Bydgoski Festiwal Operowy 2023 czas zacząć. Czas na wielkie operowe święto

Ewa Czarnowska-Woźniak
Ewa Czarnowska-Woźniak
Chorwacka baletowa "TransParada" - rekomendowany dla dorosłych spektakl baletowy to jeden z przebojów programu tegorocznego Bydgoskiego Festiwalu Operowego
Chorwacka baletowa "TransParada" - rekomendowany dla dorosłych spektakl baletowy to jeden z przebojów programu tegorocznego Bydgoskiego Festiwalu Operowego Fot. Nadesłane/Opera Nova
XXIX Bydgoski Festiwal Operowy czas zacząć. Zgodnie z wieloletnią tradycją, spektaklem „domowym”. Już 22 kwietnia, zaledwie pół roku po zakończeniu 28. BFO, oklaskiwać będziemy „Wesołą wdówkę”.

- Tradycyjnie, operowy maraton otworzy premiera Opery Nova. Po raz trzeci dopiero w historii Bydgoskich Festiwali Operowych będzie to operetka. Od poprzedniej realizacji w Bydgoszczy „Wesołej wdówki” Franza Lehára dzieli nas równe 35 lat – zapowiada Ewa Chałat z Biura Promocji ON w Bydgoszczy. - Liczymy, że i tym razem ekipa twórców (reżyseria Jerzy Jan Połoński, kierownictwo muzyczne Maciej Figas, scenografia Mariusz Napierała, kostiumy Anna Chadaj, choreografia Joanna Semeńczuk, reżyseria świateł Maciej Igielski ) spełni oczekiwania widzów, którzy od dawna dopytują o premierę tego dzieła.

Sława bydgoskiego festiwalu

Bydgoski Festiwal Operowy gromadzi jedną z najliczniejszych w Polsce publiczności - miłośników tego gatunku sztuki. Do niej adresowany jest atrakcyjny repertuar 29. festiwalowej odsłony. Przypomnijmy, że na historię jednego z najważniejszych europejskich festiwali operowych miała przemożny wpływ pandemia, która mocno zaburzyła rytm poprzednich wydarzeń. Stąd tak krótki odstęp między kolejnymi BFO.

To też może Cię zainteresować

W programie tegorocznego festiwalu znajdą się także efektowne i oryginalne inscenizacje wielkiej opery, opery pop, opery komicznej oraz baletów - współczesnego i klasycznego - w wykonaniu zaproszonych zespołów z Litwy, Chorwacji, Ukrainy, Czech i Polski.
Po premierowych wystawieniach Lehara (22. i 23 kwietnia), nadejdzie czas na gości. Pierwsza z gościnnych prezentacji to rekomendowana dla widzów dorosłych chorwacka „TransParada” (25.04.) przygotowana przez „najgorętsze nazwiska” współczesnej choreografii. Zespół Rijeka Ballet Company - NHK Theatre z Chorwacji zaprezentuje „intensywne i drapieżne dialogi tancerzy z muzyką Debussy’ego, Ravela, Rossiniego, Strawińskiego”.
- W kontraście do tego przedstawienia, kolejne, 27 kwietnia, przeniesie widzów w urzekającą krainę mitu: „Orfeusz i Eurydyka” Ch.W. Glucka Warszawskiej Opery Kameralnej to z pietyzmem odtworzony obraz antyku, dopełniony mistrzowsko wykonaną muzyką baroku, wielowymiarowy spektakl taneczno-muzyczny, który łączy klasyczną i współczesną formę wypowiedzi – rekomenduje Ewa Chałat. - Festiwal nie zapomina o dzieciach! Najsłynniejszym lisem na scenie operowej jest ten z opery Leoša Janáčka! Gratka dla melomanów w różnym wieku, tym większa, iż nie ma jej w repertuarze żaden polski teatr. Przywiozą ją w sobotę, 29 kwietnia, goście z Teatru Narodowego – Opery im. Janáčka z czeskiego Brna.

Częsty gość BFO

Historię jak z Monty Pythona zobaczymy z kolei 1 maja w operze komicznej Beniamina Brittena „Albert Herring”, gdzie tytułowy bohater musi zmierzyć się z opresyjnym światem. Koniecznie trzeba przekonać się, co proponują artyści Teatru Wielkiego w Poznaniu pod muzycznym kierownictwem niestrudzonego propagatora muzyki współczesnej, Jerzego Wołosiuka. Kolejne dni przyniosą prezentacje europejskiej sławy Litewskiego Narodowego Teatru Opery i Baletu z Wilna, częstego gościa BFO. W tym roku przedstawi on dwa swoje spektakle. 3 maja będzie to „Bajadera” w choreografii legendarnego Petipy z egzotycznymi Indiami jako miejscem akcji i miłością jako tematem przewodnim. Z kolei 5 maja „Kandyd” Leonarda Bernsteina, który nazwany został przez kompozytora operetką (muzykolodzy skłaniają się ku nazwie pop opera), aby podkreślić jego związki z tradycją europejską. A jednak muzyka ta kojarzona jest głównie z brzmieniem amerykańskiego musicalu i posiada wszystkie najczęstsze cechy tego gatunku, tak lubianego przez widzów BFO.

Druga wizyta w Bydgoszczy

Na wielki finał, w niedzielę, 7 maja, wielkie dzieło z kanonu operowego: „Nabucco” Giuseppe Verdiego w wykonaniu Narodowej Opery im. T. Szewczenki w Kijowie.

- Artystów mieliśmy okazję już podziwiać w 2014 r. Nikt wówczas nie przypuszczał, że kolejna ich wizyta w Bydgoszczy przypadnie w czasie bezwzględnych wojennych zmagań. Dramatyczna historia walki o władzę jest tłem dla wspanialej muzyki włoskiego mistrza opery; słynna scena chóralna „Va, pensiero” nabiera więc dziś szczególnej, poruszającej wymowy – przypomina Ewa Chałat.

BFO to nie tylko spektakle na dużej scenie, to również wiele imprez i spotkań towarzyszących. Wszystkie szczegóły na stronie internetowej Opery Nova.

Z Gwiazdami - Marek Kaliszuk - zapowiedź

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski
Dodaj ogłoszenie