Przypomnijmy, że zmiany miałyby wprowadzić tzw. drugą strefę na wylotach z miasta poza tablicami wyznaczającymi granicę terenu zabudowanego z wyjątkami opisanymi na str. 1 dzisiejszego wydania „Expressu”. Zmiana godzin nocnych miałaby wydłużyć je od godz. 22.00 do 6.00.
- Pragniemy zauważyć, że uchwała Rady Miasta podjęta była przed 1989 rokiem i do tej pory nie była zmieniana - argumentują swój wniosek transportowcy.
Wskazują choćby trzykilometrowy odcinek pomiędzy cmentarzem na Wyszyńskiego a Osielskiem, gdzie nie ma żadnych zabudowań. Możliwość pozyskania tam klienta w drodze powrotnej z Osielska jest żadna. Stąd ta ulica wraz z Toruńską i Nowotoruńską miałyby zostać włączone w II strefę.
PRZECZYTAJ:Bydgoscy taksówkarze chcą dwóch stref w mieście. Co to oznacza dla pasażerów?
- Spotkanie ze środowiskiem taksówkarzy odbędzie się w połowie sierpnia, więc dziś jest zbyt wcześnie, by odnosić się do tego tematu w sposób bardziej szczegółowy - napisał nam poproszony o komentarz wiceprezydent Mirosław Kozłowicz. - Warto jednak podkreślić, że ewentualne zmiany mogą zostać wprowadzone jedynie na podstawie uchwały Rady Miasta.
O opinię zapytaliśmy więc radnych z komisji gospodarki komunalnej.
- Myślę, że należy pomóc taksówkarzom, bo wbrew pozorom nie jest to prosta forma prowadzenia biznesu - mówi Rafał Piasecki. - Sama konieczność spełnienia licznych wymagań związanych z pozwoleniami i sprzętem powoduje wiele trudności. Warto im pomóc, tym bardziej że dziś wielu taksówkarzy, by móc się utrzymać, pracuje na dwóch-trzech etatach. Poza tym zmian w przepisach nie było od dawna i trzeba się im przyjrzeć.
Innego zdania jest Jan Szopiński.
- Zastrzeżenia mam przede wszystkim do zmiany godzin nocnych - tłumaczy. - Zostały one tak ustawione, że zazębiają się z komunikacją miejską. Myślę, że ich przesunięcie będzie bezcelowe, bo pasażerowie i tak nie będą korzystać z taksówek do 23.00. Co do stref, to miasto jest jednym organizmem. Nie chciałbym sztucznie dzielić go na strefy.
Rada Miasta zajmie się wnioskiem zrzeszenia najwcześniej we wrześniu.