Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Duża inwestycja w bydgoskiej Smukale. Dawne sanatorium będzie centrum rehabilitacji seniorów

OPRAC.:
Justyna Tota
Justyna Tota
W szpitalnym kompleksie zabytkowych obiektów Kujawsko-Pomorskiego Centrum Pulmonologii w bydgoskiej Smukale szykują się duże zmiany. W ramach inwestycji część zabytkowych obiektów zostanie unowocześnionych, przebudowanych i rozbudowanych, powstaną też nowe obiekty, zrewitalizowany zostanie park dawnego sanatorium. W ten sposób w Smukale powstanie jedyne takie w regionie Centrum Rehabilitacji i Edukacji Zdrowotnej „Aktywne Starzenie Się”
W szpitalnym kompleksie zabytkowych obiektów Kujawsko-Pomorskiego Centrum Pulmonologii w bydgoskiej Smukale szykują się duże zmiany. W ramach inwestycji część zabytkowych obiektów zostanie unowocześnionych, przebudowanych i rozbudowanych, powstaną też nowe obiekty, zrewitalizowany zostanie park dawnego sanatorium. W ten sposób w Smukale powstanie jedyne takie w regionie Centrum Rehabilitacji i Edukacji Zdrowotnej „Aktywne Starzenie Się” Tomasz Czachorowski
Na terenie Kujawsko-Pomorskiego Centrum Pulmonologii w bydgoskiej Smukale powstanie jedyny w regionie ośrodek zapewniający kompleksowe leczenie i edukację seniorów, czyli Centrum Rehabilitacji i Edukacji Zdrowotnej „Aktywne Starzenie Się”. Na finiszu są już prace projektowe, uzyskiwane są niezbędne pozwolenia. Kompleks zabytkowych budynków dawnego sanatorium przejdzie metamorfozę, powstaną też nowe obiekty, a na terenie zewnętrznym otoczonym lasem m.in. siłownia, ścieżki dydaktyczne, parkingi i drogi. Inwestycja będzie realizowana z Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza na lata 2021-2027.

Zobacz wideo: Rok 2023 w Bydgoszczy ogłoszony został rokiem Andrzeja Szwalbego.

od 16 lat

Obecnie w województwie kujawsko-pomorskim nie ma takiego ośrodka, który zapewniałby kompleksowe leczenie rehabilitacyjne i edukację zdrowotną zarówno seniorów, jak i ich rodzin oraz opiekunów. To się jednak wkrótce zmieni. Na terenie Kujawsko-Pomorskiego Centrum Pulmonologii przy ul. Meysnera 9 w bydgoskiej Smukale powstanie nowo projektowane Centrum Rehabilitacji i Edukacji Zdrowotnej „Aktywne starzenie się”.

W szpitalnym kompleksie zabytkowych obiektów zajdą duże zmiany - również te budowlane, zwłaszcza że niektóre ze starych budynków popadły w ruinę - m.in. leżakownia - i są wyłączone z użytkowania ze względu na zagrożenie zawaleniem. Projekt zakłada, że część budynków zostanie przebudowanych, rozbudowanych i zaadaptowanych do nowych funkcji. Powstaną też zupełnie nowe obiekty. Całość kompleksu ma jednak zachować swój charakter architektoniczny.

Istniejące w Smukale budynki zostaną zaadaptowane do nowych funkcji:

  • budynek warsztatowo-administracyjny zostanie dostosowany do potrzeb administracji i archiwum,
  • pawilon gruźliczy projektuje się pod wykorzystanie jako budynek terapii zajęciowej i zespół poradni,
  • tlenownia, chlorownia ścieków i portiernia będą unowocześnione lub odbudowane,
  • obecny budynek główny projektuje się jako obiekt przeznaczony na potrzeby oddziału paliatywnego, zakładu opiekuńczo-leczniczego z pomieszczeniami obsługującymi oraz na centrum edukacji z pokojami gościnnymi.

Funkcjonalny Dom Seniora oraz szeroki wachlarz rehabilitacji

Natomiast nowoczesne budynki, jakie mają zostać wybudowane, będą przeznaczone pod bogatą ofertę rehabilitacyjną z salami gimnastycznymi i basenem. W jednym z budynków będzie prowadzona rehabilitacja dzienna ogólnoustrojowa, rehabilitacja neurologiczna i oddział rehabilitacji ogólnoustrojowej. W drugim obiekcie znajdą się hol z recepcją, punkt przyjęć pacjentów, kawiarnia wraz z zapleczem, administracja, archiwum, dyżurka i pomieszczenia pomocnicze. Trzecim budynkiem ma być funkcjonalny Dom Seniora z 25-30 mieszkaniami (w typowym mieszkaniu „treningowym” pacjenci uczący się funkcjonować z ograniczeniami zdrowotnymi będą mieli możliwość ćwiczenia w naturalnych warunkach życiowych) oraz barem, świetlicą i jadalnią.

W ramach inwestycji przewidziana jest także rewitalizacja parku dawnego sanatorium o powierzchni blisko 4,5 ha. Na otoczonym lasami terenie zewnętrznym do dyspozycji pacjentów ma być siłownia, szachy ogrodowe oraz ścieżki dydaktyczne „Rehabilitacja w Terenie”, uczące radzenia sobie z barierami architektonicznymi, schodami, pochylniami, itp. Co ważne, rodziny pacjentów będą mogły spędzać wraz z nimi czas wolny w ośrodku, ale także uczestniczyć w prowadzonych zajęciach rehabilitacyjnych.

Inwestycja Kujawsko-Pomorskiego Centrum Pulmonologii w duchu ekologii

Oczywiście projekt kompleksu obejmuje także parkingi, drogi, w tym drogi pożarowe, chodniki i małą architekturę oraz budowę sieci podziemnych sanitarnych, sieci gazowych, elektrycznych i teletechnicznych; sieci wodociągowej z ujęcia miejskiego i własnego oraz zbiorników zapasowych dla wody pitnej, a także podziemną sieć tlenową.

Polecamy także

Przy projektowaniu centrum zakłada się także jak największe zastosowanie rozwiązań proekologicznych, takich jak: panele fotowoltaiczne, panele słoneczne, pompy ciepła, zielone dachy, wykorzystanie wód opadowych czy energooszczędne źródła światła i armaturę ograniczającą zużycie wody.

Prace projektowe, który koszt to 1,4 mln zł, są już na ukończeniu. Inwestycja realizowana przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy współfinansowana ze środków unijnych. Prace budowlane będą realizowane przy wykorzystaniu Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza na lata 2021-2027.

Ponad stuletnia historia dawnego sanatorium w Bydgoszczy

Sanatorium Przeciwgruźlicze w Smukale w sosnowym lesie wybudowano w 1904 roku z inicjatywy Stowarzyszenia do Walki z Gruźlicą jako Chorobą Społeczną Prowincji Poznańskiej oraz staraniem Centralnego Niemieckiego Komitetu dla Budowy Zakładów Przeciwgruźliczych pod patronatem cesarzowej - żony Wilhelma II. Budynki sanatoryjne zaprojektował bydgoski radca budowlany Carl Meyer. W ciągu dekady (do 1914 r.) postawiano kolejne budynki, willę dyrektora oraz urządzono park z architekturą ogrodową. W tym czasie sanatorium było nowoczesnym kompleksem leczniczym, zbudowanym według najbardziej funkcjonalnych wzorów architektonicznych dla tego typu obiektów w Europie. Jednorazowo mieściło około 180 pacjentów, a rocznie korzystało z jego usług blisko tysiąc osób. Obecnie dawne sanatorium jest częścią Kujawsko-Pomorskiego Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy. W obiektach są oddziały: Leczenia Gruźlicy i Chorób Płuc, Rehabilitacji i Rehabilitacji Oddechowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo