Osiem skrzyń ze 135 czarno-białymi fotografiami autorstwa Jessiki Lange we wtorek dotarły do Galerii Miejskiej bwa wprost z Madrytu - z galerii diChroma photography, której właścicielką jest Anne Morin.
Anne Morin - prywatnie przyjaciółka Jessiki Lange - jest także kuratorką wystawy „Unseen”, której otwarcie w niedzielę o 18.00 z udziałem obu pań (ul. Gdańska 20, wstęp wolny). To będzie pierwsza w Polsce wystawa prac Jessiki Lange, nic więc dziwnego, że jest przygotowywana skrupulatnie. Jak zdradzono nam w bwa, kuratorka przesłała szczegółowy plan rozmieszczenia prac, a ściany pomalowane zostały w specjalnie dobrane odcienie czerni i bieli.
Camerimage 2016. Ostatnie przygotowania [zdjęcia]
Nazwa wystawy „Unseen” znaczy „nieuchwytne” i takie też ulotne momenty zostały przez Jessikę Lange zapisane na fotografiach, które zobaczymy. Pochodzą one z podróży Jassiki Lange m.in. do USA, Francji, Finlandii, Włoszech czy Meksyku, do którego ma słabość. Stąd jedna z dwóch serii tej kolekcji to „Mexico, On Scene” (Meksyk, na scenie), druga zaś to „Things I See” (Rzeczy, które widzę). Zdjęcia te powstały w ciągu 20 ostatnich lat. Zresztą Jessika Lange nie rozstaje się ze swoim aparatem Leicą M6. Zdjęcia są czarno-białe. Na wystawie zobaczymy też 12 arkuszy stykowych - najlepszy dowód na to, że artystka wciąż używa filmu zamiast kart pamięci.
Polub nas na Facebooku
Jessika Lange jako aktorka odniosła niebywały sukces - zdobywczyni Oscara® (a nawet dwóch), Emmy® (trzy statuetki) oraz Tony®, ma na koncie też pięć Złotych Globów®. Zaczynała od legendarnego już King Konga, a potem zagrała w filmach, jak m.in. „Listonosz zawsze dzwoni dwa razy”, „Tootsie” czy „Błękit nieba”. Na Camerimage 2016 została jednak w pierwszej kolejności zaproszona jako fotografka. A że Jessika Lange jest nie tylko świetną aktorką i fotografką, ale także działaczką - ambasadorką dobrej woli UNICEF - stąd organizatorzy Camerimage nie mieli wątpliwości, by przyznać artystce Nagrodę im. Krzysztofa Kieślowskiego, którą odbierze w Operze Nova.
Marek Żydowicz, dyrektor festiwalu, jest też producentem drugiej wyjątkowej wystawy „David Cronenberg: Evolution” w Polsce organizowanej przez Fundację Tumult_Festiwal CAMERIMAGE i CSW „Znaki Czasu” w Toruniu we współpracy z Fundacją Sztuki Świata. Jej otwarcie przy ul. Wały Generała Sikorskiego 13 o 19.00 dzień po bydgoskim wernisażu.
![[Camerimage 2016] W bwa zobacz „Nieuchwytne”, a w CSW ewolucję reżysera strasznie dobrych filmów](https://d-pt.ppstatic.pl/kadry/k/r/1/83/2f/58245810e016f_o,size,250x400,crop,0.0423x0.0000x0.8963x0.9947,q,71,h,a6a6d4.jpg)
Na wystawie „Evolution” w CSW w Toruniu zobaczymy oryginalne rekwizyty, kostiumy, osobiste zapiski i projekty, fragmenty dekoracji i scenografii nawiązujące do wszystkich filmów Davida Cronenberga (to ukazanie podwójnej ewolucji: reżysera i człowieka jako wątku filmowego), dlatego obiekty na wystawę przyjechały aż trzema tirami! Koncepcję stworzenia wystawy pt. „Evolution" projektowali twórcy Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto (TIFF). Jeden z kuratorów tej ekspozycji - Piers Handling - będzie obecny w Toruniu. Wystawę będzie można zwiedzać do 27 marca, a kto chce przypomnieć sobie filmy tego reżysera, ten może wybrać się na jeden z nich do Kina Centrum przy CSW, gdzie do 6 XII trwa przegląd (repertuar na www.cronenberg.pl).
Przypominamy, że w Bydgoszczy są czynne już dwie inne wystawy pod patronatem Camerimage 2016 - Fotografia czeska i słowacka ze zbiorów prywatnych, czyli ok. 300 znakomitych zdjęć w Spichrzu nad Brdą MOB - o wystawie pisaliśmy szerzej tutaj: https://expressbydgoski.pl/camerimage-2016-swiat-odbity-w-fotografiach-czechow-i-slowakow/ar/10777168
oraz „12 Twarzy” Filipa Ćwika, który 2012 roku wybrał się do obozu dla uchodźców przy granicy z Syrią. Tam 11 mężczyznom i kobiecie wykonał portrety. W wielkim formacie można je zobaczyć w Galerii Farbiarnia (ul. Pomorska 68A/1).
Gdzie? Kiedy? Za ile?
13.11. (niedz.) godz. 18 - wernisaż wystawy fotograficznej „Unseen” Jessiki Lange z udziałem artystki, a także kuratorki Anne Morin, Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy (ul. Gdańska 20) wystawa czynna do 29 stycznia 2017 r., wstęp 5/10 zł
14.11. (pon.) godz. 19 - wernisaż ekspozycji „David Cronenberg: Evolution" Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu (ul. Wały Generała Sikorskiego 13) , wystawa czynna do 26 marca, wstęp 5/10 zł (rodzinny 20 zł), wstęp wolny dla posiadaczy Karty Wstępu na Festiwal Camerimage
Fotografia czeska i słowacka ze zbiorów prywatnych Tomasza Kruzela w Spichrzach nad Brdą (ul. Grodzka 7-11) czynna od 20 października do 27 listopada, bilety 3/5 zł
„12 TWARZY” Filip Ćwik, Galeria „Farbiarnia” (ul. Pomorska 68a/1) poniedziałek-piątek w godz. 9.00-17.00, sobota 12.00-17.00, wstęp 5/10 zł