Teatr w forcie, koncert na rzecznym promie, pokazy multimedialne w pociągu towarowym jadącym przez Europę, wystawa w szpitalu - sztuka nie od dziś poszukuje dla siebie inspirujących miejsc poza salami koncertowymi i galeriami.
<!** Image 3 align=none alt="Image 198630" sub="Zespół Kroke (tu na koncercie z wokalistką Mają Sikorowską). Fot. Paweł Wrzecion/mwmedia">
W Bydgoszczy muzyka zbliżyła się do wody i techniki. Bydgoski zespół Barock Quartet po raz czwarty zaprasza melomanów do - obdarzonej świetną akustyką, a jednocześnie stanowiącej intrygujące tło - zabytkowej hali pomp bydgoskich wodociągów (w pobliżu Lasu Gdańskiego). IV Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka u źródeł” odbywać się będzie od przyszłego piątku przez dwa pierwsze weekendy listopada.<!** reklama>
Będzie można posłuchać muzyki kameralnej w jej bardzo różnych odmianach - od jazzowych aranżacji klasyki na fortepian z towarzyszeniem kwartetu, poprzez romantyczny kwintet, po operowe duety. Na scenie wystąpią artyści z bogatym dorobkiem obok młodych, obiecujących.
Najpierw zabrzmi Chopin, ale... inaczej. Muzykę naszego geniusza na warsztat wezmą jazzmani wespół z klasycznym kwartetem smyczkowym. Przy czym autor swingujących transkrypcji utworów genialnego romantyka, Filip Wojciechowski, jest zarówno pianistą jazzowym, jak i klasycznym, laureatem m.in. nagrody specjalnej na konkursie chopinowskim w 1995 roku. Wraz nim zagrają uznani muzycy - kontrabasista Paweł Pańta i perkusista Cezary Konrad, a także gospodarz festiwalu, Barock Quartet w składzie: Wojciech Kołaczyk (skrzypce), Dariusz Groblewski (skrzypce), Zbigniew Szczęch (altówka) i Michał Litwa (wiolonczela). Ten zestaw wykonawców zwiastuje oryginalne podejście do spuścizny Chopina...
Drugi festiwalowy wieczór w przyszłą sobotę wypełnią dwa kameralne dzieła z XIX wieku. Na scenie stanie wybitny skrzypek, Jan Stanienda. Wraz z synem - pianistą Krzysztofem Staniendą i zespołem Barock Quartet wykona Koncert D-dur na fortepian, skrzypce i kwartet, stosunkowo mało znaną kompozycję twórcy przebojowego „Poematu”, Ernsta Chaussona, a także Kwintet fortepianowy f-moll Johannesa Brahmsa.
Dzień później, w pierwszą listopadową niedzielę, wrócimy do jazzu. Zagra młody, bardzo chwalony zespół smyczkowy o klasycznym składzie (dwoje skrzypiec, altówka i wiolonczela) - Atom String Quartet.
Kolejny festiwalowy weekend przyniesie muzykę z dwóch różnych źrodeł. Podczas pierwszego koncertu zabrzmią „La folia” Arcangela Corellego, arie i duety z oper Georga Friedricha Haendla i „Stabat mater” Giovanniego Battisty Pergolesiego. Na zakończenie zaś odbędzie się koncert zespołu Kroke, czerpiacego z wielu źródeł - od folkloru żydowskiego i muzyki klezmerskiej, poprzez wpływy bałkańskie, po jazz i szeroko pojęty Orient.
Pierwsze koncerty
- Filip Wojciechowski, Paweł Pańta, Cezary Konrad i Barock Quartet: „Swingujący Chopin” - piątek, 2 listopada, godz. 18.
- Jan Stanienda, Krzysztof Stanienda i Barock Quartet - sobota, 3 listopada, godz. 18.