Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz w Sieci Miast Kreatywnych UNESCO w Dziedzinie Muzyki. Plany są ambitne

Krzysztof Wypijewski
Krzysztof Wypijewski
Spot "Bydgoszcz piękniejsza niż myślisz", w którym wystąpiła Big Bike Orchestra, czyli Orkiestra na Dużym Rowerze, zrobił furorę na 18. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Turystycznych i Korporacyjnych FilmAT i zdobył Grand Prix.
Spot "Bydgoszcz piękniejsza niż myślisz", w którym wystąpiła Big Bike Orchestra, czyli Orkiestra na Dużym Rowerze, zrobił furorę na 18. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Turystycznych i Korporacyjnych FilmAT i zdobył Grand Prix. Arkadiusz Wojtasiewicz/Archiwum
Bydgoszcz, jako jedyne polskie miasto w ubiegłorocznym naborze, uzyskało ten tytuł. Podczas piątkowej konferencji prasowej zaprezentowano plany na najbliższą przyszłość.

W 2023 roku do projektu dostało się 55 miast, w tym Bydgoszcz. Ośrodki zostały docenione, jak informuje UNESCO, przede wszystkim za silne zaangażowanie na rzecz wykorzystania kultury i kreatywności w ramach swoich strategii rozwoju oraz za wykazywanie innowacyjnych praktyk w zakresie planowania urbanistycznego skoncentrowanego na człowieku.

W piątek w Miejskim Centrum Kultury odbyła się konferencja prasowa dot. tego tematu.

- Spotkanie w dniu 8 marca nie jest przypadkowe. Dlaczego? Bo to głównie kobiety w tym projekcie osiągnęły sukces. Brawa za odwagę, kreatywność, determinację – mówił na wstępie prezydent Rafał Bruski. - Nie tak dawno chwaliliśmy się sukcesem naszego filmu promocyjnego „Bydgoszcz piękniejsza niż myślisz”. Tytuł jest trafiony, bo nasze miasto jest piękniejsze niż my sami czasami o nim myślimy. Mamy ogromny potencjał, co doceniło UNESCO.

Podczas spotkania z mediami zdradzono plany na najbliższą przyszłość. W tym roku realizowane będą trzy z sześciu projektów zawartych w aplikacji.

- Żyjemy w czasach kryzysu, ale kultura zawsze miała przestrzenie, by na niego odpowiadać – rozpoczęła opowieść o projekcie „Obserwatorium Kultury” Tamara Kamińska, dyrektor i członkini Zarządu Fundacji Music Export Poland, która od 2019 roku współpracuje z Narodową Komisją UNESCO w Polsce. - Aby usprawnić proces tworzenia muzyki w mieście, przyjrzymy się, jak wygląda i co się dzieje na scenie kulturalnej Bydgoszczy. Potem poddamy dokładnej analizie, skatalogujemy i zobaczymy, co zrobić, by ten sektor mógł się jeszcze prężniej rozwijać.

Drugi tegoroczny projekt nosi nazwę „The Platform of Newly Created Trangressive Sounds”. Będzie dotyczył nowej muzyki oraz pobudzenia społeczności lokalnej w dziedzinie kultury. W jego ramach pisarze, filozofowie, psycholodzy i psychoterapeuci z różnych ośrodków, wspólnie przygotują libretto do opery na kolektywnie wybrany temat. Projekt obejmie wszystkie etapy kreowania dzieła, od prac nad librettem, skomponowaniu muzyki, stworzeniu scenografii, po doprowadzenie do premiery w i kolejnych wystawień w innych miastach i krajach. Celem projektu jest pokazanie, że posługiwanie się kategoriami kultury niskiej i wysokiej, elitarnej lub masowej nie ma zastosowania dla współczesnej sztuki, która powinna być przede wszystkim inkluzywna, partycypacyjna i powinna być postrzegana jako globalne dobro publiczne.

O projekcie „Od smyka do smyczka” mówiła Iwana Waszkiewicz, wiceprezydent grodu nad Brdą.

- Chcemy, by muzyki „dotknęły” wszystkie dzieci i młodzież, począwszy od przedszkola do szkoły średniej. Zależy nam, by wszyscy brali kreatywny udział w tworzeniu projektu. Powołaliśmy już zespół, do którego zaprosiliśmy m.in. instytucje kultury związane z muzyką, twórców, artystów, przedstawicieli organizacji pozarządowych. Będziemy przy okazji zwracać uwagę na ekologię, przeciwdziałania przeciw wykluczeniu społecznemu oraz popularyzację kultury regionalnej.

Program Sieci Miast Kreatywnych UNESCO został utworzony w 2004 roku, by wspierać współpracę miast, które uznają kreatywność i rozwój przemysłów kulturalnych jako strategiczny czynnik zrównoważonego rozwoju. Sieć Miast Kreatywnych UNESCO obejmuje siedem dziedzin kreatywności: literatura, muzyka, film, rzemiosło artystyczne i sztuka ludowa, wzornictwo, gastronomia oraz sztuka mediów. Obecnie Sieć zrzesza 350 miast reprezentujących różne pola aktywności kulturalnej. ‍Do Sieci należy sześć polskich miast. W roku 2013 tytuł Miasta Kreatywnego w dziedzinie literatury uzyskał Kraków, w 2015 Katowice (muzyka), a w 2017 Łódź (film), w 2019 Wrocław (literatura), a w 2021 Gdynia (filmu). Pod koniec ubiegłego roku do sieci dołączyła Bydgoszcz w dziedzinie muzyki.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera