Copernicanum wizytówką dzielnicy

Copernicanum wizytówką dzielnicy

Michał Sitarek

Express Bydgoski

Aktualizacja:

Express Bydgoski

Reprezentacyjny budynek UKW na Sielance przejdzie kapitalny remont. Uczelnia przygotowuje się też do budowy Collegium Humanum. Czeka jeszcze na unijne pieniądze od marszałka.
Copernicanum wizytówką dzielnicy

Reprezentacyjny budynek UKW na Sielance przejdzie kapitalny remont. Uczelnia przygotowuje się też do budowy Collegium Humanum. Czeka jeszcze na unijne pieniądze od marszałka.


Gmach przy Kopernika 1 kilka lat temu wyceniono na 5 milionów złotych. Miasto przekazało go Uniwersytetowi Kazimierza Wielkiego w 2005 roku, a tym roku zakończyło się wygaszanie funkcjonującego tam wcześniej zespołu szkół.


- To wyjątkowo cenna nieruchomość. Wkrótce rozpoczniemy pierwszy etap remontu. Przez kilkadziesiąt lat nie wykonywano tam większych prac. Wszystkie roboty będą sie odbywały pod nadzorem konserwatorskim - mówi rzecznik UKW, Tomasz Zieliński.


Gmach wybudowano w latach 1903-1906. Kilka lat później rozbudowano go o skrzydło wzdłuż ulicy Paderewskiego. Do1920 roku mieściła się tam niemiecka szkoła realna. W latach międzywojennych był siedzibą gimnazjum matematyczno-przyrodniczego. To właśnie ta szkoła za patrona przyjęła Mikołaja Kopernika. Jedynie w trakcie wojny sale lekcyjne zamieniły się w sale chorych. Później gmach przez kilkadziesiąt lat służył Technikum Kolejowemu. W 1992 secesyjna budowla trafiła do rejstru zabytków. Zawdzięcza to, między innymi, oryginalnej elewacji oraz niezwykle bogato zdobionej auli.


- Po kapitalnym remoncie urządzimy tam zespół pracowni badawczych i laboratoria. Wcześniej musimy wymienić wszystkie instalacje oraz kanalizację. Obecna nie spełnia standardów placówki uczelnianej. Te prace zaplanowaliśmy na obecny rok. W przyszłym sezonie ruszymy z robotami wykończeniowymi i wyposażeniem. Zadbamy też o zewnętrzną estetykę budynku. Zagospodarujemy teren wokół, wymienimy stolarkę okienną i dach. Odrestaurowana zostanie aula oraz sale wykładowe. Na koniec zajmiemy się elewacją. Na razie jeszcze nie zapadły ostateczne decyzje, jakie jednostki uczelniane będą korzystać z nowych pracowni - dodaje Tomasz Zieliński.


To jednak nie koniec ambitnych planów uczelni. UKW rozpisało też przetarg na opracowanie koncepcji budowy Collegium Humanum przy ul. Ogińskiego.


- Określi ono sposób zagospodarowania terenów po ogródkach działkowych i koszty inwestycji. Na razie nie mamy jeszcze zagwarantowanych pieniędzy na budowę. Wciąż czekamy na decyzję Urzędu Marszałkowskiego, który będzie dzielił unijne pieniądze. Chcemy być jednak przygotowani, by jak najszybciej ruszyć z pracami - dodaje rzecznik.

Czytaj treści premium w Expressie Bydgoskim Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Wideo