Zobacz wideo: Jedziesz na wakacje? Potrzebujesz szczepienia i certyfikatu
- Nasze spacery zawsze prowadzimy szlakiem książek bądź postaci związanych z Bydgoszczą - przypomina Filip Krauze, bydgoski przewodnik zafascynowany historią miasta, prezes stowarzyszenia „Obywatel Działa”, które od kilku już lat prowadzi cykl wycieczek „Bydgoszcz Niekonwencjonalnie”.
Spacerkiem śladami bydgoskiej powieści „Most Królowej Jadwigi” i jej autora
Drugi w tym sezonie spacer planowany wstępnie w niedzielę (13 bm.) z przyczyn niezależnych od organizatora musiał zostać przeniesiony na 20 czerwca. Tym razem podążymy śladami Jerzego Sulimy-Kamińskiego i jego kultowej książki „Mostu Królowej Jadwigi”.
- Podczas spaceru odwiedzimy nie tylko miejsca opisane w książce, ale także te związane z samym pisarzem - mówi Filip Krauze. - Odwiedzimy miejsca, które z pewnością dla wielu będą zaskoczeniem, jak np. Kolonialka Dziadusia Ażurowego i Babci jak Dzwon - większość osób miejsce to kojarzy z ulicą Królowej Jadwigi, ale tak naprawdę znajdowała się ona w zupełnie innej lokalizacji. Zaskoczeniem dla wielu jest także sama historia ulicy Królowej Jadwigi - obecnie to jedna z najbardziej ruchliwych tras w mieście, a w czasach akcji książki był to spokojny trakt kończący się parkiem nad Kanałem Bydgoskim.
Zbiórka chętnych na spacer 20 czerwca o godz. 10.00 na płycie Starego Rynku przy pomniku Walk i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej. Udział w wycieczce jest bezpłatny, bez zapisów. Na miejscu będzie można nabyć przewodnik „Bydgoszcz do odkrycia” (35 zł) oraz pamiątkowe kartki pocztowe (5 zł) i tym samym wesprzeć stowarzyszenie, które w tym roku, przy wsparciu Miasta Bydgoszcz, zaplanowało łącznie sześć wycieczek z cyklu „Bydgoszcz Niekonwencjonalnie”.
„Bydgoszcz Niekonwencjonalnie” co miesiąc aż do października 2021
- Będą się one odbywać co miesiąc do października włącznie. Będziemy przemierzać miasto śladem budowniczego Bydgoszczy Józefa Święcickiego, przyjrzymy się zieleni miejskiej i pomnikom przyrody czy podążymy tropem wznowionego „Pamiętnika gapia” Zbigniewa Raszewskiego, który wspominał Bydgoszcz międzywojenną - zapowiada Filip Krauze, przyznając, że wycieczki cieszą dużym zainteresowaniem. - Mieliśmy kiedyś sytuację, że na wycieczkę przyszło 160 osób. Na nasze spacery przychodzą głównie bydgoszczanie, którzy chcą lepiej poznać historię swojego miasta - przyznaje nasz rozmówca.
Miastotwórczo z Moderatorem. Na początek zajrzymy na Mińską 15 w Bydgoszczy
Z miłości do miasta i pasji działania na nowy cykl zaprasza także Grupa Moderator. Pomysł na projekt „Miasto. Miłość. Marzenia” zrodził się trzy lata temu, podczas prestiżowego kongresu Open Eyes Economy Summit.
- Uczestniczyliśmy w panelu „Kultura jako podstawowy mechanizm rozwoju miasta”, opowiadając o reaktywacji Kina Pomorzanin - przedsięwzięciu, które u wielu budziło zdziwienie, po co kupiliśmy stare, nieczynne kino, które raczej nie będzie przynosić zysków. Uświadomiliśmy sobie, że nie tylko w kwestii Kina Pomorzanin we współpracy z mieszkańcami prowadzimy wiele miastotwórczych działań, bo mamy taką potrzebę - wyjaśnia nam Małgorzata Dysarz z Grupa Moderator, zapraszając w przyszły weekend (19 i 20 czerwca 2021 r.) na pierwszą odsłonę cyklu, która będzie mieć miejsce na ul. Mińskiej 15.
Tam na dwa dni udostępniony będzie (choć niecały) opustoszały budynek po dawnym wydziale geografii UKW. Jak nam wstępnie zdradzono od 11.00 w sali na parterze będzie można zobaczyć projekcje filmowe, dokumentujące rewitalizację Bydgoszczy czy filmy wykonane przez bydgoską młodzież, np. na temat ginących zawodów. Będzie też ciekawa ekspozycja i inne atrakcje. A w kolejne weekendy, w ramach cyklu „Miasto. Miłość. Marzenia”, Moderator zaprosi do dawnego dworca kolejowego przy Rycerskiej 22 (26-27 czerwca 2021 r.), a następnie remontowanego Kina Pomorzanin (3-4 lipca 2021 r.), o czym będziemy informować na bieżąco.
W letnie weekendy z przewodnikiem po bydgoskim Starym Mieście i Śródmieściu
Na spacer z przewodnikiemo godz. 12.30 można się wybrać w każdą (do 29.08. br.) sobotę po Starym Mieście, a w niedzielę Śródmieściu. Koszt zwiedzania to 10 zł/os. Bilety na visitbydgoszcz.pl.
Bydgoszcz widziana z lustra Brdy. Popłyń w rejs lub wypożycz za darmo rower wodny
Przypominamy, że kursują też wodne tramwaje - dwiema trasami. Nową atrakcją jest także dawna wiślana łódź Bydgoszczanka, która zabiera w rejsy nie tylko Brdą, ale i Wisłą. A już od poniedziałku, 14 czerwca, bezpłatnie wypożyczyć sprzęt wodny, w tym wodne rowery, na Torze Regatowym Brdyujście. Szczegóły w naszej galerii.
Młyny Rothera w Bydgoszczy czekają na zwiedzających
Z kolei w środy, czwartki, soboty i niedziele od 11.00 do 17.00 zwiedzać z przewodnikiem można Młyny Rothera po uprzedniej zgłoszeniu się - zapisy: nr tel. 538 921 477 lub e-mail: mlynyrothera.pl/zwiedzanie.
