Ferie bez śniegu? W Bydgoszczy dla dzieci i młodzieży będą atrakcje nie tylko zimowe

Justyna Tota
Justyna Tota
Dla bydgoskich uczniów wejścia na lodowisko Torbydu i w Fordonie w określonych godzinach bez biletów Tomasz Czachorowski
Nawet jeśli te ferie nie będą białe, to i tak nie zabraknie atrakcji nie tylko na tafli. Wśród propozycji spędzenia wolnego czasu w Bydgoszczy teatr, muzyka, EkoSztuka, filmy... Każdy znajdzie coś dla siebie.

Od poniedziałku (27 stycznia) dla uczniów m.in. z naszego województwa rozpoczynają się dwutygodniowe ferie. I chociaż zimowe będą one raczej tylko z nazwy, dzieci i młodzież z Bydgoszczy mogą spędzić wolny czas aktywnie, m.in. na tafli lodowisk, korzystając z nich w określonych godzinach za darmo, za okazaniem ważnej legitymacji szkolnej. Bezpłatne wejścia na Trobyd w czasie ferii od poniedziałku do piątku będą 9.00-13.30. Dla bydgoskich uczniów 8.00-14.00 bezpłatne będzie też lodowisko przy SP nr 65 w Fordonie.

W ferie dzieci i młodzież mogą bezpłatnie korzystać także z przyszkolnych basenów oraz tego w Pałacu Młodzieży. Za okazaniem legitymacji ucznia darmowe wejścia na pływalnie do godz. 13.00, a w niektórych do 14.00.

Ferie bez śniegu? W Bydgoszczy dla dzieci i młodzieży będą atrakcje nie tylko zimowe
Tomasz Czachorowski/jt

Zimowe wrotkowisko

Tymczasem podpowiadamy, że bez względu już od soboty (25 stycznia) będzie można pojeździć na... wrotkach. Z okazji ferii na placu eventowym w Zielonych Arkadach czynne będzie wrotkowisko, na którym każdy będzie mógł się świetnie bawić, jak i nauczyć się jazdy na wrotkach pod okiem instruktorów. Od 25 stycznia do 8 lutego bezpłatny tor do jazdy wraz z wypożyczalnią niezbędnego sprzętu sportowego (wrotek, kasków, ochraniaczy) będzie do dyspozycji zarówno dzieci (powyżej 4. roku życia), jak i dorosłych. Uwaga, dzieci i młodzież do 12 lat mogą jeździć na wrotkach wyłącznie pod opieką rodziców lub opiekunów (którzy mogą wejść na tor bez wrotek). Młodzież w wieku 14-18 lat może jeździć na wrotkach bez opiekuna, ale jedynie za jego pisemną zgodą.

Płazio-gadzie tajemnice i spacery w Myślęcinku!

Jak co roku w ferie zaprasza do siebie Myślęcinek. Co prawda, z powodu zbyt ciepłej zimy jak na razie mało prawdopodobne jest, by białe szaleństwo na nartach i snowboardzie zapanowało na Stefanowym Stoku, ale za to propozycję na ferie ma bydgoskie zoo - będą to „Płazio-gadzie opowieści”.

Na płazio-gadzie opowieści i spotkania zaprasza Myślęcinek
Na płazio-gadzie opowieści i spotkania zaprasza Myślęcinek Dariusz Bloch

- Odkryjemy tajemnice mieszkańców Akwarium Terrarium. Dowiem się, m.in.: co zjada legwan zielony, agama żaglowa, krokodyl kameruński, drzewołaz, co to są parotydy i jak wygląda wylinka. Poza tym, uczestnicy poznają krajowe gatunki płazów i gadów. Zjawi się też tajemniczy gość. A wszystko to przeplatane będzie różnorodnymi aktywnościami - zapowiada Sandra Tyczyno, rzecznik LPKiW „Myślęcinek”.

Grupy zorganizowane na „Płazio-gadzie opowieści” zaproszone są w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki. Natomiast spotkania dla rodzin z dziećmi odbywać się będą w środy - 29 stycznia o godz. 12 i 5 lutego o godz. 10.30. Zapisy (liczba miejsc ograniczona) - nr tel.: 52 328 00 09 od poniedziałku do piątku w godz. 7-15. By wziąć udział w zajęciach, należy kupić bilet wstępu do zoo.

- Podczas ferii, od 25 stycznia do 9 lutego, w godz. 10-15.30 przy sprzyjających warunkach pogodowych na terenie zoo będzie rozpalone ognisko. Zapewniamy kijki. W kiełbasę każdy musi zaopatrzyć się sam (nie ma możliwości zakupu na terenie zoo) - dodaje Sandra Tyczyno.

Dodatkowo Myślęcinek zaprasza na spacery z przewodnikiem po Ogrodzie Botanicznym.
Do wyboru są terminy: 30 stycznia oraz 4, 5 6, 7 lutego. Początek spotkania o godz. 10.30, cały spacer potrwa ok. 2 godz. A co w programie? Uczestnicy poznają historię powstania ogrodu, jego rozwoju oraz zobaczą, jak brak białej zimy wpływa na rośliny. Usłyszą ciekawostki na temat najciekawszych miejsc, które odwiedzą wraz z pracownikiem myślęcińskiego botanika. Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy zapisać się pod numerem telefonu: 885 550 395 (na 30 stycznia) i 883 319 228 (pozostałe terminy) i kupić bilet w cenie 7 zł u przewodnika. Spacery odbędą się niezależnie od pogody.

Tańce Wygibańce w filharmonii

Na Tańce Wygibańce zaprasza Filharmonia Pomorska. Będzie to okazja na zabawę nie tylko przy muzyce, bo oprócz absolwentów bydgoskiej Akademii Muzycznej, będzie para profesjonalnych tancerzy z bydgoskiej szkoły mistrzów tańca - Fabryka Tańca Joanna Grabowska. Całość urozmaicą także wesołe i kolorowe FUNimki. Tańce Wygibańce odbędą się we wtorek, 28 stycznia o godz. 11. Bilety (ulgowy 12 zł, normalny 20 zł) można nabyć online na portalu www.bilety24.pl oraz w kasie filharmonii.

Warsztaty ze zwiedzaniem pracowni teatru

Twórcze ferie zimowe proponuje najmłodszym Teatr Polski w Bydgoszczy, organizując 3-godzinne warsztaty, podczas których uczestnicy poznają teatralne sposoby na wyrażanie siebie, swoich przemyśleń oraz uczuć. Dodatkową atrakcją będzie zwiedzanie pracowni teatralnych i zaplecza sceny. Warsztaty teatralne planowane są: 30 i 31 stycznia (czwartek i piątek) oraz 4 i 5 lutego (wtorek i środa) zawsze o godz. 11. Bilety (22 zł) na styczniowe terminy można kupić w kasie TPB, a na lutowe także online: bilety-tpb.pl. W ferie (6 i 7 lutego o godz. 10) Teatr Polski gra też kultowy spektakl „Plastusiowy pamiętnik”.

Zabawki z recyklingu, czyli EkoSztuka w muzeum

Rozbudzić w dzieciach kreatywność chce Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy, które na czas ferii zimowych przygotowało ofertę jednodniowych warsztatów rękodzielniczych, graficznych, a także EkoSztuki.

Jak kreatywne warsztaty to z Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy, które proponuje zajęcia graficzne, rękodzielnicze czy EkoSztukę
Jak kreatywne warsztaty to z Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy, które proponuje zajęcia graficzne, rękodzielnicze czy EkoSztukę Arkadiusz Wojtasiewicz

- Poznamy także kunszt pracy introligatora, czyli ręcznego oprawiania książek - podpowiada Adrianna Adamska z Działu Edukacji i Promocji Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. Podczas zajęć EkoSztuka dzieci nauczą się tworzyć m.in. zabawki z recyklingu.
- Inspiracją dla nas będą, między innymi, tzw. ready mades - dzieła sztuki stworzone z przedmiotów codziennego użytku. Zajęcia te mają na celu zwiększyć świadomość dzieci na temat segregacji odpadów oraz zakorzenić w ich umysłach potrzebę dbania o naszą planetę. Uczestnicy otrzymają wszelkie niezbędne materiały do udziału w warsztatach - wyjaśnia Adrianna Adamska.

Zajęcia odbędą się w terminach: 28-31.01. (warsztaty graficzne dla grupy w wieku 7-9 lat, EkoSztuka oraz rękodzielnicze dla 10-12-latków) i 4-7.02. (rękodzieło oraz EkoSztuka dla grupy 7-9 lat i warsztaty graficzne z grupą 10-12 lat). Zapisy pon.-pt. w godz. 8-16 nr tel. 52 585 99 11, 914, 925 lub e-mail: edukacja@muzeum.bydgoszcz.pl. Bilety 5 zł/os. będą do nabycia w kasie Centrum Edukacji Muzealnej (ul. Mennica 6).

Teatralne warsztaty i familijne spektakle Kołowrotka w KPCK

Warsztaty teatralne, a także familijne spektakle młodzieżowej grupy Kołowrotek podczas ferii odbywać się będą w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury (pl. Kościeleckich 6). W ostatnią środę stycznia o 17.00 „Walizkowy teatrzyk lalkowy” zainspiruje najmłodszych i opiekunów do stworzenia domowego teatrzyku z wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku.

Walizkowy teatrzyk lalkowy zainspiruje Was do tworzenia spektakli
Walizkowy teatrzyk lalkowy zainspiruje Was do tworzenia spektakli
Materiały promocyjne KPCK

Z kolei w pierwszą środę lutego o 16.30 „Teatr cieni” będzie okazją do stworzenia swoich bohaterów bajek i obejrzenia „Historii starego buta”. Bilety na warsztaty 7 zł/os. w siedzibie KPCK. Są jeszcze wolne miejsca na 6 lutego godz. 10 - pełen humoru i mądrości spektakl „Kopciuszek” na motywach bajki Jana Brzechwy (7 zł/os. w KPCK i na www.biletyna.pl).

Incydenty i przypadki, czyli monotypia na warsztatach w bwa

Dzieci wraz z rodzicami na twórcze warsztaty monotypii, czyli artystycznej, unikatowej techniki graficznej zaprasza Galeria Miejska bwa (ul. Gdańska 20).

- W czasie ferii zajrzymy do świata incydentów i przypadków, nieprzewidzianych zdarzeń i niekontrolowanych zwrotów akcji. I pomyśleć, że do tej wyprawy wystarczy nam ceramiczny kafelek, farba i kawałek papieru! - zachęcają Agnieszka Gorzaniak i Karolina Pikosz, kuratorki Galerii Miejskiej bwa, które 29 i 30 stycznia o godzinie 12. poprowadzą zajęcia. Uwaga, obowiązują zapisy telefoniczne pod numerem: 52 339 30 62.

Na warsztaty monotypii, czyli techniki graficznej bwa zaprasza dzieci wraz z rodzicami 29 i 30 stycznia o godz. 12. Zapisy - nr tel.: 52 339 30 62
Na warsztaty monotypii, czyli techniki graficznej bwa zaprasza dzieci wraz z rodzicami 29 i 30 stycznia o godz. 12. Zapisy - nr tel.: 52 339 30 62 Galeria Miejska bwa

Światłoczułe pocztówki z ferii

Z kolei bydgoskie Muzeum Fotografii zaprasza najmłodszych wraz z opiekunami do tworzenia pocztówek, które będą powstawać w ciemni fotograficznej w technice luksografii. - Luksografia to metoda rejestracji obrazu bez użycia aparatu fotograficznego - wystarczy wyobraźnia, światłoczuły papier, kilka przedmiotów i trochę światła - wyjaśniają w muzeum. Zajęcia 5 lutego (środa) o godz. 16 poprowadzi Marek Noniewicz. Koszt: 10 zł/os. Zapisy: muzeumfoto@byd.pl.

Ferie z kinem „Orzeł”

Na filmowe ferie zaprasza kino „Orzeł” MCK, które już w sobotę (25 stycznia) proponuje animację „Baranek Shaun. Farmageddon” (godz. 11.15 ) i „Gwiezdne wojny. Skywalker. Odrodzenie” (godz. 13, także 30.01.). W pierwszy dzień ferii (poniedziałek, 27 stycznia) zobaczycie „Śnieżną paczkę” (godz. 14.15, także 30.01. o godz. 11.30) czy film „Młody renifer Alex”(12.30). Bilety 10 zł i repertuar m.in. na orzel.bilety24.pl.

Ferie bez śniegu? W Bydgoszczy dla dzieci i młodzieży będą atrakcje nie tylko zimowe
kadr z filmu „Baranek Shaun. Farmageddon”

Filmowe przedpołudnia na strychu biblioteki

Na filmowe ferie zaprasza dzieci także Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna (Stary Rynek 24). Podczas ferii w poniedziałki, środy i piątki o godz. 10 na strychu będą się odbywać przedpołudniowe seanse. - Proponujemy filmy, które rozśmieszą, rozbawią i wzruszą - zapowiada WiMBP. Seanse są bezpłatne, wstęp wolny. O wcześniejszy kontakt telefoniczny (52 33 99 227) proszone ą tylko grupy zorganizowane.

Historia króla disco polo wchodzi do kin. "Zenek".

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
23 stycznia, 8:14, Gość:

Nuda, nuda i jeszcze raz nuda ! Nie znalazłam niczego ciekawego dla 10 letniej wnuczki.

To wnusia się pewnie niczym nie interesuje, skoro teatrzyk, łyżwy, basen, koncert z tańcami czy wrotkowisko to nuda... Nudźcie się więc razem.

G
Gość

Nuda, nuda i jeszcze raz nuda ! Nie znalazłam niczego ciekawego dla 10 letniej wnuczki.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3