Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie tak, jak kiedyś było

Paweł Antonkiewicz
Główne drzwi wejściowe do liceum Krzywoustego zamknięte. Za nimi trwa remont, który zmieni przedsionek szkoły nie do poznania. Wyglądać będzie jak ponad sto lat temu.

Główne drzwi wejściowe do liceum Krzywoustego zamknięte. Za nimi trwa remont, który zmieni przedsionek szkoły nie do poznania. Wyglądać będzie jak ponad sto lat temu.

- Rozpoczęliśmy remont odkrytych przed dwoma laty malowideł ściennych o charakterze roślinnym i bogatych zdobień przy wejściu, w auli i na korytarzach oraz złoceń sufitu i elementów dekoracyjnych w wejściu do szkoły. Mury są dobrze zachowane i wykonawca mówi, że możliwe jest ich odtworzenie - mówi Paweł Darul, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego, które ma siedzibę we wpisanym do rejestru zabytków budynku, zbudowanym w 1876 roku.<!** Image 2 align=none alt="Image 193746" sub="Fot. Paweł Antonkiewicz">

Ekspertyzę w 2010 roku przeprowadziły Hanna Belczyk i Aleksandra Olszewska z Bydgoszczy, które sprawdziły, co kryje się pod warstwami tynków i farb w auli, w części korytarzy na parterze i pierwszym piętrze oraz przy wejściu głównym do szkoły. Opartą na nich rekonstrukcję malowideł od ubiegłego wtorku wykonuje firma In Plus Konserwacja Obiektów Zabytkowych Jan Szczurek Kraków, która wygrała przetarg na wykonanie konserwacji polichromii.<!** Image 3 align=none alt="Image 193747" sub="Fot. Paweł Antonkiewicz">

- Konserwować będziemy polichromie w westybulu budynku liceum. Ekspertyza potwierdziła, że pod kilkoma warstwami tynków i farb zachowały się zdobienia z drugiej połowy dziewiętnastego wieku. Są to podziały architektoniczne - poziome i pionowe elementy, najprawdopodobniej wykonane przy użyciu szablonu - oddzielające malowidła oraz złocenia sufitu i elementów dekoracyjnych, które zachowały się w westybulu i w auli. Są one pewnie podobne do tych, które wykonano w tym samym okresie w I Liceum Ogólnokształcącym w Bydgoszczy, gdzie już je odtworzono - informuje Jan Szczurek, właściciel krakowskiej firmy.

Firma specjalizuje się, między innymi, w konserwacji zabytkowych obiektów architektonicznych, rzeźby, malarstwa oraz wyrobów rzemiosła artystycznego. Ma na swoim koncie konserwację polichromii w barokowym kościele św. Doroty w Muzeum Ziemi Radomskiej oraz polichromię - o powierzchni 2000 metrów kwadratowych - w Trybunale Koronnym w Lublinie.

- Nasze prace w Nakle będą przebiegały w trzech etapach. Najpierw będziemy odkrywali warstwy przykrywające malowidła. Zdejmowanie tynków, gipsów, farb olejnych potrwa prawdopodobnie miesiąc. Po wykonaniu tych prac dowiemy się, a w jakim stanie są polichromie i zabezpieczymy je oraz wzmocnimy tynki. Ostatnim etapem naszych prac będzie konserwacja estetyczna, polegająca na uzupełnieniu brakujących elementów. Prace zakończymy we wrześniu - dodaje Jan Szczurek.<!** reklama>

Konserwacja zachowanych elementów polichromii i odtworzenie zniszczonych w westybulu, to pierwszy etap takich prac w liceum. Na lepsze czasy, a właściwie na pieniądze, czekają jeszcze podobne malowidła w szkolnej auli.

- O środki na ich odtworzenie będziemy się starać - obiecuje dyrektor liceum.

  • Warto wiedzieć:

Koszt remontu w westybulu wynosi 118 tysięcy złotych. Projekt współfinansują Starostwo Powiatowe w Nakle i Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!