Jak zapowiadają organizatorzy „Przeźroczy”, festiwal po raz pierwszy w szerszym wymiarze zaprezentuje obrazy społecznie zaangażowane, które sprowokują do dyskusji o Polsce lat 1989-2019. Już pierwszego dnia festiwalu - w czwartek, 26 września o 18.00 w MCK - uznawany za współczesnego kronikarza Polski, wybitny fotograf, Chris Niedenthal otworzy autorską wystawę fotografii i zaprezentuje pokaz slajdów „1989. Rok Wolności”. Czwartkowy wieczór od godz. 20.00 w kinie „Orzeł” MCK dopełni pokazy klasyków kina dokumentalnego: „Hokej” i „Kilka opowieści o człowieku” wybitnego reżysera i fotografa Bogdana Dziworskiego.
W piątek (27 września) o 19.15 w kinie „Orzeł” Grzegorz Paprzycki, autor głośnego filmu dokumentalnego „Mój kraj taki piękny”, odbierze festiwalową nagrodę Nowe oko, a spotkanie z reżyserem poprowadzi dziennikarz filmowy Ryszard Jaźwiński.
Nowością „Przeźroczy” będzie sekcja międzynarodowa, dzięki czemu obejrzymy dokumenty filmowców z Białorusi, Rosji, Niemiec. W piątkowy wieczór o 17.30 białoruski dokument „Czysta sztuka” i spotkanie autorskie z realizatorami, natomiast od 20.30 seanse dokumentów z Rosji.

W sobotę (28 września) m.in. o 13.00 na placu Wolności performance malarski Zahara Kudina - bohatera filmu „Czysta sztuka”, od 15.00 w „Orle” rozpoczną się pokazy najlepszych nowych dokumentów młodych twórców, w tym bydgoszczan: Stanisława Cuske i Mateusza Buławy, który przed rodzimą publicznością o godz. 16.30 zaprezentuje obraz pt. „Jeszcze porozmawiamy”. - Film jest intymnym portretem mojej rodziny oraz pustki, jaką pozostawił po sobie mój tata - wyznaje Mateusz Buława.
W sobotni wieczór (godz. 18.00) zobaczymy także obraz z Indii „Jutro czeka nas długi dzień” , a po seansie ciekawie zapowiadające się spotkanie z reżyserem filmu Pawłem Wysoczańskim i Heleną Pyz, bohaterką filmu, która 30 lat przepracowała w ośrodku wychowawczo-leczniczym dla trędowatych i ich rodzin w Indiach.
W niedzielę, ostatni dzień festiwalu, m.in. premiera książki „Sąsiedzi - Film o bydgoskim wrześniu 1939” prof. Piotra Zwierzchowskiego oraz prof. Mariusza Guzka - początek o godz. 15.30 w kawiarni Szpulka MCK.
Warto dodać, że festiwalowy piątek i sobota zakończą się muzycznie, eksperymentalnie i filmowo od 22.20 i 22.30 w klubie „Mózg”.
Pełny program na: przezrocza-festiwal.pl i poniżej.


