Chociaż festiwal jest całkiem nowym przedsięwzięciem (właśnie rozpoczyna się trzecia jego edycja) to już odbywa się pod honorowym patronatem Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. - To świadczy o tym, że bydgoski festiwal jest już dostrzegany i doceniany poza granicami naszego regionu, co jest dla nas dużym wyróżnieniem - przyznaje Izabela Czarnecka, zajmująca się promocją Festiwalu Muzyki Współczesnej „Nowa Muzyka”.
Festiwalowe muzykowanie rozpocznie się w piątkowy wieczór w sali MCK (godz. 19) koncertem „Perkusja, Elektronika, Multimedia”, podczas którego muzyka ilustrowana będzie obrazem, a nawet tańcem w wykonaniu Agnieszki Jakuszak (pani Agnieszka podczas koncertu będzie także obsługiwać taśmy magnetofonowe).
- Poprzez sztuki wizualne chcemy przybliżyć słuchaczom współczesną muzykę, która jest powszechnie uważana za dość trudną, multimedia z pewnością ułatwią odbiór - wyjaśnia Izabela Czarnecka, polecając uwadze, m.in., utwór „Space of Time”, napisany przez pasjonata muzyki elektronicznej Benedykta Odya i znakomitego współczesnego perkusistę Piotra Sutta. - Muzycy zainspirowani odkryciami astronomicznymi, zadedykowali ten utwór profesorowi Wolszczanowi, w obecności którego był zresztą wykonany. Kompozycji towarzyszą wizualizacje - dodaje Izabela Czarnecka.
Sobota (9 maja) będzie drugim dniem Festiwalu Muzyki Współczesnej „Nowa Muzyka 2015”. Po raz pierwszy w trzyletniej historii festiwalu koncert odbędzie się w Filharmonii Pomorskiej. - Zaprosiliśmy do współpracy znakomitych wykonawców, którzy gwarantują wysoki poziom koncertu. Wystarczy wskazać na Capellę Bydgostiensis, jedną z czołowych orkiestr kameralnych w Polsce, która została uhonorowana nagrodą Fryderyka - podkreśla Izabela Czarnecka.
Na sobotnim koncercie w Filharmonii Pomorskiej zostaną zaprezentowane utwory kompozytorów z regionu, wystąpią także soliści, grający na różnych instrumentach: Malwina Mikołajczak-Lutrzykowska - skrzypce; Witold Kawalec, Michał Goldek i Elżbieta Bilicka - fortepian; Kamil Kęska - realizacja warstwy elektronicznej.
- Podczas koncertu orkiestrowego podobnie jak w czasie całego festiwalu usłyszymy przede wszystkim prawykonania, gdyż to jedna z głównych idei naszego festiwalu, by muzyka była dosłownie nowa, na bieżąco pisana i wykonywana - mówi pani Izabela.
Warto dodać, że muzyka znów połączy się ze współczesną sztuką, bowiem koncertowi będzie towarzyszyć wystawa malarstwa bydgoskie artysty Piotra Zaporowicza. - Festiwal to dobra okazja do dialogu muzyki z innymi dziedzinami sztuki - dodaje nasza rozmówczyni.

Marcin Gumiela
Podczas Festiwalu Muzyki Współczesnej „Nowa Muzyka” 2015 nie może zabraknąć propozycji dla najmłodszych słuchaczy, którzy w niedzielne południe (10 maja) są zaproszeni na muzyczne słuchowisko do pałacu w Ostromecku, gdzie dziecięcą wyobraźnię rozbudzą wiersze Brzechwy i Tuwima w dźwiękowym opracowaniu Marcina Gumieli i w wykonaniu Nova Quartet. Spotkanie poprowadzi Jakub Zarębki - solista Opery Nova.
- W ubiegłym roku cała sala dzieci recytowała wiersze razem z aktorką Alicją Mozgą, świetnie się przy tym bawiąc - wspomina Izabela Czarnecka z biura festiwalu.
Jak podkreślają organizatorzy, słuchowisko to nie tylko świetna zabawa, ale i edukacja.
- Jeżeli dzieci od najmłodszych lat będą mieć kontakt z żywą muzyką współczesną, to chętnie sięgną po nią także jako dorośli - wyjaśnia pani Izabela, zapraszając rodziny z dziećmi do Ostromecka.
Kiedy? Gdzie? Za ile?
08.05. (pt.) godz. 19 - Koncert „Perkusja, Elektronika, Multimedia”, III Festiwal Muzyki Współczesnej Nowa Muzyka 2015 (sala kinowo-widowiskowa MCK, ul. Marcinkowskiego 12), wstęp wolny
09.05. (sob.) godz.19 - Koncert w foyer Filharmonii Pomorskiej + wystawa malarstwa Piotra Zaporowicza w ramach III Festiwalu Muzyki Współczesnej „Nowa Muzyka 2015”, wstęp wolny
10.05. (ndz.) godz. 12 - Muzyczne opowieści dla dzieci, III Festiwal Muzyki Współczesnej Nowa Muzyka 2015 (ZPP Ostromecko), wstęp wolny