Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoski ratusz ma plan na budowę dróg osiedlowych i remonty chodników. Znamy szczegóły

Krzysztof Wypijewski
Krzysztof Wypijewski
Nowe chodniki będą budowane według historycznego wzoru, gdzie środkowa część płytek jest ułożona w karo i uzupełniona rolkami z kamienia. W tym samym stylu przebudowano m.in. chodnik przy Cieszkowskiego
Nowe chodniki będą budowane według historycznego wzoru, gdzie środkowa część płytek jest ułożona w karo i uzupełniona rolkami z kamienia. W tym samym stylu przebudowano m.in. chodnik przy Cieszkowskiego Arkadiusz Wojtasiewicz
- W ostatnich latach utwardziliśmy 50 kilometrów dróg. Dzięki temu liczba bydgoszczan mieszkających przy „gruntówkach” zmalała o połowę – chwalił się podczas środowej konferencji prasowej wiceprezydent Mirosław Kozłowicz.

Spotkanie z dziennikarzami odbyło się w środowe przedpołudnie w siedzibie bydgoskiego ratusza.

- Infrastruktura drogowa, chodniki i ulice dojazdowe do prywatnych domów, to temat, który w każdym mieście jest często podejmowany przez mieszkańców. Niestety, przez wiele lat był zaniedbywany – mówił Mirosław Kozłowicz, zastępca Rafała Bruskiego. - W 2015 roku Bydgoszcz postanowiła stworzyć wieloletni program budowy dróg osiedlowych. Od tego czasu, według kryteriów, a nie uznaniowości, wybieramy ulice do utwardzenia. Kryteria podlegały ocenie radnych oraz Rad Osiedli. Utwardziliśmy 50 kilometrów dróg gruntowych. Dzięki temu liczba bydgoszczan mieszkających przy „gruntówkach” spadła o połowę. Mieszkańcom łatwiej jest dostać się do szkoły czy do sklepu, nie muszą już zakładać kaloszy.

W 2024 roku wyremontowane zostaną kolejne ulice i chodniki.

- Nowe chodniki powstają m.in. na ul. Królowej Jadwigi na Okolu, na odcinku do Naruszewicza do mostu oraz, po drugiej stronie, od ulicy Garbary do mostu. Będą one zrealizowane według historycznego wzoru, gdzie środkowa część płytek jest ułożona w karo i uzupełniona rolkami z kamienia. W tym samym stylu przebudowano również kilka odcinków chodników w Śródmieściu, m.in.: przy Śniadeckich, Cieszkowskiego i Pomorskiej. Te same standardy zastosowaliśmy także w trakcie remontów m.in. ul. Grodzkiej, Pod Blankami, Przyrzecze czy Pl. Kościeleckich – mówił Jacek Bartkowiak, zastępca naczelnika Wydziału Ewidencji i Utrzymania Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej. - Zlecamy też szereg innych remontów. W pierwszej kolejności realizowane będą w miejscach wskazanych przez mieszkańców w aplikacji „Dbamy o Bydgoszcz”, gdzie trzeba naprawić infrastrukturę drogową.

Podczas środowej konferencji prasowej w bydgoskim ratuszu poinformowano, że trwa przebudowa odcinków ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ul. Pelplińskiej na os. Tatrzańskim i części ścieżek rowerowych wzdłuż Twardzickiego w kierunku na Nowy Fordon (w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego), a także remont chodnika od Tragerów do Tańskich (Nakielska). Na ukończeniu są ponadto ciągi pieszo-rowerowe w pobliżu mostów na Brdzie. Podobny powstaje wzdłuż Wierchowej i Geodetów w ramach Wielkiej Pętli Fordonu.

Miasto ma konkretne plany na wiosnę bieżącego roku. Remonty będą realizowane w 20 lokalizacjach; chodniki powstaną m.in. przy ul. Kraszewskiego, Skorupki, Skargi, Mazowieckiej i Kostrzyńskiej.

W ostatnich latach w grodzie nad Brdą utwardzono 50 km dróg gruntowych. Na tym nie koniec. Do dalszego tego typu prac przewidziano w tym roku 2 kilometry ulic (m.in. ul. Kogucia, Gościeradzka, Gradowa, Bortnowskiego, Kudowska). Będą też remonty w ramach projektu 25/75, gdzie mieszkańcy deklarują pokrycie 1/4 szacunkowego kosztu inwestycji, a miasto dokłada resztę.

Łącznie na miejski proces utwardzania dróg gruntowych trafi w tym roku ok. 31 mln złotych.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera