Zobacz wideo: Bydgoski Dzień Seniora świętowano w MCK-u.
Obchody Bydgoskiego Dnia Seniora były okazją do docenienia osób i instytucji szczególnie zasłużonych w pracy na rzecz osób starszych w naszym mieście. Rekomendacje do uhonorowania w ten sposób 8 laureatów złożyła Bydgoska Rada Seniorów, a wyróżnienia wręczył Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy. Wyróżnione osoby i instytucje otrzymały małe statuetki Łuczniczki oraz okolicznościowe dyplomy.
Za zaangażowanie w akcję „Zakupy dla Seniora” w czasie pandemii wyróżnienia otrzymali:
- Firma Media System Sp. z o.o.
- Firma DeliGoo Sp. z o.o. w Bydgoszczy
- Firma blinkee.city
- Bydgoskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu
- Biuro ds. Zdrowia i Polityki Społecznej UMB
Wyróżnione zostały również osoby zaangażowane w pracę na rzecz seniorów:
- Honorata Wilk - za całokształt pracy społecznej na rzecz seniorów
- Bożena Sałacińska - za aktywną pracę z seniorami podczas pandemii
- Ireneusz Frelichowski - z okazji 25-lecia najstarszego w Bydgoszczy uniwersytetu trzeciego wieku, założonego przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Seniora
W części artystycznej goście wysłuchali koncertu piosenek Zbigniewa Wodeckiego i Czesława Niemena w wykonaniu Joachima Perlika, potem odbył się wykład pt. „Nowy kosmos”, który wygłosił Roman Pleszyński. Gala zakończyła się słodkim poczęstunkiem - tortem.
Przy Dworcowej 3 będzie miejsce dedykowane seniorom
Jak już informowaliśmy przy ul. Dworcowej 3 ma powstać Bydgoskie Centrum Seniora. W tym miejscu osoby starsze będą mogły załatwić sprawy urzędowe, napić się kawy, a kluby seniora np. organizować spotkania, warsztaty i szkolenia.
Zanim to nastąpi, wnętrza kamienicy przejdą kompleksową przebudowę.
- Pod koniec września br. ogłoszony został przetarg na wykonawcę prac budowlanych - mówi Karolina Kallas, koordynatorka Bydgoskiego Biura Seniora Urzędu Miasta Bydgoszczy. - Od momentu podpisania umowy wykonawca będzie miał 12 miesięcy na realizację tego zadania.
Zakres zlecanych prac obejmuje, m.in., wykonanie nowych schodów wraz z wymianą stropu nad parterem, wzmocnienie stropu nad piwnicą, wykonanie pomieszczeń sanitarno-higienicznych, przebudowę instalacji wewnętrznych wraz z zapewnieniem odpowiedniej wentylacji. Zainstalowana ma być też platforma dźwigowa dla osób starszych i niepełnosprawnych.
Mała kawiarnia, stanowisko bookcrossingowe i nie tylko
Na parterze znajdą się mała kawiarnia oraz mobilne stanowisko do obsługi spraw urzędowych. Ci, którzy postanowią spędzić w centrum więcej czasu, będą mieli do dyspozycji stanowisko bookcrossingowe, gdzie bezpłatnie wypożyczą książkę. W tej części zarezerwowano również miejsce na toaletę przystosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Z poziomu parteru seniorzy dostaną się na I piętro za pomocą platformy dźwigowej lub schodów, które spełniać będą wymagane warunki dla schodów służących ewakuacji.
Na pierwszej kondygnacji ma być z kolei sala konferencyjna dla 50 osób oraz mniejsza salka szkoleniowa. Dostęp do tych przestrzeni będą miały także osoby z niepełnosprawnościami właśnie dzięki zainstalowaniu w budynku windy. W tym miejscu będą mogły odbywać się wystawy, spotkania lub szkolenia i warsztaty. Sale centrum udostępniane będą rotacyjnie zainteresowanym klubom seniora i organizacjom działającym na rzecz osób starszych.
