https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

[CAMERIMAGE 2015] Komu w tym roku przypadną Złote Żaby?

Andrzej Pawełczak, Łukasz Jędrzejczak
BYDGOSZCZ CAMERIMAGE 2015 KONFERENCJA PRASOWA HOLIDAY INN MAREK ŻYDOWICZBYDGOSZCZ CAMERIMAGE 2015 KONFERENCJA PRASOWA HOLIDAY INN MAREK ŻYDOWICZ
BYDGOSZCZ CAMERIMAGE 2015 KONFERENCJA PRASOWA HOLIDAY INN MAREK ŻYDOWICZBYDGOSZCZ CAMERIMAGE 2015 KONFERENCJA PRASOWA HOLIDAY INN MAREK ŻYDOWICZ Dariusz Bloch
Około 300 filmów będzie można zobaczyć podczas rozpoczynającego się 14 listopada 23. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage. Organizatorzy zapowiadają 1500 gości. Tym czasem, za dwa lata wygasa umowa między Bydgoszczą, a organizatorami festiwalu. Jaka będzie jego dalsza przyszłość i czy będzie ona związana z naszym miastem?

Na tegoroczny festiwal złoży się jedenaście konkursów, w tym jeden zupełnie nowy - pilotów seriali. Wiadomo już także, że rozdanych zostanie osiem nagród specjalnych. Otrzyma je, m.in. duet wybitnych artystów- Madżid Madżidi oraz autor zdjęć Vittorio Storaro za wykreowanie niezwykle ważnego filmu „Muhammad: The Messenger of God”. Laureatem nagrody za wybitne osiągnięcia w filmie dokumentalnym jest natomiast Marcel Łoziński.

Będą i gwiazdy, m.in. Giovanni Ribisi (znany m.in. z „Avatara”) i Paul Bettany („Kod da Vinci”). Ribisi będzie jednym z jurorów w konkursie głównym.

Camerimage otworzą dwa filmy - „Most szpiegów” w reżyserii Stevena Spielberga, ze zdjęciami Janusza Kamińskiego z Tomem Hanksem w roli głównej i „Dziewczyna z portretu” Toma Hoopera, ze zdjęciami Danny’ego Cohena. W rolach głównych występują Eddie Redmayne i Alicia Vikander.

Jak co roku, na festiwalu będzie okazja, aby zobaczyć najnowsze filmy polskich reżyserów: "Czerwony pająk" Marcina Koszałki, "11 minut" Jerzego Skolimowskiego oraz

Festiwalowi będzie towarzyszyła niezwykła wystawa fotografii Bryana Adamsa. Wystawa, składająca się z dwóch wyjątkowych cykli, pod wspólnym tytułem „Exposed” („Obnażeni”), zostanie otwarta z udziałem artysty 16 listopada w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu.

Bryan Adams będzie w regionie w dniach od 15 do 17 listopada. Przed wernisażem prac Bryana Adamsa odbędzie się specjalne spotkanie Q&A. Początek o godz. 17.

Oprócz prezentacji programu, Marek Żydowicz, tradycyjnie już, przypomniał o trudnościach, z jakimi boryka się festiwal. Chodzi o zbyt małe gabaryty Opery Nova jak na potrzeby Camerimage. - Jeśli robi się festiwal klasy światowej, chociażby ze względu na przyjeżdżających gości, to powinny być przyzwoite warunki. Szkoda marnować pieniądze i czas na rzeczy oczywiste. Skoro nasze państwo stać na budowanie stadionów za miliardy złotych, to powinno być je stać na zbudowanie jednego centrum festiwalowego za kilkaset milionów - podkreślał Żydowicz. - Jestem jak Lewandowski z Lecha Poznań. Mogę zostać, ale mogę odejść do Borussii Dortmund - skwitował na koniec szef Camerimage.

Przypomnijmy: umowa między Bydgoszczą o festiwalem wygaśnie za dwa lata. - Prezydent wie o tym, że umowa wygasa. Powiedział też, że bardzo mu przykro, ale nie będzie środków unijnych na inwestycje strukturalne w dziedzinie kultury. Możliwe jest to tylko w dziedzinie istniejącej infrastruktury, takiej jak np. Opera Nova. Jeśli chodzi o miasto, to nie stać go, by wybudować takie centrum we własnym zakresie - powiedział Żydowicz.

Czy festiwal przeniesie się do Torunia? Marek Żydowicz nie potwierdził tego jednoznacznie, ale też nie wykluczył. - Jednym z argumentów na nie może być nowo wybudowana sala na Jordankach, którą Żydowicz krytykuje za słabe rozwiązania architektoniczne, zarówno ze względu na bryłę, jak i rozwiązania wewnątrz budynku.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski