Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoskie Klasyki zapraszają do Exploseum. Powstanie tam Centrum Klasycznej Motoryzacji i Historii Techniki

Justyna Tota
Justyna Tota
W połowie września Bydgoskie Klasyki Nocą na ulicach miasta zorganizowały drugą edycję bydgoskiego fotospotu, na trasie którego fotografowie robili pojazdom zdjęcia. Kadry m.in. z tego wydarzenia znalazły się w kalendarzu Bydgoskich Klasyków na rok 2021, jaki już w sobotę będzie można kupić (40 zł), by wesprzeć stowarzyszenie
W połowie września Bydgoskie Klasyki Nocą na ulicach miasta zorganizowały drugą edycję bydgoskiego fotospotu, na trasie którego fotografowie robili pojazdom zdjęcia. Kadry m.in. z tego wydarzenia znalazły się w kalendarzu Bydgoskich Klasyków na rok 2021, jaki już w sobotę będzie można kupić (40 zł), by wesprzeć stowarzyszenie Dariusz Bloch
W sobotę (10.10.) Bydgoskie Klasyki zapraszają w godz. 12-16 do Exploseum, na terenie którego będzie można zobaczyć budynki, w których powstać ma Centrum Klasycznej Motoryzacji i Historii Techniki. Co w takim miejscu będzie się dziać? Jest już wstępna koncepcja, ale możecie dorzucić swoje pomysły podczas sobotniego spotkania przy grillu.

Bydgoskie Klasyki Nocą [16.05.2018]

Bydgoskie Klasyki regularnie organizują zloty miłośników zabytkowych samochodów i motocykli (wówczas motoryzacyjne cacka można podziwiać na parkingu przed halą Immobile Łuczniczka) oraz przejazdy ulicami miasta podczas tzw. fotospotów. Temat stworzenia siedziby Stowarzyszenia Bydgoskich Klasyków pojawił się w lipcu br., a Miasto Bydgoszcz przychylnie spojrzało na ten pomysł.

Szansa na coś nowego

- Miastu spodobało się to, co robimy. Jeśli chodzi o siedzibę, chętnie by nas widzieli w okolicach Exploseum, by ożywić tę część Bydgoszczy - mówi nam Robert Woźniak ze Stowarzyszenia Bydgoskie Klasyki, podkreślając, że efekt tych działań ma być synergiczny.
- To będzie rozwój zarówno dla nas, jak i dla Exploseum. Liczymy na owocną współpracę z Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy, które jest bardzo pozytywnie nastawione. Wspiera nas też Miasto Bydgoszcz. Mamy zatem dużą szansę na stworzenie czegoś nowego i ciekawego w Bydgoszczy.

Nowa siedziba Bydgoskich Klasyków na terenie Exploseum ma być bowiem Centrum Klasycznej Motoryzacji i Historii Techniki.

- To będzie swego rodzaju Motoryzacyjny Dom Kultury, w którym z jednej strony chcemy przybliżać historię motoryzacji, prezentując zabytkowe pojazdy, ale organizując też wystawy wspominające bydgoskie zakłady jak Romet czy Eltrę i inne ekspozycje tematyczne. Z drugiej strony, zamierzamy postawić na praktyczną edukację. Chcemy stworzyć żywy warsztat, organizować szkolenia różnej treści dla posiadaczy pojazdów (łącznie z pokazami nowinek związanych, np. z pielęgnacją aut). Planujemy też współpracować ze szkołami – od podstawówek do liceów. Wśród miłośników motoryzacji jest też wielu podróżników, którzy swymi pojazdami wybierają się na krańce świata, o czym chętnie opowiedzą na naszych spotkaniach. Pomysłów na to miejsce jest wiele - przyznaje Robert Woźniak, zapraszając wszystkich zainteresowanych w sobotę (10.10.) w godz. 12-16 na spotkanie w Exploseum.

