MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kwiaty, spacery, spotkania i koncerty. Jest co świętować w Bydgoszczy. To 678. urodziny miasta!

OPRAC.: mc
W piątek przed południem kwiaty pod pomnikiem Kazimierza I Wielkiego złożyli prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski i przewodnicząca Rady Miasta Bydgoszczy, Monika Matowska
W piątek przed południem kwiaty pod pomnikiem Kazimierza I Wielkiego złożyli prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski i przewodnicząca Rady Miasta Bydgoszczy, Monika Matowska Tomasz Czachorowski
19 kwietnia Bydgoszcz świętuje swoje 678. urodziny. W 1346 roku, król Kazimierz Wielki nadał prawa miejskie Bydgoszczy. Dla mieszkańców zaplanowano z tej okazji wiele atrakcji.

Uroczystości związane z urodzinami Bydgoszczy rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem Kazimierza I Wielkiego, który nadał prawa miejskie grodowi nad Brdą. Stało się to 678 lat temu.

Choć początki obecnej stolicy województwa kujawsko-pomorskiego owiane są mgłą minionych wieków, to jednak według historyków o Bydgoszczy jako o mieście możemy mówić dopiero od 1346 r. Już wcześniej jednak, prawdopodobnie na przełomie X/XI w. powstał gród strażniczy przy brodzie przez Brdę, administracyjnie związany z Kujawami.

Od grodu do miasta Bydgoszczy

"Począwszy od 1327 r. Bydgoszcz była obiektem najazdów krzyżackich i dopiero w 1337 r. król Kazimierz Wielki odzyskał gród i osadę. W planach państwowych władcy Bydgoszcz odgrywała istotną rolę. Jako gród pograniczny miała znaczenie zarówno strategiczne jak i ekonomiczne. Z tego też względu król postanowił nadać grodowi prawa miejskie, co nastąpiło 19 kwietnia 1346 r. w Brześciu Kujawskim", informuje bydgoski ratusz.

Zasadźcami, przyjmującymi przywilej z rąk monarchy byli dwaj Niemcy Johannes Kyesselhuth i jego towarzysz Konrad. W miejscu dotychczasowego grodu wzniesiono zamek starościński a miasto umocniono murami, których krańce opierały się o ramiona Brdy. Pierwotną drewnianą zabudowę miasta trawiły liczne pożary i dlatego w 1547 r. miasto otrzymało mandat królewski nakazujący wznoszenie domów murowanych. Zbudowano też kościoły i klasztory a w początkach XVI w. na środku rynku stanął ratusz.

Wydarzenia w piątek 19 kwietnia z okazji urodzin

19 kwietnia, z okazji urodzin miasta w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej odbył się wykład Rafała Marcinkowskiego pt. "Polszczyzna w czasach Bartłomieja z Bydgoszczy".

Z kolei o godz. 17 w ramach cyklu „Regionalia” Muzeum Okręgowe zaprosiło na wywiad archeologa prof. Andrzeja Kowalskiego na temat okolic Bydgoszczy w czasach rozkwitu imperium rzymskiego. O tej samej godzinie zaplanowano też spacer z okazji urodzin miasta, będący częścią Projektu Zabytek. Trasa obejmuje część Starego Miasta, Przedmieście Poznańskie oraz Wyspę Młyńską.

Również w piątek w Bibliotece UKW, przy ul. Szymanowskiego 3 gościem UKW oraz AutografEXpo 2024 jest obchodzący jubileusz 50-lecia pracy trenerskiej Marian Drażdzewski, olimpijczyk z Monachium (1972) i 23-krotny medalista MP w wioślarstwie.

Natomiast o godz. 19 w Filharmonii Pomorskiej słuchacze mają okazję wysłuchania koncertu z okazji urodzin królewskiego miasta Bydgoszczy - "Na dwa głosy - najsłynniejsze polskie duety" . Wystąpią m.in. Kuba Badach, Krzysztof Iwaneczko, Agnieszka Twardowska i Małgorzata Chruściel. O godz. 20.30 w Młynach Rothera, ul. Mennica 10 rozpocznie się organizowany przez Miejskie Centrum Kultury koncert zespołu "Koń".

od 7 lat
Wideo

Ukraiński dron uderzył w radar w Orsku. Przeleciał aż 1800 kilometrów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera