Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Bydgoszczy słaba sztama ponad podziałami - komentarz Jarosława Reszki

Jarosław Reszka
Jarosław Reszka
Muzeum okręgowe konsekwentnie powiększa kolekcję dzieł Wyczółkowskiego. Będą one kiedyś wisiały w Muzeum Narodowym        w Bydgoszczy?
Muzeum okręgowe konsekwentnie powiększa kolekcję dzieł Wyczółkowskiego. Będą one kiedyś wisiały w Muzeum Narodowym w Bydgoszczy? Tomasz Czachorowski
O staraniach o wpis Kanału Bydgoskiego na listę pomników historii głośno było latem ubiegłego roku. - Składamy szczegółowo opracowany wniosek o wpisanie kanału na listę pomników historii – mówił prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, a publikował to internetowy Oficjalny Serwis Bydgoszczy.

– Uzyskanie tego statusu oznacza nadanie mu szczególnej rangi ze względu na jego wartość dla kultury narodowej - wyjaśniał wtedy prezydent. Status pomnika historii dla kanału miał być krokiem ułatwiającym umieszczenie go na prestiżową listę listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Swoimi staraniami inicjatywę tę wsparli posłowie PiS z Bydgoszczy - Tomasz Latos i Łukasz Schreiber, którzy zwrócili się w tej sprawie do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy i RZGW w Gdańsku. Doczekaliśmy się zatem nad Brdą tak wymarzonego porozumienia ponad podziałami w obronie interesów Bydgoszczy.

I co? Niestety nic. Kanał Bydgoski i jego otoczenie w mieście rzeczywiście pięknieją, ale żadna decyzja w sprawie pomnika historii najprawdopodobniej nie zapadła - ani za rządów Zjednoczonej Prawicy, ani za rządów Koalicji 15 października. W międzyczasie pojawiła się kolejna ciekawa inicjatywa, która wymaga porozumienia ponad podziałami. Chodzi o nadanie Muzeum Okręgowemu w Bydgoszczy statusu muzeum narodowego, co mogłoby wpłynąć na jego prestiż i rozwój. Apelują o to byli ministrowie w rządzie PiS - Łukasz Schreiber i Jarosław Wenderlich, apeluje też popierany przez Koalicję Obywatelską prezydent Bydgoszczy - Rafał Bruski.

Można zatem byłoby cieszyć się ze zgodnej współpracy, gdyby, podobnie jak w przypadku Kanału Bydgoskiego, także nie było widać efektów. W obu przypadkach decydujący ruch powinien wykonać szef Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To ten minister bowiem wnioskuje do prezydenta RP o nadanie tytułu pomnika historii i decyduje o powstaniu kolejnego muzeum narodowego. Jakoś nie udało się do tego przekonać ani Piotra Glińskiego z PiS, ani Bartłomieja Sienkiewicza z PO. Zabrakło czasu czy siły przebicia?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera