MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W "szkieletorze" przy ul. Kościuszki w Bydgoszczy będą mieszkania. Ruszyły prace budowlane

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Straszący od lat obiekt doskonale widocznym z ulicy Artyleryjskiej ma być zmieniony w wielorodzinny budynek mieszkalny
Straszący od lat obiekt doskonale widocznym z ulicy Artyleryjskiej ma być zmieniony w wielorodzinny budynek mieszkalny Tomasz Czachorowski
Duży i od dawna opuszczony budynek magazynowy przy ul. Kościuszki 62 u zbiegu Gdańskiej i Artyleryjskiej przestaje straszyć. Ruszyły prace budowlane zmieniające jego przeznaczenie na obiekt mieszkalny. Budowa ma się zakończyć w 2025 roku.

"Szkieletor" u zbiegu Gdańskiej i Artyleryjskiej już na dobre wrósł w krajobraz tego fragmentu miasta. Nieużytkowany od wielu lat nie dość, że straszył, to jeszcze był niebezpieczny - nocowali tam bezdomni, pojawiali się miejscowi "imprezowicze". W 2012 roku zaczęto tu jakieś prace zabezpieczające - zamurowano wejścia i część okien, teren ogrodzono. Tyle że zabezpieczenia wybito, a ogrodzenie wówczas ukradziono.

Powstało tam też śmietnisko. Do budynku trafiały niepotrzebne sprzęty i odpadki.

Niejasna historia

Historia tego liczącego cztery kondygnacje obiektu nie jest do końca jasna. Wiadomo, że wewnątrz jest prawdopodobnie szyb na windę, bo mieściło się tu kiedyś - jeszcze za czasów PRL-u - przedsiębiorstwo handlujące meblami - był tu magazyn i sklep. Potem funkcjonował tu coś o nazwie Płyto-Centrum, a później obiekt trafił prawdopodobnie na własność Jutrzenki, choć nie jest to pewne.

W przylegającym do dawnych magazynów budynku przy Kościuszki 62 mieszkania już są - jakiś czas temu adaptowano na ten cel część tego kompleksu.

- W dniu 9 września 2022 r. została wydana decyzja Prezydenta Miasta Bydgoszczy o zatwierdzeniu projektu budowlanego oraz udzieleniu pozwolenia na budowę na zmianę sposobu użytkowania części istniejącego budynku magazynowego na budynek mieszkalny wielorodzinny wraz z jego nadbudową oraz na rozbiórkę budynków oznaczonych literami „R” oraz „I” przy ul. Kościuszki 62 - informuje Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy.

Miejscowy plan zagospodarowania jest

Jak przypomina Anna Rembowicz-Dziekciowska, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, dla tego obszaru miasta obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego "Bocianowo-Artyleryjska". W dokumencie czytamy, że "przewidywane w planie regulacje wiążą się z ustaleniem przeznaczenia oraz zasad zagospodarowania i zabudowy dla terenów poprzemysłowych przekształcanych pod funkcje usługowo-mieszkaniowe".

Plan umożliwia budowę nowych dróg prowadzących do stworzenia spójnego układu transportowego dla tej części miasta. Określa m.in. zasady prowadzenia ciągów pieszych i organizację zieleni. "Teren położony jest na obszarze o wysokich walorach kulturowych, znajdującym się pod opieką pod ochroną konserwatorską" - czytamy.

MPU ustaliła, że maksymalna linia zabudowy na tym obszarze nie może przekraczać wysokości 35 metrów.

Będą mieszkania

Za "szkieletora" zabrał się jeden z bydgoskich deweloperów.

Jak informuje tablica przy placu budowy, celem prac jest "zmiana sposobu użytkowania części istniejącego budynku magazynowego na budynek mieszkalny wielorodzinny". Roboty już ruszyły. Dowiedzieliśmy się, że w obiekcie ma się znaleźć nieco ponad 50 mieszkań, a termin zakończenia prac zaplanowano na 2025 rok.

od 7 lat
Wideo

Wybory na Litwie - Miażdżące zwycięstwo obecnego prezydenta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera