Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz jakiej nie znacie. Poznajcie tajemnice naszego miasta

Paweł Kaniak
Paweł Kaniak
W Muzeum Kanału Bydgoskiego będzie można poznać historię żeglugi  śródlądowej na Wiśle i Brdzie.
W Muzeum Kanału Bydgoskiego będzie można poznać historię żeglugi śródlądowej na Wiśle i Brdzie. Dariusz Bloch/archiwum
Już jutro rozpoczynają się kolejne Europejskie Dni Dziedzictwa. Przez dwa weekendy (9-10 września i 16-17 września) w zabytkowych miejscach będą odbywać się imprezy mające na celu promowanie edukacji historycznej i kulturalnej.

Inauguracja dni dziedzictwa odbędzie się w sobotę (9 września) w Teatrze Letnim w Ciechocinku. Łącznie w naszym województwie odbędą się 42 wydarzenia. Atrakcji nie zabraknie oczywiście w Bydgoszczy.

Już od 5 września w bydgoskiej Galerii Farbiarnia można zwiedzać wystawę fotografii architektury modernistycznej regionu autorstwa Henryka Nahorskiego. Poza Europejskimi Dniami Dziedzictwa, ekspozycję będzie można oglądać do 3 października.

Jutro od godziny 13.30 w Muzeum Mydła i Historii Brudu do wysłuchania będzie opowieść o przemysłowej Bydgoszczy. Przewodnicy opowiedzą, gdzie mieściły się najważniejsze zakłady oraz ilu pracowników zatrudniały. Dowiecie się jak ważna dla naszego miasta była produkcja mydła oraz wszelkiego rodzaju innych kosmetyków. Przewodnicy zdradzą jak bardzo nietypowe punkty zawierały kontrakty mydlarzy, a także w których sklepach dostępne były ich towary. Zdobędziecie również wiedzę na temat nietypowych barwników oraz naturalnych aromatów wykorzystywanych przy tradycyjnej produkcji mydła. Liczba miejsc jest ograniczona. Na imprezę obowiązują wcześniejsze zapisy pod numerem 52 515 70 15.

Przeczytaj też: Carl von Wissmann i jego wizja Bydgoszczy

W przyszły weekend KPCK w Bydgoszczy, Salon Hoffman zaprasza do oglądania wystawy „Tu tyle lip gubiących kwiat, Taki zapachów odmęt…”. Pejzaż województwa to łąki wiosną pokryte kwiatami, leśne ostępy, wsie otoczone rozległymi polami i miasta położone nad wstęgami rzek: Brdą, Notecią, Drwęcą, Wisłą. Przyrodnicze i architektoniczno-urbanistyczne krajobrazy w wielu miejscach przenikają się, tworząc wyjątkowo urokliwe zakątki, chętnie utrwalane okiem aparatu fotograficznego. Ekspozycja ma być próbą ukazania specyfiki dziedzictwa krajobrazu województwa kujawsko-pomorskiego poprzez prezentację zdjęć z różnych jego części.

Bydgoszcz dawniej i dziś [WIDEO]

Z kolei od 14 września w Muzeum Kanału Bydgoskiego im. Sebastiana Malinowskiego obejrzymy wystawę „Statki Bydgoskiego Obszaru Wodnego”. Zainteresowani poznają historii żeglugi śródlądowej na Bydgoskim Obszarze Wodnym. Ekspozycja będzie prezentować dzieje lokalnych przedsiębiorstw żeglugowych oraz jednostki, które pływały po wodach Brdy, Kanału Bydgoskiego i Wisły. Oprócz unikalnych fotografii i źródeł kartograficznych na wystawie pojawią się również modele holowników i barek obecnych niegdyś na lokalnych wodach. 16 września w Muzeum odbędzie się promocja albumu „Od Kanału Bydgoskiego do Kanału Finow”. W wydawnictwie przedstawiona zostanie historia i rola tytułowej drogi wodnej. Album będzie zawierał unikatowe archiwalne zdjęcia będące własnością Archiwum Państwowego w Bydgoszczy oraz Muzeum Kanału Bydgoskiego. Początek wydarzenia o godzinie 16.00

Dni dziedzictwa zawitają też do Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Bydgoszczy. 16 września w Kościele Zbawiciela zaplanowano wystawę plenerową na placu Zbawiciela ukazująca ewangelickie dziedzictwo kultury i sztuki architektonicznej naszego miasta jak i dzisiejszego województwa kujawsko-pomorskiego; wystawę starodruków, piśmiennictwa polskiego ewangelicyzmu, naczyń komunijnych i strojów liturgicznych; krótkie koncerty muzyki okresu reformacji. Organizatorzy zapraszają w godzinach od 10:00 do 20:00.

Czasy, w których nad głową co 10 minut nie przechodził pan "z gorącą gotowaną kukurydzą i zimnym piwem", a na plażach nie budowano zasieków z parawanów... Tak kiedyś (również aktywnie) wypoczywano. Zapraszamy do obejrzenia archiwalnych zdjęć plażowiczów - fotografie pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego.Przesuń zdjęcie gestem lub naciśnij strzałkę w prawo.

Plażowanie na archiwalnych zdjęciach. Tak kiedyś wypoczywano

Również w sobotę 16 września Bydgoszcz zaprasza na TehoFest 2017. Jest to coroczne Święto Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O. Dla zwiedzających zostaną otwarte: Spichrze nad Brdą, Exploseum, Muzeum Mydła i Historii Brudu, Introligatornia, Fabryka Obrabiarek do Drewna Dawna, Gazownia Miejska, Muzeum Farmacji, Muzeum Fotografii, Warzelnia Piwa, Muzeum Kanału Bydgoskiego, Kanał Bydgoski, Barka „Lemara”, Wieża Ciśnień Muzeum Wodociągów, Obiekty MOB na Wyspie Młyńskiej (Europejskie Centrum Pieniądza, Zbiory Archeologiczne, Galeria Sztuki Nowoczesnej). Zwiedzać będzie je można w godzinach 12.00-18.00. Z kolei wieczorem odbędzie się koncert finałowy na Wyspie Młyńskiej.

Europejskie Dni Dziedzictwa 2017 w Bydgoszczy zakończą się zwiedzaniem Starego Fordonu, na które organizatorzy zapraszają w niedzielę 19 września. Podczas wycieczki pod hasłem "Jedno miasto trzy kultury - Stary Fordon", będzie okazja uczestniczenia w odsłonięciu lapidarium na dawnym cmentarzu ewangelickim przy ulicy Cechowej. Oprócz tego będzie można obejrzeć synagogę przy ul. Przy Bożnicy, gdzie odbędzie się prelekcja pastora Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Bydgoszczy ks. Marka Loskota poświęcona 500-leciu Reformacji, a także wystawa prac podopiecznych Fundacji Dum Spiro Spero. Z kolei w Kościele pw. św. Mikołaja (ul. Wyzwolenia 2) będzie można wysłuchać kompozycji Jana Sebastiana Bacha w wykonaniu kantora dr Jakuba Kwintala. Po koncercie zaprezentowany zostanie utwór Kultura, którego autorami są muzycy Opery Nova - Raffa Strig Quartet, a także grupa hip-hopowa Sativa Skład. Szczegółowy harmonogram wydarzeń wraz z regulaminem będzie dostępny na stronie internetowej organizatora TUTAJ

Bydgoszcz na starych fotografiach (część 2). To samo miejsce...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera