” do zwiedzenia fabryki już w niedzielę (17 czerwca - wejścia o godz. 13.00, 14.30 i 16.00, zbiórka przy ul. Nakielskiej 53) w ramach wydarzenia Nad Starym Kanałem - Rok Bydgoskiego Dziedzictwa Przemysłowego.

„Express Bydgoski” niejednokrotnie miał przyjemność zapraszać swych Czytelników na wycieczki z cyklu „Poznaj industrialną Bydgoszcz”, podczas których mieszkańcy mieli okazję, by wraz z przewodnikiem (w tej roli Piotr Zieliński - dla wycieczkowiczów będący kopalnią wiedzy!) zajrzeć do wnętrza FOD-u. Fabryka jako jeden z obiektów Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła w Bydgoszczy - TeH2O zaprasza także w swe progi podczas festiwalu TehoFest. Industrialne wnętrze fabryki okazało się też odpowiednim miejscem dla spektaklu „Sny Marii Dunin” Teatru ALELALE.

Co kryje w swych wnętrzach FOD? Tym, którzy jeszcze nie mieli tu okazji być, podpowiadamy, że w fabryce można zobaczyć wiele niezwykłych maszyn. Jedną z nich jest prasa pozioma, która pracuje w FOD od 1900 roku!
- Ta (118-letnia!) maszyna pomaga wytwarzać narzędzia współcześnie używane. Warto też zwrócić uwagę na nowoczesną maszynę CNC, która imponuje wielkością i możliwościami technicznymi. Zawsze jednak podkreślam, że to ludzie są najbardziej fascynujący. Nasza szlakowa strona internetowa nie bez powodu nazwa się ludzieitechnika.pl, bo technika istnieje dzięki ludziom, którzy ją wymyślili, stając się ważną częścią naszego życia - mówiła w rozmowie z „Expressem” Kinga Puchowska, koordynatorka Szlaku TeH2O.

Polecamy zatem Państwu w środę o 18.00 wybrać się najpierw do Domu Legend Bydgoszczy (ul. Bartosza Głowackiego 10), by posłuchać o FOD z pierwszej ręki, a na niedzielę (17 czerwca) przygotować aparaty fotograficzne oraz wygodne buty, aby wyruszyć na zwiedzanie niezwykłego obiektu przy ul Nakielskiej 53. Nim jednak Państwo osobiście posłuchacie i zwiedzicie, zapraszamy serdecznie do obejrzenia galerii zdjęć, wykonanych przez naszych fotoreporterów podczas wycieczek po FOD.

FOD - długa historia bydgoskiego przemysłu w Domu Legend Bydgoszczy

Jak wytłumaczyć dziecku, czym jest bieda? źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera