Zobacz wideo: Szyldy w Śródmieściu Bydgoszczy. Miejski plastyk interweniuje
Wyjątkowo, przez pandemię, jesienią zeszłego roku odbył się prolog online 8. Ethniesów, więc teraz czas pełną edycję folkowego święta. Ethniesy zawsze rozpoczynają flagowe wydarzenie bydgoskiego MCK, jakim jest Wiosna Festiwali. W tym roku nawet wiosnę trochę wyprzedzą, ale jak zawsze z przytupem.
Tegoroczna edycja festiwalu odbywa się pod hasłem: Nature is The New Culture, bo Ethniesy, jak zawsze, odwołują się do naszych źródeł, korzeni i związku człowieka z naturą. Pierwszym w tym roku ethniesowym tego przykładem będzie wystawa „Spokojnie, nikt nie patrzy” Pauliny Karpowicz i Moniki Marchewki.
- Artystki chcą pokazać siłę związku kobiety z naturą. Ich prace to podróż pomiędzy zwyczajną codziennością a codziennością magiczną - czytamy na oficjalnej stronie festiwalu Ethniesy.
Wernisaż odbędzie się w czwartek (18 marca) o godz. 18.45 w foyer MCK. A kwadrans później rozpocznie się pierwszy festiwalowy koncert duetu Górczyński (kompozytor, klarnecista, mający swe autorskie techniki gry) i Buba Badjie Kuyateh, pochodzący z Gambii.
Pierwsze dwa dni Etniesów 2021 w Bydgoszczy to koncerty z połową publiczności
Pierwszy dzień festiwalu zakończy występ (godz. 20) saksofonisty Michała Fetlera z zespołem Polmuz, który wiosną ubiegłego roku miał się pojawić na Ethniesach (artysta był obecny na prologu 8. Ethniesów, ale wówczas wystąpił ze swym innym projektem: techno-awanturą).
Drugi dzień Etniesów rozpocznie koncert Radical Polish Ansambl (piątek, 19 marca, godz. 19) łączącego to, co archaiczne w tradycji polskiej wsi z muzyką eksperymentalną. Kolejne dawki muzyki zapewnią zespół Opla (godz. 20) i francusko-polski zespół Lumpeks (godz. 21).
Uwaga, wernisaż i koncerty festiwalu Ethniesy 2021 w czwartek i piątek (18 i 19 marca) odbędą się na żywo z udziałem 50 procent publiczności. Natomiast festiwalowe wydarzenia dwóch ostatnich dni (sobota i niedziela, 20 i 21 marca) ze względu na lockdown w kraju, odbędą się w formule online: transmisje na kanale YouTube MCK TUTAJ oraz fanpage Festiwalu Ethniesy TUTAJ
W weekend lockdown, więc bydgoski festiwal zakończy się w formule online na żywo
Trzeci dzień festiwalu Ethniesy to koncert Tria Sutari (sobota, 20 marca godz. 19) - artystki kontynuują tradycje polskich pieśniarek ludowych, eksperymentując różnymi technikami wokalnymi i tworząc własne instrumenty. Tego samego wieczoru specjalnie przygotowany dwugodzinny set muzyczny, zaprezentuje dj Miraż.
Ostatni dzień Ethniesów (niedziela, 21 marca godz. 14) rozpocznie warsztat ze śpiewaczkami z Akademii Głosów Tradycji. Będzie też spotkanie z Małgorzatą Lebdą (godz. 16) w ramach „Biblioteki Ethniesów”. Na finał zagra dobrze już znany ethniesowej publiczności Adam Strug, który wraz z Monodią Polską (godz. 19) wykona pieśni wielkopostne.
Przez cały festiwal w przerwie pomiędzy koncertami będą wywiady z muzykami.
- Bilety w kasie MCK (ul. Marcinkowskiego 12-14).
- Uwaga, w czwartek (18 marca) w godz. 8.00-14.00 kasa biletowa MCK będzie nieczynna z powodu przerwy w dostawie prądu.
- Zwroty biletów z wydarzeń z soboty i niedzieli także w kasie MCK. Kto nie zdąży do piątku, będzie mógł to zrobić dopiero po ponownym otwarciu MCK (prawdopodobnie po 9 kwietnia).