Zobacz wideo: Ferie zimowe w dobie pandemii
Na naszych łamach pisaliśmy, że tuż przed świętami (22 grudnia 2020 r.) na półki dwóch bydgoskich księgarń - po 26 latach - trafi uwspółcześnione wydanie legendarnego „Pamiętnika gapia. Bydgoszcz, jaką pamiętam z lat 1930-1945” Zbigniewa Raszewskiego. Reedycji, dzięki wsparciu Miasta Bydgoszcz, podjęło się Stowarzyszenie Koloroffon.
Przeczytaj także
- Krótko po premierze wybrałam się w poszukiwania „Pamiętnika gapia”, ale był już nie do kupienia! W księgarni „Gratka” książka była tylko na zapisy - zgłosiła nam nasza Czytelniczka. A księgarze potwierdzają: takiego zainteresowania książką dawno już nie przeżywali.
W dniu premiery były kolejki przed bydgoskimi księgarniami!
- W dniu premiery zainteresowanie było tak duże, że pierwszy raz w życiu miałem kolejkę przed księgarnią. Trzydzieści egzemplarzy „Pamiętnika gapia” rozeszło się w mig. Popołudniu miałem dostawę drugiej partii książek, która została wykupiona zaraz na drugi dzień - mówi nam Piotr Kikta z Toniebajka. Księgarnia dla wszystkich (dawnej Skrzynki na bajki przy ul. Focha 2).
Podobne „oblężenie” w dniu premiery przeżyła Księgarnia „Gratka” przy ul. Jezuickiej 24.
- Księgarnię otwierałyśmy, jak zwykle, o godzinie 10 i już wtedy przed drzwiami stał sznureczek osób, chcących kupić „Pamiętnik gapia”. W 10-15 minut od otwarcia z 30 egzemplarzy praktycznie nie miałyśmy w sprzedaży już żadnego, oprócz kilku zarezerwowanych wcześniej sztuk - słyszymy w „Gratce”.
Ostatnie egzemplarze z noworocznej dostawy „Pamiętnika gapia”
Wraz z nowym rokiem bydgoskie księgarnie dostały kolejną partię reedycji kultowego pamiętnika.
- Zostało nam ostatnich pięć egzemplarzy - usłyszeliśmy w „Gratce” we wtorkowe (5.01.) przedpołudnie.
Nieco lepiej sytuacja wygląda w Toniebajka. Księgarni dla wszystkich.
- Mam jeszcze kilkanaście egzemplarzy, ale część z nich jest zarezerwowana - powiedział nam Piotr Kikta, zapraszając na Focha 2, bo szanse na zdobycie pojedynczego egzemplarza jeszcze są!
Bydgoskie Stowarzyszenie Koloroffon planuje dodruk
- Planujemy dodruk, ale jeszcze omawiamy szczegóły. Liczyliśmy się z tym, że reedycja „Pamiętnika gapia” spotka się z zainteresowaniem, choć nie sądziliśmy, że będzie ono tak duże - przyznaje Krzysztof Nowicki, szef Stowarzyszenie Koloroffon.
Nasz rozmówca podpowiedział nam, że od poniedziałku (11.01.) kilka sztuk książki będzie w Bydgoskim Centrum Informacji przy ul. Batorego 2 (wejście ul. Niedźwiedzia 1).
„Czyżkówko” Marka K. Jeleniewskiego - pierwszy nakład rozchwytywany!
Równie dużym zainteresowaniem cieszy się najnowsza książka autorstwa Marka K. Jeleniewskiego pt. „Czyżkówko”, która pod koniec 2020 roku został wydana przez Dom Wydawniczy Margrafsen.
Pierwszy nakład książki o Czyżkówku, wydanej z okazji 100-lecia włączenia tej dzielnicy do Bydgoszczy, ilustrowanej setkami zdjęć i bogatej w materiały, które autor zbierał przez pół wieku, wyprzedał się błyskawicznie. Wydawca nie chce zdradzić, jak duży był to nakład, ale my nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że 2000 egzemplarzy „Czyżkówka” bydgoszczanie wykupili w tydzień!
Książki z autografem autora od 7 stycznia 2021 w Domu Wydawniczym Margrafsen
Dla czytelników, którzy nie zdążyli zakupić książki, mamy aż trzy dobre informacje!
- Dwadzieścia pięć egzemplarzy „Czyżkówka” Marka K. Jeleniewskiego wraz z autografem autora od 7 stycznia będzie można kupić w naszym Domu Wydawniczym Margrafsen - słyszymy od wydawcy, który dodaje, że będzie dodruk książki.
Księgarnia Enigma „Czyżkówko” jeszcze ma!
Właściciel Księgarni Enigma, przewidując, że książka Marka K. Jeleniewskiego będzie cieszyć się dużym zainteresowaniem, zaopatrzył księgarnię w znaczną część nakładu tego tytułu: - Cały czas prowadzimy sprzedaż książki „Czyżkówko” w cenie wydawcy. Zapraszamy wszystkich na ul. Gdańską 9 do Księgarni Enigma - potwierdza Michał Jankowski, właściciel księgarni.
Drugi nakład „Czyżkówka” w bydgoskich księgarniach w lutym
- Na początku lutego najnowsza książka Marka K. Jeleniewskiego znów będzie dostępna w księgarniach: Enigma przy ul. Gdańskiej i Między Kartkami w CH Rondo, a także w naszej firmie - zapewnia Dom Wydawniczy Margrafsen.
- Czy wcześniej bydgoskie książki też były tak rozchwytywane? - pytamy w Margrafsenie.
- Tak, wcześniejsze książki Marka K. Jeleniewskiego również cieszyły się dużym zainteresowaniem, jak chociażby „Była sobie Bydgoszcz” czy „Bydgoskie obrazki” - przytacza przykłady przedstawiciel wydawnictwa.
Przeczytaj także