Exploseum jak „industrialny Myślęcinek”

- Na razie przydzielone nam obiekty to opustoszałe budynki, ale będąc na miejscu, każdy może się podzielić swoją wizją tego, co by w nich mogło się dziać. Bo choć mamy wstępną koncepcję, każdy pomysł się liczy! Zresztą niewykluczone, za parę lat, oprócz nas, na terenie Exploseum pojawią się kolejne ciekawe punkty, bo jak powiedział dyrektor Wacław Kuczma, widziałby tu „industrialny Myślęcinek” - dodaje Robert Woźniak.

Jak przyznaje nasz rozmówca, droga do powstania Centrum Klasycznej Motoryzacji i Historii Techniki jest jeszcze daleka i usłana wieloma tysiącami złotych. - Budynki nie są w najgorszym stanie. O ile podłączenie prądu i innych mediów być może uda nam się zrobić wspólnymi siłami z Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy, to jednak na remont budynków oraz przygotowanie całej infrastruktury będziemy musieli zabiegać, pozyskując fundusze z zewnątrz. Jesteśmy jednak dobrej myśli - przyznaje Robert Woźniak.

Bydgoskie Klasyki w kalendarzu na rok 2021

Jak nam zdradzono, inicjatywę Stowarzyszenia Bydgoskich Klasyków wsparło już wiele osób, oferując np. użyczenie swych eksponatów na wystawy czy włączenie się w prace zagospodarowania budynków. Co prawda, obiekty na terenie Exploseum podlegają ochronie obszarowej, więc wszelkie prace będą musiały najpierw być skonsultowane z konserwatorem zabytków, jednak każda para rąk do pomocy będzie z pewnością na wagę złota. Pomoc można zaoferować w sobotę, podczas spotkania. Na miejscu stowarzyszenie będzie można też wesprzeć, kupując Kalendarz Bydgoskich Klasyków na rok 2021 (cena 40 zł).

- Kalendarz powstał na bazie zdjęć, wykonanych podczas organizowanych przez nas fotospotów. Na tle Bydgoszczy uwiecznione zostały zarówno klasyczne samochody, jak i motocykle. Myślę, że to fajna pamiątka nie tylko dla fanów motoryzacji - mówi Robert Woźniak, podpowiadając nam, że od poniedziałku (12.10.) kalendarz będzie też można nabyć na ul. Matejki 1a w punkcie usługowym firmy, która go drukuje.

Zabytkowy autobus jednak nie pojedzie, grill aktualny!

Na sobotnie spotkanie w Exploseum miłośnicy klasyków mieli mieć okazję dotrzeć zabytkowym autobusem.
- Będzie to autobus marki Mercedes, który jeszcze w latach 90. w Bydgoszczy kursował na linii numer 55 - mówił nam Robert Woźniak. Okazało się jednak, że ze względów technicznych przejazd autobusu nie będzie możliwy. Zaproszenie na spotkanie przy grillu jak najbardziej aktualnie - dotrzeć tylko trzeba standardową komunikacją miejską lub własnym pojazdem.

Na wydarzeniu Bydgoskich Klasyków na Facebooku TUTAJ zamieszczona jest dokładna lokalizacja spotkania. Dodatkowo na miejscu trasa na spotkania w Exploseum będzie oznakowana, więc na pewno każdy trafi. Dla osób przyjeżdżających własnymi autami dostępne są dwa parkingi - również oznaczone w wydarzeniu na Facebooku.

- Zapraszamy w sobotę do Exploseum na spotkanie i integracyjny grill, by mieszkańcy zaczęli Bydgoskie Klasyki kojarzyć już z tym miejscem. Oficjalnie rozpoczynamy też naszą współpracę z Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy - dodaje nasz rozmówca.

Udział w imprezie jest bezpłatny. Należy pamiętać o zakrywaniu ust i nosa oraz zachowaniu dystansu społecznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo