Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Prapremier jak teatr - wychodzi poza mury, by być bliżej widza

Justyna Tota
Justyna Tota
Słowa polityków wyrażone w tańcu? Tak będzie w „Cabinet of Political Wonders” w sali kameralnej Opery Nova 9 i 10 października o godz. 21
Słowa polityków wyrażone w tańcu? Tak będzie w „Cabinet of Political Wonders” w sali kameralnej Opery Nova 9 i 10 października o godz. 21 Anja Beutler/ Materiały promocyjne Festiwalu Prapremier 2015
Nowa formuła, międzynarodowe grono artystów, więcej spektakli nie tylko na scenie TPB, które otworzą oczy na sprawy ważne dla wszystkich - takie są Prapremiery 2015, które rozpoczynają się już dziś!

Teatr się zmienia, więc i na Festiwal Prapremier w Bydgoszczy powinniśmy spojrzeć inaczej niż dotychczas nie tylko dlatego, że nabrał on wymiaru międzynarodowego.
- Nasze myślenie o prapremierach wyszło poza dosłowne rozumienie tego pojęcia jako pierwszych inscenizacji danego tekstu. Przy wyborze spektakli myśleliśmy o prapremierach jako nowych, ciekawych sposobach rozumienia dramaturgii spektaklu. Ważni byli dla nas artyści, którzy poszerzają rozumienie teatru i budują dramaturgię nie tylko w oparciu o tekst, ale również poprzez taniec, dźwięk, obraz - wyjaśnia Marta Keil, kuratorka TPB, podkreślając jednak, że oba rozumienia pojęcia prapremier nie muszą się wykluczać.
- Świetnym tego dowodem jest spektakl, którym otwieramy dziś festiwal, czyli „Wojny, których nie przeżyłam” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej, ale także „Riding on a Cloud” znakomitego libańskiego artysty Rabiha Mroué - wskazuje Marta Keil.

Oba spektakle dotykają tematu wojen i toczących się na świecie konfliktów. „Wojny, których nie przeżyłam” (grane też w sobotę, 3 bm., o 18.00) są bliskie nam, współczesnym podglądaczom historii, którzy patrzą na konflikty za pośrednictwem mediów. Z kolei „Riding on a Cloud” (6.10. o godz. 18 i 20) to osobista historia Yassera Mroué - 17-latka, postrzelonego w głowę podczas toczącej się w Libanie wojny. W wyniku urazu uległ afazji. - Rabih Mroué odsłania przed nami proces powracania brata do zdrowia, pokazując, m.in., w jaki sposób Yasser na nowo uczył się poruszać w świecie oraz rozróżniać fikcję i rzeczywistość - zdradza nam Marta Keil.

Będą też spektakle, które nie tylko przybliżą historię danego konfliktu, ale zwrócą uwagę, w jaki sposób są one rozgrywane. - Tak jest np. w spektaklu „Sounds like war” (8.10. o godz. 18) niemieckiej grupy andcompany&Co, gdzie artyści bawią się językiem, historią i sposobami jej odbioru.

[cyt]Marta Keil[/color]]Żaden ze spektakli nie powtarza przekazów medialnych. Przeciwnie - podważają je, bawią się nimi, pozwalają widzowi spojrzeć na rzeczywistość z zupełnie nowej, czasem zaskakującej perspektywy. Poza tym to są świetne propozycje artystyczne twórców zagranicznych, których pokażemy w Bydgoszczy po raz pierwszy. -

Innym interesującym spektaklem, a właściwie instalacją jest koprodukcja TPB z serbskimi artystami Aną Vujanović i Sašą Asentić pt. „Cabinet of Political Wonders”. Jak nam zdradzono, tu widz wejdzie w przestrzeń instalacji, zbudowanej na bazie mów polityków - od Lenina, Mussoliniego po George’a W. Busha, który wypowiadając wojnę terroryzmowi, uzasadniał inwazję na Irak. Słowa te nie tylko usłyszymy czy przeczytamy, ale i zobaczymy - w scenach tanecznych.
- Taka konfrontacja ze słowami polityków pokaże, jak bardzo bywają do siebie zbliżone - mimo skrajnie różnych opcji politycznych - wyjaśnia Marta Keil, która nie ma wątpliwości co do tego, że zdominowanie festiwalu tematyką wojen i konfliktów nie przytłoczy odbiorców, wręcz przeciwnie - będzie odświeżające.
- Żaden z tych spektakli nie powtarza przekazów medialnych. Przeciwnie - podważają je, bawią się nimi, pozwalają widzowi spojrzeć na rzeczywistość z zupełnie nowej, czasem zaskakującej perspektywy. Poza tym to są świetne propozycje artystyczne twórców zagranicznych, których pokażemy w Bydgoszczy po raz pierwszy.

Prapremiery wyjdą poza mury teatru. Wspomniane „Cabinet of Political Wonders”(9 i 10 października o godz. 21) zostanie wystawione w sali kameralnej Opery Nova, a dla „Aktorów żydowskich“ Teatru Żydowskiego naturalnym będzie zagrać w fordońskiej synagodze 8 października (czwartek)o godz. 20.

Także centrum festiwalowe, w którym będą się odbywać debaty i spotkania, znajdzie się poza gmachem TPB (po drugiej stronie al. Mickiewicza). Wszystko, by być bliżej widza.

[color=red]Prapremiery 2015 od 2 do 10 października
9dni, 9 polskich spektakli, 6 zagranicznych (z Chorwacji, Niemiec, Libanu, Serbii, Wielkiej Brytanii), 5 koncertów, 2 debaty, konferencja branżowa, wydarzenia towarzyszące - to w wielkim skrócie.

Otwarcie Festiwalu Prapremier już dziś, 2 października, o godz. 17 w TPB, wstęp wolny
Spektakl na otwarcie - „Wojny, których nie przeżyłam” reż. Weronika Szczawińska , godz. 18. Od godz. 22 - Collective Jumps - spektakl berlińskiej choreografki Isabelle Schadna na dużej scenie TPB. A o 22.00 koncert w klubie „Mózg”, wstęp wolny.

Polecamy śledzić stronę www.festiwalprapremier.pl, gdzie znaleźć można nie tylko program, ale i aktualności, kupić bilety .

Festiwal jest też obecny na FB, Twitterze, YouTube i innych, gdzie na żywo będą transmitowane spotkania i debaty, w tym ta najważniejsza - 7.10. g.10 i 8.10. g. 11.30 Polityczność instytucji sztuki. Co po instytucji krytycznej? - z udziałem wybitnych przedstawicieli krytyki instytucjonalnej w Europie. Debata towarzyszy tegorocznym obchodom jubileuszu 250-lecia teatru publicznego. To będzie będzie też ważne w odniesieniu do Festiwalu Prapremier, gdyż da odpowiedź, jakie jest miejsce Prapremier i w ogóle współczesnego teatru w kontekście tego, co dzieje się w Polsce oraz Europie w obszarze sztuki. Na tę, jak i pozostałe debaty i spotkania wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!