Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz. Te pomysły w ramach BBO nie otrzymały pozytywnej weryfikacji [lista]

Paweł Kaniak
Paweł Kaniak
Od 20 listopada 2020 roku mieszkańcy Bydgoszczy będą głosować na projekty Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego do realizacji w 2021 roku.
Od 20 listopada 2020 roku mieszkańcy Bydgoszczy będą głosować na projekty Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego do realizacji w 2021 roku. Tomasz Czachorowski/archiwum
Znane są wyniki weryfikacji projektów zgłoszonych w 2020 roku do Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Autorzy niektórych odrzuconych pomysłów odwołują się od negatywnej decyzji.

Zobacz wideo: Jak będzie wyglądał Plac Wolności w Bydgoszczy?

Odwołanie od negatywnej decyzji złożyła Anna Rembowicz-Dziekciowska, dyrektorka Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Bydgoszczy. Jej wniosek dotyczący udostępnienia mieszkańcom nabrzeży Brdy na wysokości Bartodziejów został zweryfikowany negatywnie. Chodzi o 1600-metrowy odcinek północnego nabrzeża Brdy, od Mostu Pomorskiego do Mostu Kazimierza Wielkiego. Szacunkowy koszt to 350 tys. zł. W uzasadnieniu decyzji Wydział Inwestycji Miasta napisał m.in. że budowa ścieżek determinuje uzgodnienia z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy i umocnienie nabrzeży, co nie mieści się w limicie środków zadania. Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej dodał, że działki Skarbu Państwa nie są zapewne w dyspozycji gminy, a teren pod mostem Kazimierza Wielkiego będzie niedostępny przez 2 lata z powodu budowy połączenia tramwajowego Fordońska - Toruńska.

Szefowa MPU wysłała prośbę o ponowne zweryfikowanie jej wniosku. W odwołaniu prosi o jego rozpatrzenie, „z uwzględnieniem faktycznego brzmienia wniosku, a nie jego dowolnej, rozszerzonej interpretacji, dokonanej przez weryfikujących wniosek urzędników”.

Polecamy

Anna Rembowicz-Dziekciowska przekonuje, że zakres zgłoszonych zadań nie miał związku z procesem inwestycyjno-budowlanym, lecz wskazywał na potrzebę uporządkowania, prześwietlenia i udostępnienia terenu mieszkańcom.

„Jednostką wiodącą winien być zatem Wydział Gospodarki Komunalnej. Merytorycznym błędem w rozpatrywaniu mojego wniosku, było uznanie, iż jednostką wiodącą jest Wydział Inwestycji oraz bezpodstawne, niczym nieuzasadnione rozszerzenie wniosku o zadania, o które (mając na uwadze dopuszczalny budżet) wcale nie wnosiłam. Ocena dotycząca umacniania nabrzeży czy budowy ścieżek, nie była faktyczną oceną treści wniosku, a jedynie oceną wniosku nadinterpretowanego przez urzędników WI. Nie można przyjąć argumentacji zawartej w ocenie wniosku, iż działki Skarbu Państwa zapewne nie są w dyspozycji gminy, ponieważ jest to jedynie domniemanie, a nie stwierdzony fakt (…). Nawet jeśli wskazywane we wniosku działki nie są we władaniu Miasta, to i tak są pełne podstawy, by ten stan rzeczy zmienić (…) - argumentuje Anna Rembowicz-Dziekciowska.

Projekty zgłoszone w 2020 roku do Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego - negatywna weryfikacja

Jakie inne projekty przepadły na etapie weryfikacji? Przekształcenie ul. Kapuściska w jednokierunkową i wyznaczenie przejść dla pieszych w rejonie skrzyżowania z Łukasiewicza i Baczyńskiego, a także zajęcie jednego pasa pod parking odrzucił ZDMiKP. Drogowcy uznali, że jeden kierunek spowoduje większe prędkości i pogorszy bezpieczeństwo. Przejścia odrzucono ze względu na rozważaną tam strefę 30.Z kolei pomysł ustawienia ławeczek, koszy na śmieci i informacyjnej tablicy multimedialnej w Dolinie Śmierci został negatywnie zweryfikowany po opinii Miejskiego Konserwatora Zabytków, który stwierdził, że jest to miejsce refleksji, a nie park z ławeczkami, tabliczkami multimedialnymi i koszami.

Inne przykłady pomysłów do BBO, które zostały w 2020 roku zweryfikowane negatywnie:

  • Remont schodów Magiczne Schodki między ulicą Długą a Wyspą Młyńską
  • Renowacja boiska do koszykówki przed blokami na ulicy Czeskiej
  • Budowa przy ul. Odrzańskiej placu zabaw dla dzieci
  • Modernizacja chodników i parkingów wzdłuż ul. Kijowskiej
  • Budowa skateparku przy ul. Głowackiego
  • Mini tężnia solankowa nad Balatonem
  • Odbudowa średniowiecznej zabudowy Wyszogrodu
  • Wielka tężnia solankowa na Wyspie Młyńskiej
  • Zakup niezbędnego sprzętu, w tym pojazdu dla OSP Fordon
  • Rewitalizacja Skweru wokół Galerii Fordon
  • Ścieżka rowerowa przez Jachcice
  • Green Bydzia - utworzenie specjalnej jednostki mieszkańców dbających o to, by Bydgoszcz stała się najczystszym miastem w Polsce

Opis wszystkich zweryfikowanych projektów (negatywnie i pozytywnie) wraz z uzasadnieniami jest na www.www.bdgbo.pl. W przypadku wątpliwości lub pytań można kontaktować się z Zespołem ds. weryfikacji - tel.: 52 58 58 962, 984, 926 lub mailowo [email protected]. W dniach 20 listopada - 21 grudnia bydgoszczanie zdecydują w głosowaniu, które projekty będą realizowane w 2021 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo